Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Два дні в п’ятиборстві

Два дні в п’ятиборстві
Без сумніву, сучасне п’ятиборство, або пентатлон – один з найскладніших видів спорту. Опанувати на найвищому рівні навіть одну дисципліну не кожному під силу, а тут п’ять! Ті, кому це вдається, стають найбільш універсальними профі в спортивній сфері. Ми намагалися витримати темп, коли два дні провели зі спортсменами збірної України, переміщуючись з одного тренувального майданчика на інший.

Конкур


Ще не було восьмої ранку, коли ми приїхали на кінно-спортивну базу «Динамо». До початку тренування було трохи часу, і його ми присвятили знайомству зі спорудою. Дуже приємно поспілкуватися з кіньми, нехай і на відстані. Неймовірно позитивні емоції, недарма ж існує така оздоровча система, як іпотерапія.
І от назустріч нам іде чоловік у спортивному екіпіруванні. Це старший тренер кінно-спортивної школи «Динамо» Анатолій Сумцов. Саме він сьогодні проводить тренування з конкуру у п’ятиборців. Підводить нас до атлетів, котрі займатимуться під його керівництвом, – членів збірної команди країни із сучасного п’ятиборства Олександра Товкана, Зінаїди Батрак і Валерії Пермикіної.
Зі старшим тренером м. Києва з сучасного п’ятиборства Валерієм Рудковським спостерігаємо з трибуни за нашим «тріо». Валерій коментує для нас дії спортсменів.
Кінники неспішним перебігом, іноді з прискоренням скачуть периметром поля. Триває розминка: розігріваються і коні, і спортсмени. Бар’єри поки не беруть. Вершники в сідлі як влиті, ніби єдине ціле з конем. Навколо благодать – все потопає в зелені і спокої. Тишу порушує лише приглушений тупіт копит.
Анатолій Сумцов поправляє бар’єри. Зрозуміло: розминка добігає кінця. Тренер робить знак наїзникам і дає перші вказівки.

Яку складову конкуру ви назвали б найголовнішою?

– На моє глибоке переконання, це єднання наїзника з конем: уміння підлаштуватися до цього «напарника», а ще важливіше «підлаштувати» коня до себе. Кінь – дуже розумна тварина, але у кожного свій характер. Контакт з конем є необхідною умовою для досягнення успіху.

Коні яких порід найбільш пристосовані для конкуру?

– Виступати можуть коні різних порід, головне знайти найбільш здібного до конкуру. Найбільш сильні в селекційній роботі Німеччина, Бельгія.

Плавання


Басейн «Юність» на Печерську. Місце знайоме, свого часу нам доводилося брати тут інтерв’ю у зірок плавання, у тому числі в Яни Клочкової.

Вдалий старт – залог успіху на дистанції

Всі спортсмени кидаються в воду – щосили працюють кролем.
Хтось продовжує «міряти доріжки», а у дівчат-збірниць невелика пауза.
Зінаїда Батрак займається пятиборством вісім років, зараз їй 26. У цьому сезоні брала участь у чемпіонаті України і двох етапах Кубка світу. Готується до чемпіонату Європи, який стартує 17 липня. На рік молодша за свою подругу Валерія Пермикіна – вона має дев’ятирічний стаж занять п’ятиборством, також цього року пройшла два етапи Кубка світу. Крім чемпіонатів Європи та світу, головними стартами для себе в сезоні вважає чемпіонат світу серед військовослужбовців у вересні в Будапешті.

Скільки часу триває одне тренування з плавання?

– Півтори години. Основна робота – вільним стилем. Це зрозуміло, оскільки на змаганнях пливемо саме ним. Але на тренуванні можу попрацювати і на спині, і брасом.

Наступне питання адресуємо Валерії Пермикіній:
Скільки пропливаєте за одне тренування?

– До трьох кілометрів. Це звичайна тренувальна дистанція.
За словами спортсменки, з усіх дисциплін їй особливо вдається комбайн, крім того дуже приваблює конкур.

Фехтування


У фехтувальний зал легкоатлетичного манежу на Березняках ми прийшли в другій половині дня. Одразу побачили тих, з ким сьогодні були пліч-о-пліч з самого ранку, – Олександра Товкая, Зінаїду Батрак, Валерію Пермикіну. До тренування ще було достатньо часу, і аби не гаяти його даремно Денис Павлюк зайнявся стрільбою з лазерного пістолета – у стінки навпроти встановили мішень.

Розім’явшись як слід, спортсмени одягаються у фехтувальну екіпіровку. З’являється Павло Тимощенко. Трохи відпочивши на лавці, теж іде перевдягатися. Його батько-наставник – уже у спеціальному костюмі – почав індивідуальний урок з Романом Поповим. Цей спортсмен раніше серйозно займався плаванням, але потім перейшов до п’ятиборства. Фахівці бачать у ньому дуже перспективного пентатлоніста.
Лунає сигнал про початок тренування. Спортсмени займають свої місця на фехтувальних доріжках. За командою тренера починають вдосконалювати окремі елементи. У спарингах відпрацьовують прийоми ретельно, до автоматизму.

Зі змінним успіхом опоненти продовжують поєдинок. Їхній спортивний азарт перериває тільки команда про закінчення тренування. Ми чекаємо на лідера українського п’ятиборства на лавці в сусідньому залі, біля кімнат-роздягалень. Перевівши дух після спарингу, Павло Тимощенко сідає поруч.

Як складається для вас початок сезону?

– Позаду чотири етапи Кубка світу, я брав участь у трьох з них. Підсумки виступів досить стабільні: посів четверте, шосте й сьоме місця. З одного боку, результати поганими не назвеш, але мене такі показники не дуже задовольняли. Звичайно, були причини, які до цього призвели, фактори, що вплинули на підготовку. Цьогоріч дуже багато хворів на застуди: справа в тому, що в ШВСМ, де тренуюся, триває ремонт. Цілу зиму було дуже холодно, доводилося багато тренуватися на вулиці. Зрозуміло, що такі умови не могли не позначитися на здоров’ї. Втім, головного досяг – до фіналу Кубка світу відібрався.

Комбайн

Павло і Юрій Тимощенки

Другий день репортажу. Навчально-тренувальний комплекс ФФУ ім. В. Банникова, який часто називають «Верхнім полем». Це місце ми звикли пов’язувати з футбольними матчами, але сьогодні тут відбувається біг і стрільба з лазерних пістолетів – цей вид в сучасному п’ятиборстві називають комбайном. Початок тренування – ближче до вечора, коли спаде спека.
Ми прийшли заздалегідь, аби трохи адаптуватися. Зі спортсменів першою з’явилася Зінаїда Батрак, хвилин за десять решта. Незабаром під’їхав Юрій Тимощенко. Вивантажують з багажника коробки, ящики – з них на полі виймають необхідні атрибути для стрільби.

З Юрієм Мерщієм – головним тренером збірної України із сучасного п’ятиборства – ми зустрілися одразу по завершенні нашої тренувальної дводенки.

Після Ріо-2016 минуло два роки. Чим ознаменувався цей період?

– Запланували, що це буде етап перегляду нових спортсменів. Усі перебували в однакових умовах, цілком обнулили рейтинг і з минулого року почали новий відлік. Тому в команді поруч із досвідченими спортсменами опинилися і новачки. Але це не штучне омолодження складу, відбувається природний процес: хто є найсильнішим на даний період, той і потрапляє до команди.
Стосовно результатів... Павло Тимощенко торік став другим у фіналі Кубка світу, на етапах посідав призові місця. На жаль, на чемпіонаті світу не пощастило: в конкурі був дев’ятим. Якби з конем нормально склалося, то Павло точно був би в призах. А на континентальній першості Тимощенко не показав того, що міг, оскільки серйозно захворів.
Відновилася після травми Анастасія Спас. Виграла чемпіонат України, посіла п’яте місце на чемпіонаті світу серед військовослужбовців.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Ігор
ЧЕМЕРИС

Фото
Павла БАГМУТА