«Сьогодні наша збірна найсильніша в Європі»
- Олімпійська Арена №4-2020
- Тренерський місток

Вже є одна ліцензія
Леоніде Миколайовичу, скільки олімпійських ліцензій розігрується під час континентального відбору у різних вагових категоріях? На скільки претендуватимуть українці?
– У категоріях до 52, 57 і 63 кг розігрується по вісім ліцензій; до 69, 75 і 81 – по шість; до 91 кг і серед суперважковаговиків – по чотири. Загалом ми можемо розраховувати на 5-6 «перепусток» до Токіо. Дуже шкода, що відбірковий турнір перервали. Наші хлопці перебували в хорошій формі, були дуже добре готові. Федерація боксу України і профільне міністерство створили їм умови для найкращої підготовки. У Лондоні виступали вісім наших боксерів. Один із них, капітан команди Микола Буценко, встиг здобути олімпійську ліцензію. У категорії до 57 кг він здолав данця Фредеріка Йєнсена і вірменина Артура Базеяна. Після поновлення змагання харків’янин ще має боксувати за медалі. Не менш важливо здобути й залікові очки, які дадуть можливість посісти кращу позицію в «сітці» розіграшу на Олімпійських іграх. Відбірковий турнір буде поновлено після завершення карантину, а всі його проміжні результати зберігатимуться.
Лише один наш боксер Дмитро Замотаєв із Запоріжжя «вилетів» з ліцензійних змагань. Як оцінюєте цю ситуацію?
– Замотаєв у категорії 52 кг поступився іспанцю Габріелю Ескобару Маскунано, фіналісту Європейських ігор, чемпіону Європи. Не думаю, що цей поєдинок він реально програв: у першому раунді поступався, у двох наступних лідирував. Запоріжанин провів хороший бій. Але судді, на жаль, віддали перевагу його супернику.
Розкажіть про виступи інших українців у Лондоні.
– На ліцензійному турнірі не було пересічних суперників, лише претенденти на участь в Олімпіаді. Тому всі боролися із максимальною віддачею. У стартових зустрічах наші спортсмени вийшли переможцями.
Ярослав Харциз (63 кг, Харків) здолав чемпіона Італії, призера чемпіонату Європи Паоло Ді Лернія. Євгеній Барабанов (69 кг, Київ) легко пройшов швейцарця Аттілу Варгу. Олександр Хижняк (75 кг, Полтава) нокаутував у першому раунді бронзового призера Олімпійських ігор і чемпіонату світу, віцечемпіона Європи Камрана Шахсуварлі (Азербайджан). Степан Грекул (81 кг, Чернівці) в непростому бою здолав переможця низки міжнародних турнірів німця Ібрагіма Базуєва.
Сергій Горсков (91 кг, Харків) переміг сильного хорвата Тоні Філіпі, котрий виступав у престижній Всесвітній серії боксу (там, де змагалися «Українські отамани»). У суперважкій вазі Цотне Рогава (Одеса) двічі посилав у нокдауни литовця Альгірдаса Баніуліса. Далі він виходив на першого номера в цій категорії – німця Нелфі Тіафака. Очікувався цікавий та інтригуючий поєдинок, адже опонент одесита безапеляційно заявляв про свою перемогу.
Попереду й світовий ліцензійний турнір
Зі здоров’ям наших збірників усе гаразд?
– На щастя, всі здорові. Дякую президенту Федерації боксу України Володимиру Продивусу за те, що нас забрали чартерним рейсом до Києва. Адже консульство пропонувало придбати квитки до Мінська, а звідти добиратися маршрутками.
Щиро вдячні й відродженому Міністерству молоді та спорту та особисто міністру Вадиму Гутцайту, який надав нам житло на вже закритій базі в Кончі-Заспі.
На тренерському містку
Окрім турніру в Лондоні, де ще можна завоювати перепустки на Ігри-2021?
– Насамперед олімпійські ліцензії розігруються на чотирьох континентальних відбіркових змаганнях: в Європі, Азії, Америці та Африці. Турніри серед азіатів і африканців уже відбулися. Після завершення всіх стартів буде призначено терміни проведення світового ліцензійного турніру (за графіком його мали провести у травні в Парижі).
Перенесення відбіркових змагань і Олімпіади – це можливість краще підготуватися чи все ж проблема для української збірної?
– Представникам тих континентів, де вже відбулися ліцензійні турніри, зараз значно легше. А ми навіть не уявляємо, коли буде поновлено олімпійський відбір і коли починати до нього готуватися. Поки радимо спортсменам виконувати підготовчу фізичну роботу в домашніх умовах.
Хто зараз є лідерами збірної?
У команді всі гідні хлопці, які вже «повоювали» на ринзі. Особливо розраховуємо на капітана Миколу Буценка, Євгенія Барабанова, Олександра Хижняка. Молоде покоління – Сергій Горсков, Цотне Рогава і Ярослав Харциз – також має хороші перспективи.
Хтось із боксерів, які не виступали в Лондоні, ще можуть поборотися за омріяні перепустки до Токіо-2021?
– Основний склад збірної – це переможці торішнього чемпіонату України. Також ми переглядали їх на зборах. На цьогорічному чемпіонаті, можливо, з’являться нові імена, на які звертатимемо увагу.
У нинішній збірній зірковий статус в Олександра Хижняка. Оцініть його потенціал.
– Це талановитий спортсмен, котрий має велике бажання досягати успіху. Недарма вже два роки поспіль на всіх турнірах групи «А», чемпіонатах Європи його визнають кращим боксером. Робота спортсмена з його тренером-батьком дає високі результати.
У престижній суперважкій вазі лідером в Україні був Віктор Вихрист, але нещодавно він перейшов у професіонали. Що можна сказати про його заміну?
- Нагадаю, останнім чемпіоном України став не Вихрист – «золото» тоді здобув нинішній перший номер збірної України Цотне Рогава, який переміг Віктора. Після цього він виграв ще великі міжнародні змагання у Білорусі та Болгарії.
Які джерела фінансування збірної?
– Завдячуючи Міністерству молоді та спорту з фінансуванням у нас було все чудово. Велику роль у цьому відіграє керівництво Федерації боксу України на чолі з Володимиром Продивусом. Із додатковим харчуванням для боксерів також допомагають меценати.
Перші номери – це, як правило, чемпіони країни?
– Чемпіон України має не спочивати на лаврах, а, навпаки, працювати за двох. А реальну конкуренцію першому номеру ми забезпечуємо! До команди включаємо всіх трьох призерів України. Далі спостерігаємо за їхніми виступами на міжнародній арені, поведінкою, роботою на навчально-тренувальних зборах. Бокс – такий вид спорту, що навіть на тренуваннях увага має бути підвищеною. На кожному із них можна пропустити такий потужний удар, після якого лідером ти вже не будеш.