Гімнастика з «чоловічим характером»
- Олімпійська Арена №7-2020
- Тренування - репортаж
Протягом багатьох десятків років українські атлети незмінно входять до групи лідерів світової спортивної гімнастики, про що свідчать численні нагороди Олімпійських ігор, планетарних і континентальних першостей. Ще зовсім свіжі в пам’яті яскраві моменти Олімпіади-2016 в Ріо-де-Жанейро, де на гімнастичному помості блискуче виступав Олег Верняев. І сьогодні ми маємо гідну збірну, яка готова штурмувати найвищі п’єдестали, насамперед, олімпійські.
У цьому ми вкотре переконалися, коли вирушили до нашої головної гімнастичної команди на олімпійську базу в Кончі-Заспі. При вході в зал нас зустрічає головний тренер чоловічої збірної України зі спортивної гімнастики Геннадій Сартинський.
До початку заняття ще десять хвилин. Спілкуємося з тренером Едвардом Добровольським, який розповів про пріоритетні напрямки сьогоднішніх занять.. Як з’ясувалося, нам пощастило, що потрапили сюди саме цього дня, оскільки тренування було не простим, а контрольним. Або, як тут кажуть, «прогін». До нас підходить Геннадій Сартинський і пояснює, чим ці заняття відрізняються від інших. По суті, контрольне тренування – це модель змагань. Тут практично все, як на офіційних стартах. Суддівська бригада – сьогодні це Сартинський і старший тренер молодіжної збірної Ірина Надюк – виставляє бали. Гімнасти відчувають дух суперництва, намагаються заробити максимальні оцінки. Наявні всі атрибути змагань за винятком хіба що форми.
Перед нами практично вся еліта чоловічої спортивної гімнастики країни: чемпіон і віцечемпіон Олімпійських ігор у Ріо, переможець і призер світових і континентальних першостей Олег Верняєв, бронзовий призер Олімпіади в Лондоні, володар нагород чемпіонатів світу та Європи Ігор Радівілов, віцечемпіон Європи, дворазовий бронзовий призер Європейських ігор в Мінську Петро Пахнюк, а також їхні колеги – Владислав Грико, Володимир Костюк, Радомир Стельмах, Євген Юденков, Ілля Ковтун та інші.
Добігла кінця розминка. Розпочався перший «іспит» – виконання сальто на доріжці як елементу вільних вправ.
Спортсмени стають в ряд, і головний тренер ставить завдання кожному.
Розбігається Олег Верняєв, виконує сальто – і за секунду він уже на килимі, де продовжує виконувати комплекс вільних вправ.
Сальто виконує Ігор Радівілов. Напевно, в нього залишилися певні сумніви з приводу приземлення... Знову розбігається. Цього разу все начебто нормально. Задоволений. І судді-тренери теж.
– Євген Юденков! Будь ласка!
Хлопець у чорній майці і чорних шортах після сальто переходить на килим – виконує кілька елементів вільних вправ. І знову на доріжці – розбіг і сальто. Сартинський робить схвальний жест рукою:
Нашу увагу привернув Радівілов, який налаштувався виконувати поспіль декілька серій опорних стрибків. Ми із задоволенням спостерігаємо за цим «шоу». На наш погляд, виконав дуже добре, що й не дивно – все-таки коронний снаряд Ігоря. Але сам спортсмен явно був не дуже задоволений. Звичайно, йому краще знати, він відчуває нюанси.
Радомир Стельмах під наглядом Андрія Хрустальова
– Нічого, Олеже... Все буде нормально. Зберися.
Лідер збірної пройшовся навколо снаряда, відновив дихання, заспокоївся. Третя спроба вдалася. Зробив повністю всю комбінацію. Хоча і не ідеально, але добре.
Звертаємо увагу, що Верняєв після чергової комбінації на турніку відходить в сторону, присідає. Імовірно, не дають спокою больові відчуття. Але видатного спортсмена це ніколи не зупиняє – Олег знову прямує до снаряда. Виконує комбінацію в повному обсязі і робить хороший зіскок.
Після цього він бере невелику паузу. Нам її вистачає, аби поговорити з ним. Олег розпочинає з розповіді про те, як входить у форму після відновлення тренувань.
– Весь період вимушеного простою я відпочивав у повному розумінні цього слова. Тобто взагалі обходився без фізичних навантажень. Звичайно, міг вдома робити легкі «підкачки», але мені вони не дуже потрібні. Навіть коли я їх виконував би, це не означає, що з перших же тренувань кинувся би на «штурм» снарядів і показував би на них чудеса. Тому вирішив просто відпочивати, оскільки свій організм і його особливості знаю прекрасно. І чекав сигналу «до бою». Зараз же триває процес, так би мовити, поступового набирання форми.
Це буде зробити легше порівняно з періодом мого відновлення після операцій. Тоді було фізично тяжко: відчував дуже сильний біль. А зараз головне – «фізику» і техніку привести до норми, і потім можна спокійно рухатися вперед. Хоча, зізнаюся, чекав гіршого. Все-таки набрав багато зайвої ваги – з 55 до 63 кг. Але нічого, зараз потихеньку зганяю. Головне - не робити це різко. Форсування може призвести до зворотного результату. Розраховую невдовзі вийти на свою вагу.
Мій головний стимул – увійти в ту форму, яку набрав до весни. Це особливий стан, навіть не можу словами його точно визначити... Скажімо так: це стан, за якого мені байдуже, коли і де виступати, аби виступати. Був період, коли після виступу на серйозному міжнародному турнірі приїхав додому, а тут – Кубок Стелли Захарової. У мене було п’ять днів до відльоту до Японії на Кубок світу в багатоборстві. І замість того, щоб тренуватися, виступив на домашньому турнірі – на одному подиху, абсолютно легко.
Це такий стан, в якому поєднуються відчуття внутрішньої свободи вибору, неймовірна впевненість в собі і готовність взяти участь в будь-якому старті в будь-який момент. Думаю, що це і є критерій ідеальної форми. Ось і зараз хочу дійти до такої форми. Треба тільки над «фізикою» серйозно попрацювати, аби знову знайти витривалість і силу.
І, звичайно, треба «піднімати» і шліфувати програму. Необхідно бути у цілковитій бойовій готовності до чемпіонату Європи, який планують провести в грудні в Баку. Дуже сподіваємося, що цим планам нічого не завадить. А головна мета залишається тією самою – Олімпійські ігри.