Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Олімпійські грації

Художня гімнастика
Не втомлюємося дивуватися наполегливості тренерського штабу цього виду спорту. Усупереч пандемії, після декількох місяців карантину не просто міцно «триматися на плаву», а й зуміти провести турніри найвищого рівня – це щось з області фантастики! З цієї теми і розпочали бесіду з головним тренером збірної України з художньої гімнастики, президентом Федерації гімнастики України Іриною Дерюгіною.

Як вам вдавалося і вдається у нинішніх, по суті, екстремальних умовах підтримувати високу планку майстерності своїх підопічних – окремих гімнасток і команди в цілому?

– Сказати, що складний етап ми пройшли ідеально, було б перебільшенням. Напевно, жоден вид спорту не залишився без втрат. І ми не виняток. Для тих, хто посилено готувався до Олімпіади, рішення про відтермінування Ігор було надзвичайно болючим. Воно дуже «вдарило» і по гімнастках у психологічному плані. Період був для нас неймовірно нервовим, напруженим. Всяке траплялося... З п’ятірки наших спортсменок пішли три. Потім повернулася одна, друга... Думаю, що це була перевірка нас на міцність. Цей період став справжнім випробуванням. І треба було його будь-що витримати. Ми змогли. Попри все зуміли провести в Києві два популярних традиційних турніри – Кубок Дерюгіної з художньої гімнастики і Ukraine International Cup Стелли Захарової зі спортивної гімнастики.
Але найголовніша подія 2020-го – чемпіонат Європи з художньої гімнастики. Континентальна першість у Києві зібрала найкращих гімнасток з 23 країн – 115 учасниць і близько 500 представників делегацій. Кожна зі спортсменок з нетерпінням чекала на цей турнір, який було відтерміновано з травня на листопад.
Гідно виступили на ньому наші дівчата. Нагадаю, що вони завоювали три золоті медалі, дві срібні й одну бронзову. Нагороди найвищого гатунку збірна України здобула в командній першості й у вправі з п’ятьма м’ячами. І ще одне «золото» виборола Поліна Каріка у вправі з м’ячем серед юніорок. На другу сходинку п’єдесталу зійшла наша команда після виступу з обручами і булавами. Віцечемпіонкою стала також юніорка Карина Сидорак у вправі зі стрічкою. Бронзову медаль українки здобули в груповому виступі.
Україна знову показала, що вона здатна приймати міжнародні змагання найвищого рангу.
Упевнена, що цей турнір був важливим для підтримання іміджу нашої країни і додав нам безцінного досвіду. На мій погляд, головне значення успішного проведення чемпіонату в тому, що він допоміг утримати дітей і підлітків у гімнастиці. Вони зрозуміли, що спорт не зупинився, змагання проводяться і є чого прагнути. Потрібно тільки займатися.
Ми дуже вдячні за підтримку Міжнародній федерації гімнастики, де теж мріяли про проведення європейської першості. Хочеться подякувати всім, хто допомагав нам в організації турніру, зокрема Міністерству молоді та спорту України.

Які старти в цьому сезоні вам уже вдалося пройти? Чи задоволені результатами, які показують ваші підопічні?

– Чемпіонат Європи, з одного боку, приніс нам багато позитиву, а з іншого – дівчата віддали йому багато сил. І після доводилося – і доводиться – свою роботу коригувати. Проте змагальний аспект займає в робочому процесі значну частину. Тривають етапи Кубка світу і ми, як уже говорила, активно беремо в них участь. Виступили в Софії, у Ташкенті. До речі, адаптація в узбецькій столиці була для наших спортсменок досить непростою. Ми зробили висновок, що чимдалі на схід відбуваються змагання, то тяжче адаптуватися до переміщення. Невдовзі відбудеться етап Кубка світу в Баку. Результати всюди показуємо непогані. Але основні цілі бачимо в іншому... Усі ці старти дають нам можливість перевірити і оцінити сили юних гімнасток, а наші досвідчені підопічні завдяки кубковим змаганням підтримують свою форму на високому рівні. При цьому головне завдання для нас – уберегти спортсменок від хвороб, травм. Попереду неймовірно напружений період.

До Олімпіади залишається зовсім небагато часу... Яка ситуація з олімпійськими ліцензіями в художній гімнастиці?

– Дякувати Богу, з цього приводу у нас голова вже не болить. Можна сказати, що у нас стовідсотковий результат: українські гімнастки виступатимуть і в особистих, і в групових змаганнях олімпійського турніру. Знаю, що в багатьох видах спорту ще в розпалі відбіркова боротьба. Нам у цьому відношенні пощастило, можемо спокійно готуватися до Ігор за своїм планом.

Коли назвете остаточний склад збірної на Олімпіаду в Токіо?

– Заявляти на Ігри будемо максимальну кількість спортсменок, тобто практично всіх. А ближче до змагань визначимося остаточно. До цього питання підхід буде дуже жорстким: той, хто буде об’єктивно кращим, у відмінній формі – той і поїде до Токіо.
Я нашими гімнастками задоволена. Треба тільки старанно, наполегливо працювати, відшліфовуючи кожен елемент. Від прогнозів утримаюся.
Тепер стосовно кандидаток до олімпійської команди... Поки не можу назвати Владу Нікольченко, котра ще, здається, нещодавно виблискувала на гімнастичному помості, лідеркою збірної. На жаль, її кондиції зараз далекі від задовільної спортивної форми. Гімнастка хворіла, і, напевно, це відбилося на її настрої. Складно нині говорити про перспективи Влади, майбутнє покаже.
Коли говорити про наших сьогоднішніх лідерок, то насамперед це Вікторія Онопрієнко і Христина Погранична. Радує Поліна Каріка, котра дуже добре показала себе на останніх стартах. Ніколь Красюк перенесла хворобу, потрібно було навіть оперативне втручання. Але вона молодець – змогла відновитися і закріпитися серед провідних гімнасток. Підготували з нею прекрасну програму. І, нарешті, Меланія Тур – талановита і перспективна спортсменка. Ми задоволені її результатами на першості й Кубку України, Кубку Дерюгіної-2020, торішньому чемпіонаті Європи, де вона завоювала нагороди. Ось така сьогодні основна п’ятірка українських «художниць».

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Інтерв’ю брав
Ігор ЧЕМЕРИС

Фото
Марії МУЗИЧЕНКО