Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Тренування як задоволення

Головний тренер чоловічої збірної України зі спортивної гімнастики Геннадій Сартинський
На головних тренерів збірних сьогодні ліг неймовірно важкий тягар відповідальності, адже саме від них залежить, наскільки успішно й швидко члени наших головних команд відновлять свою спортивну форму після занадто тривалої перерви в тренуваннях. Це їхній головний біль, як зберегти і примножити майстерність, потенціал атлетів за досить короткий період, підвести їх до Олімпійських ігор у повній бойовій готовності. І це з урахуванням того, що є проблеми, на які вплинути не можна.

З цього кореспонденти «Олімпійської арени» і розпочали розмову з головним тренером чоловічої збірної України зі спортивної гімнастики Геннадієм Сартинським одразу після завершення контрольного тренування на олімпійській базі в Кончі-Заспі.

Ми знаємо, що в більшості видів спорту сьогодні однією з головних проблем є невизначеність перспектив, насамперед це пов’язано з відсутністю чіткого змагального плану.

– І у світовій спортивній гімнастиці з календарем поки не визначилися. Що стосується внутрішніх змагань, то плануємо провести чемпіонат України на початку вересня. Але це залежатиме від умов у країні на той період. Якщо ситуація дозволить – проведемо, якщо ні - доведеться відтермінувати. Поки незрозуміло, чого очікувати цього року. Сподіватимемося на краще.
Щодо міжнародних стартів... Єдиний турнір, з яким більш-менш визначилися, – чемпіонат Європи. Він має відбутися наприкінці грудня в столиці Азербайджану. Чи буде щось ще, поки сказати складно. Та наші хлопці готуються, працюють, як і раніше.

Як ви оцінюєте їхню спортивну форму на сьогодні? Ще далека від ідеалу?

– Позаду трохи більше місяця повноцінних тренувань, це не той термін, який дозволяє робити остаточні висновки. Можна говорити тільки про те, що гімнасти розпочали відновлення своєї спортивної форми. На цьому етапі передусім приділяємо увагу фізичній підготовці, причому події не форсуємо. У бік ускладнення рухаємося поступово. Розраховуємо приблизно за місяць підвести наших підопічних до такої форми, яка дозволила б готуватися до змагань.

Як доведеться перебудовувати роботу в зв’язку з відтермінуванням Олімпіади? Чи будете вносити зміни до програм, які гімнасти-збірники готували до Токіо?

– Думаю, що так. Все-таки перенести Олімпійські ігри на рік – надзвичайно серйозно. Для дорослих гімнастів такий термін дуже великий, і це справжня проблема. Не секрет, що для декого цей найважливіший старт мав стати останнім у кар’єрі. Тому всі їхні помисли були пов’язані з Олімпіадою. І відтермінування боляче вдарило Вчорашні юніори помітно підтягуються, і дуже швидко – і складають потужну конкуренцію.

На брусах Микола Синюхін

На брусах Микола Синюхін

Хто з молоді сьогодні подає найбільші надії і зможе скоро стати конкурентом нинішнім зіркам?

– У Іллі Ковтуна сильна програма, причому на всіх снарядах. Скажу навіть, що за складністю він зовсім небагато програє Олегу Верняєву. Й Ілля помітно додає.
Якщо Назар Чепурний буде і далі наполегливо тренуватися, то навіть за цей рік додасть значно. Дуже перспективний хлопець.
Ще є у нас Володимир Костюк.
Звичайно, молодий потенціал нашої команди не обмежується трьома гімнастами, але саме Ковтун, Чепурний і Костюк, як кажуть, «робитимуть хвилю», задаватимуть тон іншим одноліткам і, безумовно, наступатимуть на п’яти старшим. І це добре: команда завжди має більше перспектив, коли в ній є конкуренція.

На щастя, є і за ким тягнутися...

– На тогорічному чемпіонаті світу ми побачили, що Олег Верняєв помітно відновлюється після операцій та вже може починати працювати на повну силу. Тоді ми не встигали підготувати програму, зараз таких складнощів немає. Олег спокійно тренується. Звичайно, поки йому непросто: все-таки набрав зайву вагу, тому то тут, то там болить. Але нічого, від кілограмів поступово позбавляється.
Сьогодні 60-70 відсотків його тренувань припадає на загальне навантаження – загальнофізичну й спеціальну підготовку. Треба відновити фізичну форму, витривалість. У такому режимі він та інші гімнасти проходять так звані прогонні, або контрольні тренування.

Давайте освіжимо в пам’яті наші здобутки в боротьбі за олімпійські ліцензії. Які маємо перспективи, щоб додати путівок?

– Нагадаю, що торік у Штутгарті наша збірна в складі Олега Верняєва, Ігоря Радівілова, Петра Пахнюка, Владислава Грика і Євгена Юденкова посіла четверте місце в командній кваліфікації чемпіонату світу. Цей результат дозволив хлопцям здобути командну ліцензію на Олімпіаду-2020.
Залишаються шанси ще на одну путівку. Яким чином можемо її здобути?.. На початку березня Верняєв завоював срібну медаль у багатоборстві на першому етапі Кубка світу в американському Мілуокі. Залишилося три подібних турніри – в Англії, Німеччині та Японії. Аби завоювати ще одну перепустку, треба за сумою цих чотирьох стартів увійти до призової трійки. Олег має цілком реальні шанси впоратися з цим завданням.
Також планують розіграти ліцензії на континентальній першості в Баку. Але там умови такі: перепустку може отримати молодий спортсмен, котрий не виступав на останніх двох чемпіонатах світу. У нас під ці критерії підпадає Назар Чепурний.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Інтерв’ю брав
Ігор ЧЕМЕРИС