Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Готуємось до кубку співдружності

Павло Мазур
Всеукраїнські баталії хокеїстів поновилися після зимової перерви та пом’якшення карантинних обмежень. Востаннє ігри проводилися ще в жовтні минулого року.

Головний тренер національної збірної України і клубу «ОКС-ШВСМ-ЦОП» («Олімпія-Колос-Секвоя-Школа вищої спортивної майстерності-Центр олімпійської підготовки») Павло Мазур в інтерв’ю «Олімпійській арені» прокоментував перебіг подій у внутрішньому чемпіонаті й розповів про подальші плани очолюваних ним команд.

Павле Михайловичу, поясніть детальніше, чому поточний чемпіонат України відбувається за скороченою формулою.

– Це пов’язано не лише із пандемією. До 1 серпня необхідно завершити чемпіонат, адже до цієї дати треба подати заявки представників країни на участь в єврокубках 2021 р. А цьогоріч усі офіційні європейські змагання скасовані.
Нашу країну на континентальному рівні найімовірніше представлятимуть «ОКС-ШВСМ-ЦОП» і бронзовий призер чемпіонату. Рішення ухвалять члени ради Федерації хокею на траві України.

Чому саме бронзовий призер, а не срібний?

– Останні три роки в єврокубках виступають два наші клуби. Наприклад, торік «Політехнік» у Туреччині виграв групу «Челенджер-3» і підвищився в класі. «ШВСМ-Олімпія» тоді здобула срібні нагороди чемпіонату України і знову на них претендує. Але Вінниці наразі складно делегувати дві команди до єврокубків з фінансових причин. Тому місце «ШВСМ-Олімпії» посяде наступний у турнірній таблиці колектив.

Рівно половина учасників чемпіонату країни представляють Вінниччину. Те, що географія не дуже широка, безумовно, мінус…

– Про це вже не один рік точаться розмови, але позитивних зрушень поки що немає. Нових осередків, де розвивають чоловічий хокей на траві, в Україні не з’являється, не будують штучних хокейних полів, а без цього прогресувати дуже складно.
Нині наш вид переважно культивують у Вінницькій, Черкаській, Чернівецькій, Житомирській, Сумській і Дніпропетровській областях. Сумські команди не беруть участі в чоловічому чемпіонаті України через брак фінансування, хоча юнацька школа в Шостці працює потужно. Багато тамтешніх вихованців грають за чоловічі клуби інших міст. Водночас команда цього міста заявлятиметься на Кубок країни.
Команда м. Кривий Ріг до 2017 р. регулярно грала в чемпіонаті країни. Після смерті провідного тренера Сергія Панасенка виникли великі проблеми. Але ми сподіваємося, що вже восени криворіжці поновлять свої виступи в чемпіонаті, а також заявляться на Кубок України.

В індорхокеї, різновиді хокею на траві в залі, учасників чемпіонату країни більше.

– Так, в індорхокейному чемпіонаті грають ще команди Дніпропетровської і Сумської областей, бо в цьому виді спорту на майданчик виходить менше гравців, ніж у хокеї на траві. І фінансові витрати, відповідно, значно менші.

Цьогоріч очікуються якісь міжнародні старти?

– Можливо, восени проведуть матчі традиційного Кубка Співдружності, який організовують уже десять років. Планується два тури: по одному в Білорусі й Вінниці. Попередньо збиралися провести три: у Мінську, Бресті й нашому місті, але плани змінилися.

Провідні гравці клубу «ОКС-ШВСМ-ЦОП» останніми роками масово переходять до іноземних клубів. Вам доводиться знову і знову заповнювати ігрові вакансії молоддю. Не виходить зупинити цей процес?

– Спортсмени створюють родини, які потрібно забезпечувати, а фінансування нашого клубу, який не є по суті професіональним, залишає бажати кращого. Хокеїсти їдуть на заробітки закордон, як і інші українці, – переважно до Італії, Білорусі, Хорватії й Польщі. Але на підвищення спортивної майстерності гравців нашої національної збірної за кордоном розраховувати складно. До того ж не завжди вдається зібрати їх на тренувальні збори і тестові ігри, що є серйозною проблемою перед міжнародними стартами.

М’яч відбиває воротар збірної України Сергій Коваль

Головна проблема – відсутність в Україні професіональних хокейних клубів із належним фінансуванням?

– Безумовно. Наразі у клубу «ОКС-ШВСМ-ЦОП» спонсорів практично немає, лише бюджетне фінансування. Знаю, що у Верховній Раді України зареєстрований законопроєкт про меценатство, в якому йдеться про зменшення податків для партнерів спортивних команд. Якщо такий законопроєкт буде прийнято, можна розраховувати на покращення фінансової ситуації в ігрових видах спорту. Але це поки що на рівні розмов.

Як котується вітчизняний «зелений» хокей в Європі й світі?

– «ОКС-ШВСМ-ЦОП» свого часу три сезони виступав у Європейській хокейній лізі (ЄХЛ), яка є аналогом футбольної Ліги чемпіонатів УЄФА. Сьогодні наш клуб представлений у групі «Трофі-1» Кубка європейських чемпіонів. Планували повернутися до ЄХЛ. Для цього було потрібно здобувати накопичувальні очки і підвищувати рейтинг. Якби цього сезону «ОКС-ШВСМ-ЦОП» потужно виступив, то мав би шанс повернутися до елітної групи. Але пандемія сплутала ці плани.
Щодо збірної України, то вона перебуває на 13-му місці серед 42 команд в європейському рейтингу. У світі ми на 29-й позиції.

Збірна прогресує останніми роками?

– Складно сказати. Торік у Летукке (Франція) проводилася Світова ліга серед національних команд, яка мала статус етапу відбору на Олімпійські ігри-2020. Українські хокеїсти виступили там не дуже вдало, через що деякі країни нас випередили в рейтингу. Але в цілому місце збірної у світовій табелі про ранги цілком відповідає фінансовому й матеріально-технічному забезпеченню нашого виду спорту в Україні.
Та про певний прогрес можна говорити: ще зовсім нещодавно ми були на 22-му місці в світовому рейтингу. А коли я прийняв національну команду, вона посідала 49-ту позицію.

Усі тури чемпіонатів України серед чоловіків відбуваються у Вінниці. Чому? В інших регіонах немає полів, які відповідають вимогам проведення внутрішніх змагань?

– Сучасні поля для хокею на траві є у Борисполі і Сумах, але в цих містах розвивають жіночий хокей. Та й за якістю покриття вінницьке хокейне поле найкраще в Україні. Тому, зрозуміло, саме в місті над Бугом й проводять тури вітчизняного чемпіонату.

Оцініть, як розвивається чоловічий хокей на траві в інших регіонах України.

– На превеликий жаль, Черкащина тупцює на місці. Там є серйозні проблеми із тренерськими кадрами, а також із полями. У Чернівцях (у цьому місті розпочався розвиток українського хокею на траві) справи потроху покращуються. Там займаються молоддю, але через «кадровий голод» проблем вистачає: мало хто хоче працювати тренером за скромну зарплату. Найбільше прогресує хокей Житомирщини: серйозно працюють і в Коростені, і в Бердичівському районі. У Житомирі торік відкрили обласну школу з хокею на траві. Водночас поки що в цьому регіоні не виходить побудувати сучасну хокейну арену, на це нібито навіть виділяли кошти, але віз і нині там.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Михайло
ШАФІР