Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Творчий пошук і пріоритети

Олімпійський день
Різноманітності уподобань голови відділення НОК України в Львівській області Юрія Турянського можна позаздрити: він успішний підприємець, доктор економічних наук, юрист, член науково-консультаційної Ради Конституційного Суду України… Як він не тільки повсюди встигає, а й виконує роботу якісно і оперативно?

– Мушу завжди перебувати в тонусі, бо такий мій стан душі, - бере слово Юрій Турянський. - Все залежить від організації трудового процесу, коли з цим усе гаразд, враховано кожну дрібницю, то не виникатиме жодних проблем на кількох «фронтах». Я звик водночас займатися науковою і підприємницькою діяльністю, громадською роботою. Просто треба цінувати кожну хвилину і вимагати цього ж від свого оточення. У моєму становленні відіграли велику роль й заняття спортом. Спочатку брав уроки плавання у відомого фахівця Анатолія Терещенка, потім вирішив спробувати свої сили в дзюдо – і знову пощастило з наставником: мене опікав заслужений тренер України Ярослав Стельмах, а вже в студентські роки захопився боксом, займався в одного з кращих педагогів світу Дмитра Сосновського. До речі, свого часу мені доводилося бути спаринг-партнером інших відомих вихованців Дмитра Дмитровича: призера Олімпійських ігор Андрія Котельника та переможця багатьох міжнародних турнірів Романа Джумана.

Чи можете виокремити якісь змагання, в яких довелося брати участь?

- Найбільше мені запам’яталася обласна першість з плавання, де вперше довелося виступати на дистанції 1500 м. Було дуже тяжко, але я дотерпів і не тільки фінішував, а й переміг. Та на першому плані в мене завжди було навчання. Заняття спортом збагачували мене дуже потрібною енергією, а робота з такими корифеями, як Дмитро Сосновський, Ярослав Стельмах, навчила правил спілкування, вміння долати труднощі. Ці фахівці й сьогодні серед моїх добрих знайомих, їхньою думкою я дуже дорожу.

Як ви стали головою відділення НОК України в Львівській області?

- 2014 року мені певний час доводилося виконувати обов’язки голови облдержадміністрації. І якось начальник обласного управління з фізкультури та спорту Юрій Майборода поцікавився, чи я не заперечуватиму, якщо спортивна громада Львівщини висуне мене на посаду голови відділення НОК України. Я не одразу дав згоду. У своїй громадській діяльності, і не тільки в спорті, ніколи, як кажуть, не був «весільним генералом». І, якщо відверто, був дуже задоволений, коли невдовзі спортивна громада одноголосно обрала мене керівником осередку НОК. Зрештою, я вже тоді в спортивних колах був доволі відомим завдяки своєму меценатству.
Відділення НОК – це громадська неприбуткова організація, тож багато залежить від ентузіазму й бажання чогось досягти на цій посаді. І хоча ми самостійна юридична одиниця, проте завжди були невід’ємною складовою НОК України. Спортивна родина Львівщини багата не тільки видатними атлетами, а й кваліфікованими функціонерами. Мені не доводилося розпочинати з нуля, я швидко знайшов однодумців, хоча одразу ж переконався, що в пошуку партнерів доведеться переважно розраховувати на свої зв’язки. І приховувати не буду, особливо в перші роки проведення майже всіх заходів проводив за власний рахунок. Це вже потім, коли наші проєкти мали розголос по всій Україні, з’явилася зацікавленість з боку спонсорів, котрі поступово стали нашими партнерами. І відрадно, що з плином часу їх стає дедалі більше.

Кого серед них ви відзначили б?

- Активно допомагають Львівська мерія, обласна рада, львівський концерн «Хлібпром», ТЦ «Скриня», комплекс PARK ART OF REST, компанії SOFT SERVE, «Трайдент», «Новодім», «ТЕТА Тепло», «Індустріальний бізнес парк», торгові марки «Моршинська», «Вероніка», «Львівські наливки».

А до кого ніяк не вдається достукатися?

- До керівництва облдержадміністрації. Сподіваюся, що новий очільник, нарешті, також піде нам назустріч. Ми продовжуємо шукати ще не реалізовані резерви, намагаємося проводити більше яскравих акцій, аби зацікавити спонсорів і владні структури.

А що скажете про контакти з обласною радою?

- Тут ситуація більш обнадійлива. Третій сезон поспіль спільно з облрадою втілюємо в життя проект «Шкільні батли». Ці змагання учнів загальноосвітніх шкіл у легкоатлетичній естафеті й вікторинах на олімпійську тематику показують у запису на телеканалі «Перший західний». Окрім цього опікаємо обласний конкурс серед спортивних журналістів «Україна олімпійська», проводимо турнір з фехтування на призи олімпійської чемпіонки Яни Шемякіної, меморіали видатних олімпійців Віктора Чукаріна і Петра Короля, відповідно, зі спортивної гімнастики й важкої атлетики.
Чималий резонанс мало й проведення цього року Форуму з ігрових видів спорту з відзначенням кращих команд і гравців. Це важливий захід, адже поступово Львів стає потужним центром ігрових дисциплін, беручи до уваги чемпіонство ватерполістів «Динамо», гандболісток «Галичанки» і волейболістів «Баркому-Кажани».

У студентів львівських вузів «Олімпійський день» користується великою популярністю

Скільки заходів проводиться на Львівщині з ініціативи НОК України?

- Є одинадцять заходів, які відбуваються по всій Україні з ініціативи НОК, найпопулярніші серед них: Олімпійський день, Олімпійський урок, Олімпійський тиждень, Олімпійське лелеченя, Олімпійське літо, Розминка з олімпійцем. Мені дуже пощастило з виконавчим директором відділення Христиною Підгрушною-Опьолою, відомою в минулому гірськолижницею, учасницею Олімпійських ігор. Це насамперед завдяки їй ці заходи на наших теренах проходять організовано й масово. Христина Леонідівна - сильний координатор, вміє переконувати. Аби на високому рівні провести, наприклад, обласні старти Олімпійського лелеченяти, треба заздалегідь заручитися підтримкою освітянських організацій, а далі постійно контролювати перебіг змагань у районах, коли виникають якісь проблеми – швидко вирішувати їх.
Мені дісталася дуже надійна команда, передусім маю на увазі 35 членів виконкому. Зокрема, одним з моїх заступників є Степан Родак - директор училища фізкультури, котрий очолює комісію «Чесна гра». Справжній професіонал, креативний фахівець з великим досвідом. В складі комісій НОК України працює четверо представників Львівщини. Я нещодавно очолив комісію «Спорт для всіх» і входжу до складу комісії «Преса та комунікації».
Заступник голови відділення Євген Приступа - ректор університету фізичної культури імені Івана Боберського, входить до складу комісії «Спорт та навколишнє середовище». Відповідальний секретар Оксана Вацеба представлена в трьох комісіях: «Закордонне українство», «Осередки НОК», «Олімпійська освіта та культура», а гірськолижник з Борислава Дмитро Мицак є заступником голови Комісії атлетів. Уславлений гімнаст Богдан Макуц увійшов до Ради Асоціації олімпійців України.

А які заходи є власним творчим доробком обласного відділення?

- На Львівщині ще 2011 року першими в Україні почали щомісяця визначати кращого спортсмена шляхом голосування членів виконкому відділення. Грошовими преміями й оригінальними призами відзначають атлета і його тренера. На ці урочистості часто запрошуємо почесних гостей, зокрема в липні лауреатів нагороджували брати Віталій і Володимир Клички. А під час серпневої церемонії не забули відзначити й ветеранів «Карпат», які 50 років тому стали володарями Кубка СРСР з футболу.
Кілька років поспіль щомісяця розміщуємо бігборди із зображенням найкращих спортсменів на центральних вулицях Львова, а спільно з «Укрпоштою» запровадили виготовлення ексклюзивних сувенірних марок із зображенням видатних атлетів столиці Галичини.
Багато уваги приділяємо популяризації роботи обласного відділення. На нашому сайті завжди є чимало цікавої оперативної інформації про провідних львівських спортсменів сьогодення і минулого, детально висвітлюються заходи, які проводимо. На телеканалі ЗІК веду тематичну програму «Тайм-аут з Юрієм Турянським», де розповідаю про справи місцевих олімпійців.

До речі, під час згаданого вами форуму з ігрових видів спорту мені довелося зустрічатися з багатьма відомими тренерами, спортсменами, і вони нарікали на те, що у Львові, де виховано цілу плеяду видатних атлетів, й досі немає «Олімпійського музею»…

- Справедливе зауваження, над цією проблемою ми нині активно працюємо.
Мріємо ми й про те, аби у Львові був свій Олімпійський дім. Готуємося урочисто відзначити 25-річчя відділення НОК на Львівщині в травні наступного року. Ми не збираємося зупинятися на здобутках, знаємо, що треба зробити, аби й надалі прогресувати і бути на видноті. Зрештою, й моє гасло в житті: «З вірою і натхненною працею – до перемог!»

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Інтерв’ю брав
Ігор ЧЕМЕРИС

Фото Павла БАГМУТА,
а також НОК України