Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Стрибки з «екстримом»

Валерій Вдовенко
Стрибки на лижах з трампліна є одним з найвидовищніших зимових видів спорту. Навіть у глядачів відбувається викид адреналіну, коли вони спостерігають за змаганнями «літаючих лижників» – буквально подих перехоплює! Українці починаючи з Ліллехаммера-1994 були незмінними учасниками Олімпійських ігор до Ванкувера-2010. Що стосується жіночих стрибків, то їх історія розпочалася шість років тому – з Ігор-2014. Серед учасниць Олімпіад поки не було представниць нашої країни, але є підстави очікувати скорого дебюту. Адже у нас є перспективна жіноча юніорська збірна.

Подібний оптимізм зміцнила бесіда з головним тренером збірної України зі стрибків з трампліна Валерієм ВДОВЕНКОМ. Ми попросили його представити дівчат-стрибунок, а почати вирішили з його вихованки 16-річної Віталіни Герасим’юк, яка потрапила в зону уваги на III Юнацьких олімпійських іграх.
– Жіноча юніорська команда існує не так давно: її створили влітку 2018-го на базі Центру олімпійської підготовки із зимових видів спорту. До складу групи увійшли чотири дівчини. З Віталіною Герасим'юк особисто працюю другий рік. Коли говорити про міжнародний досвід, то минулого літа вона виступила на досить великих змаганнях у Румунії, в яких взяли участь спортсмени з дванадцяти країн, причому багато хто з них пройшов етапи Кубка світу. Віталіна з хорошим результатом посіла там друге місце.

Як ми знаємо, Герасим’юк є однією з наших лідерок не тільки в юнацькій, а й у дорослій віковій категорії. До речі, скільки загалом спортсменок беруть участь у чемпіонатах країни?

– Торік чемпіонат країни виграла Тетяна Пилипчук, а Віталіна стала другою, але говорити про явну перевагу когось із них я б не став. Вони обидві сильні спортсменки і зовсім молоді: Пилипчук зараз п’ятнадцять. А в цьому віці результати, як правило, ще не стабільні. Конкурувати з ними можуть й інші дівчата. Процес формування жіночої команди набирає обертів: на сьогодні є три атлетки, котрі мають допуск до участі в Кубку світу. До їх числа, крім Герасим’юк і Пилипчук, входить Христина Друняк.
На юніорській першості країни зазвичай виступають 10-12 дівчат і з кожним роком число збільшуватиметься. Місця на п’єдесталі серед дорослих останніми роками розігрували чотири спортсменки.

На ваш погляд, які якості необхідні дівчині, котра займається стрибками з трампліна? Нам доводилося чути думки фахівців про Віталіну Герасим’юк, як про талановиту, перспективну спортсменку. На чому грунтуються ці судження?

– Передусім на рисах характеру Віталіни. Мені розповідали, що вона з дитинства вирізнялася з-поміж однолітків. Вона неймовірно працьовита і завзята, дуже дисциплінована дівчина: ніколи не пропускала тренування. Одна з найважливіших її якостей – вміння слухати тренера і правильно реагувати на його установки, зауваження тощо. Крім того, Герсим’юк має певні природні якості, необхідні в нашому виді спорту. Уявіть, що на швидкості 90 км/год. треба виконати якийсь елемент, причому миттєво, за частки секунди. Для цього потрібно дуже добре відчувати швидкість, бути скоординованим у повітрі. Хоча, звичайно, навіть за наявності задатків, необхідні якості напрацьовуються з часом. На ранніх етапах і у Герасим’юк, і у Пилипчук було почуття страху, і це не дивно в нашому виді спорту. Як наслідок – не було необхідної швидкості. Але з часом страх поступився місцем спортивному азарту, прагненню показати найвищий результат. І тренери на етапі становлення спортсмена повинні проявляти терпіння і розуміти, що за якийсь час ситуація зміниться.

Якою є система відбору на Олімпіаду-2022 в стрибках з трампліна? Чи можна вважати наших дівчат реальними претендентками на участь у Пекінській Олімпіаді або наступних за нею Іграх?

– Відбіркова боротьба на Олімпійські ігри розпочинається з 1 липня цього року і триватиме до середини січня 2022-го. Аби завоювати ліцензію, необхідно заробляти рейтингові бали на етапах Кубка світу, зимових і літніх змаганнях Гран-прі, Континентального кубка. За півтора року за сумою очок на цих стартах потрібно потрапити до числа 40 кращих. У чоловіків і жінок система відбору однакова.
Що стосується наших дівчат, то і Віталіну Герасим’юк, і Тетяну Пилипчук ми вважаємо претендентками на участь в Іграх, ставимо перед ними завдання боротися за путівку до Пекіна-2022. Розуміємо, що це складно: відбір буде жорстким. Та думаємо, їм до снаги впоратися, добре попрацювавши.

Спортсменки яких країн сьогодні є лідерками у стрибках? Що нам необхідно робити, аби скоротити відставання і наздогнати лідерів?

– Сьогодні фаворитками є насамперед представниці Австрії, Норвегії, Словенії, Німеччини, Японії – вони на найпрестижніших стартах борються за призові місці. До речі, у чоловіків така сама ситуація. Вона свідчить про те, що ці країни мають дуже розвинену інфраструктуру для нашого виду спорту, по дві-три команди. Там ефективно працює клубна система.
Що треба робити?.. Головне – налагодити внутрішню інфраструктуру. Ця проблема є характерною для багатьох видів спорту, не тільки для нашого. Тренування за кордоном не можуть повною мірою замінити домашню підготовку.

Ще не так давно стрибки з трампліна вважали виключно чоловічою справою. Але останніми роками багато чого змінилося. На вашу думку, що саме приваблює дівчат у цій дисципліні? Все-таки цей вид спорту пов’язаний зі значним ризиком.

– Думаю, що трамплін приваблює дівчат тим же, чим і хлопців – своєю екстремальністю. Їм подобається долати свої страхи, боротися з собою і перемагати власні недоліки, загартовувати характер. Тим самим, дівчата, як і хлопці, самостверджуються. І адреналін отримують в достатку.
Звичайно, ризик травмуватися є, але його можна звести до мінімуму, якщо все робити правильно. Багато що залежить від тренера: хороший наставник не прагне форсувати події і готує підопічного поетапно, крок за кроком. Він не пустить недостатньо підготовленого спортсмена на великий трамплін.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Інтерв’ю брав
Ігор ЧЕМЕРИС

Фото
Павла Кубанова