Олімпійські надії на шляху випробувань
- Олімпійська Арена №1-2021
- Життя НОК
Саме з цього – вміння знаходити шляхи й крокувати далі – розпочав свою звітну доповідь на ювілейній асамблеї НОК Сергій Бубка.
Хоча сама сесія розпочалася з привітання усієї олімпійської родини з 30-річчям утворення НОК України, днем народження якого вважається 22 грудня 1990 р. Асамблея відбулася у відео форматі.
«Ситуація, яка склалася у світі, – говорив С. Бубка, – потребує від нас гнучкості й рішучості в діях. Надзвичайні обставини вимагають нових заходів».
Перед тим було традиційне привітання учасників зібрання. І ось що видалося знаковим: від Верховної Ради – голова підкомітету з питань спорту вищих досягнень та спортивної діяльності – Ольга Саладуха, міністр молоді та спорту – Вадим Гутцайт, голова Київської міської держадміністрації – Віталій Кличко. І кожен з них прийшов до цих посад з великого спорту. Чи не є це ознакою того, що спорт справді багатоликий, здатний виводити своїх адептів не лише на всесвітні п’єдестали, а й на широкі життєві шляхи, на яких вони теж лідери.
На початку 2020-го команда країни вирушила на ІІІ зимові Юнацькі олімпійські ігри до Лозанни й повернулася додому з чотирма нагородами: по одній золотій і срібній, двома бронзовими, що стало кращим доробком наших посланців на Юнацьких олімпіадах і водночас додало надій на подолання вершин й у дорослих зимових стартах найвищого в світі рангу.
Пандемія, огорнувши світ, зруйнувала спортивний календар, змусила відтермінувати Олімпійські ігри. І все ж не зупинила рух уперед. Зберігши для НОКів олімпійські гранти, МОК не просто подовжив допомогу атлетам, підтримавши їх стипендіями, аби не переривався процес підготовки до Ігор, а й вжив інших важливих заходів, як-от виділення 800 000 дол. на проведення Олімпіади 2021 року й на підтримку суб’єктів олімпійського руху. Отже, наголосив цим: попри всі ускладнення – крокуємо далі. Президент МОК Томас Бах запропонував провести дискусію стосовно розвитку олімпійського руху в посткоронавірусному світі. І НОК України одразу запросив спортивну громадськість включитися в цей процес, створивши робочу групу, яку очолив член МОК Валерій Борзов. Відбулося широке національне обговорення серед суб’єктів олімпійського руху, робоча група опрацювала одержані матеріали і надала МОК свої пропозиції.
У країні запроваджували нові формати проведення традиційних заходів НОК. Так, попри всі карантинні обмеження, пройшов Олімпійський день, відбулася онлайн-естафета в усіх регіонах. Знайшли спосіб провести чимало інших заходів.
Другий рік поспіль НОК є національним координатором Європейського тижня спорту, в межах якого провели Олімпійський урок BeActive, і близько мільйона учасників долучилися до майже 1900 заходів. Отож, вчилися й організатори, долаючи карантинні перепони.
Продовжено інформаційну програму боротьби за чистоту спорту, яка здійснюється спільно з Міністерством молоді та спорту і Національним антидопінговим центром. Віцепрезидент НОК Равіль Сафіуллін повідомив, що розроблено антидопінгові правила олімпійського руху України, які цілком відповідають міжнародному кодексу.
Освітні проєкти трансформувалися у вебінари, які зажили популярності. На них ділилися досвідом, обговорювали нагальні питання розвитку спорту, спілкувалися з колегами з інших країн. Олімпійська академія запропонувала цікаві науково-освітні теми. У вебінарі з олімпійської освіти взяли участь представники понад 300 навчальних закладів. До речі, один з них – ліцей № 143 міста Дніпра – входить до всесвітньої мережі шкіл, які носять ім’я П’єра де Кубертена. Таких у світі лише 30.
Продовжуючи тему вебінарів, відзначимо, що тренери, фахівці з різних видів спорту брали в них активну участь. Понад 5 тисяч спортсменів, тренерів і фахівців з 11 країн мали змогу обговорити нову інформацію з питань олімпійської підготовки та освіти.
Онлайн навчання зазвичай охоплювало значно більшу кількість учасників, ніж традиційні семінари. Хоча, як сказав у виступі Вадим Гутцайт, усе ж скучили за живим спілкуванням.
У регіонах теж життя не завмерло. НОК підписав меморандум з Асоціацією об’єднаних територіальних громад, і це стало стимулом до активніших пошуків методів використання ресурсів громад, особливо там, де вони потужні. НОК, зі свого боку, продовжує програму підтримки суб’єктів олімпійського руху. Протягом року обласним відділенням було надано понад 2,5 млн грн, у регіонах проведено понад тисячу заходів. Ще півмільйона отримали відділення для підтримки 26 атлетів-стипендіатів. Рейтинг осередків 2020 р. очолили Донецький, Дніпропетровський і Черкаський.
Триває програма «Україна – чемпіон». Президентом та Урядом заплановано зведення 25 «спортивних магнітів» по всій країни. В них передбачено облаштування холів Слави видатних атлетів регіону. Великі інфраструктурні об’єкти, багатофункціональні палаци спорту, басейни мають справді стати магнітами, здатними притягувати до спорту новачків, майбутню зміну олімпійцям. А головне – олімпійцям теперішнім надавати змогу тренуватися, вдосконалюватися в найкращих умовах. Очікують легкоатлети на спеціалізований манеж, побудувати який дав вказівку Президент, відвідавши з Вадимом Гутцайтом олімпійську базу в Кончі-Заспі.
Президент України також ініціював програму «Здорова Україна», в якій наголошується на необхідності зміцнення фізичної активності людини. Отже, можна казати про те, що масово-оздоровчі програми НОК теж матимуть державну підтримку, тобто й регіональні відділення зможуть спиратися на неї, впроваджуючи нові форми такої роботи, надаючи більшої масовості тим, що вже увійшли в життя.
Кожна перемога, кожен успіх атлета породжують гордість за країну. І коли після перших місяців жорсткого карантину було дозволено проводити змагання, це стало зарядом оптимізму, який так необхідний. І хай трибуни величезних стадіонів, палаців стояли порожніми, коли на їхніх аренах відбувалися спортивні баталії високого рівня, НОК доклав багато зусиль, щоб уболівальники все ж могли бути свідками подій. Тому було підтримано вже існуючі й замовлено кілька нових спортивних програм на телеканалах України: «Олімпійський щоденник», «Лозанна-2020», Olympic-Battle.
30 років зростання, зміцнення українського олімпізму загартували його до випробувань. І хоча слова Сергія Бубки, які наводимо на завершення цієї публікації, були сказані на самому початку засідання, вони можуть слугувати і його підсумком: «Ніхто поки що не знає, яким буде посткоронавірусний світ… Давні греки, яким ми зобов’язані Олімпійськими іграми, знали, що з кожною кризою приходить можливість. Давайте використаємо таку можливість, щоб вийти з цієї кризи ще сильнішими, ніж раніше. Після пандемії світ потребуватиме спорту, і ми повинні бути готовими зробити свій внесок у його формування з нашими олімпійськими цінностями».