Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Успішні дебюти сезону

  • Олімпійська Арена №11-2018
  • Теніс
Теніс. Успішні дебюти сезону
Для українського тенісу сезон-2018 запам’ятається успішними дебютами юних гравців. Ми звикли до того, що дівочі команди вдало виступають у Кубках Європи – зимових, літніх. Та й в індивідуальних чемпіонатах континенту не пасуть задніх. Більш того, завойовують найпрестижніші титули в юніорських змаганнях. А нинішній рік відзначився тим, що вони повели наступ на титули на дорослих стартах. Буквально з січня ми мали нагоду вітати тенісисток, їхніх наставників з успіхами. І першою серед тріумфаторів стала Марта Костюк.

15-річна киянка уперше в житті вийшла на корти Великого шлема у Відкритому чемпіонаті Австралії. Стартувати з кваліфікації їй надали право юніорські досягнення 2017-го. Марта блискуче впоралася з усіма суперницями на стадіях відбору. Чи варто говорити про те, що в одному з чотирьох турнірів Великого шлема й до відбору потрапляють тільки ті, хто вже отаборився як мінімум серед 100-200 кращих у світовому рейтингу. Для Марти сам вихід до основи можна було назвати проривом. Та Костюк на цьому не зупинилася і переграла наступних суперниць, аж поки в третьому колі не зустрілася з четвертою ракеткою світу Еліною Світоліною.
Третє коло основи Великого Шлема – про таке мріють роками. А Марта це зробила з першої спроби, в 15 років! З Мельбурна, піднесена, вирушила до Канберри на турнір ITF з призовим фондом $ 60 тис. і завоювала там перший професіональний титул! А слідом за тим дебютувала в складі дорослої збірної команди України в Кубку Федерації в матчі з Австралією в Другій світовій групі. Та ще й під першим номером! І принесла переможне очко.
Тоді ж відбувся дебют у складі збірної і 14-річної Даші Лопатецької. Вона не грала, але тренувалися з лідерами, спарингуючи з ними, набираючись досвіду. І він їй згодився. Даша наче прийняла естафету від Марти й гідно понесла її кортами світу.
Лопатецька продовжувала брати участь у юнацьких змаганнях. Удев’яте стартувала в командних Кубках Європи. Цей шлях вона розпочала, коли грали серед тих, кому до 12-ти. І тепер, як і в минулі сезони, була першим номером збірної, тепер уже – до 16-ти. А наприкінці року очолила команду дівчат на юніорському Кубку Федерації, в якому фінішували на другій позиції серед кращих команд світу.
Найбільшого успіху серед юніорів Лопатецька досягла, беручи участь в US Open. Успішні виступи протягом сезону дозволили 15-річній тенісистці зміцнити позиції в юніорському рейтингу (до 18-ти) настільки, що вона потрапила до кваліфікації Шлема. Дещиці не вистачило, аби починати з основи. Якщо спробувати коротко охарактеризувати підсумки цього турніру, то вистачить кількох слів: пронеслася ураганом кортами Нью-Йорка.
Перед початком турніру багато хто вважав би успіхом вихід дівчини до основи. Коли вона це зробила, уболівальники захотіли більшого: бодай коло, друге… А вона вже й у чвертьфіналі. Тут мало хто вірив, що Даші вдасться впоратися з американкою Корі Гауф. Другий сезон поспіль ім’я Гауф не сходить зі сторінок періодичних тенісних видань, і не лише у США. Цій потужній фізично спортсменці пророкують кар’єру Серени Вільямс. І вона раз у раз виправдовує сподівання, здобуваючи на юніорських стартах одну перемогу за іншою. Цього сезону виграла Ролан Гаррос. І на US Open одержала перший номер посіву. Торік перемогла Дашу Лопатецьку у фіналі особистого Кубка світу. Тож і тепер їй віддавали беззастережний пріоритет. Вона не грала кваліфікацію, тож і сил мала більше, аніж Даша. До того ж – рідні стіни, заповнені прихильниками величезні глядацькі трибуни і власна впевненість у тому, що титул домашнього Шлема просто не може належати комусь, окрім неї. Й усе це спростувала українка. Вона теж була впевнена у власних силах.
У півфіналі у Лопатецької був карколомний двобій з китаянкою Ксю Ванг. Повела Даша – 6:1. В другій партії вона теж рвалася уперед. Однак китаянка, на 3 роки старша, набагато досвідченіша, бо вже мала успіхи й серед дорослих, поступово змушувала українку помилятися й узяла сет – 7:5. Знову все мав вирішити заключний. У ньому теж боролися за кожен м’яч. Давалася взнаки стара травма, Даші все тяжче було знаходити сили на завершальні в геймах удари. Вона поступилася – 3:6. Ванг у підсумку стала чемпіонкою. Але й півфінал Лопатецької в дебютному для неї юніорському Шлемі – це беззаперечний успіх.
Лопатецька з Гауф зійшлися цього сезону ще раз – у фіналі Кубка Федерації. Гауф вдався реванш, що й вирішило долю першого командного місця. Тоді разом з Дашею по нагороду вийшли Люба Костенко, Катя Рублевська й їхній капітан Оксана Костенко. Чудова команда, повторюсь – друга у світі, адже за Кубок Федерації змагалися 16 провідних команд з усіх континентів.
Цього сезону 15-річна українка дебютувала й у дорослому професіональному турі. Це сталося в червні в турецькій Антальї на 15-тисячнику. І одразу – перемога! Йшла до неї через кваліфікаційні випробування, бо ж рейтингу не мала. А далі й в основі здолала всіх суперниць. Я запитала її, як це – дебютувати, та ще й отак, з титулом?

Даша Лопатецька – фіналістка US Open

Прекрасним дебютом сезону відзначилася 18-річна Даяна Ястремська. Назвати неочікуваним її перший титул WTA не доводиться. Юна одеситка йшла до нього так потужно, що питання було лише в тому, коли це станеться.
Розпочавши професіональний шлях 2015 року, сезон-2016 вона закінчила 342-ю в рейтингу, 2017-й – 189-ю. І розпочала нинішній прекрасним виступом першого тижня січня в турнірі WTA $ 894,700 в австралійському Брісбені. Дійшла до чвертьфіналу, в якому її зупинила досвідчена співвітчизниця Катерина Бондаренко – 6:2; 4:6; 6:4.
З Брісбена шлях проліг до Мельбурна на перший дорослий Великий шлем. Здолала кваліфікацію. В основі в другому колі поступилася румунці Александрі Дулгеру – 6:7 (6:8); 0:6. У травні-червні успішно грала в 100-тисячниках ITF. В Канья-сюр-Мер (Франція) та Ільклі (Англія) була фіналісткою. Першого тижня липня стала чемпіонкою турніру $ 60 тис. у Римі, а наступного тижня – в Будапешті – півфіналісткою ще одного 100-тисячника. І переїхала до США. Їй легко вдаються зміни покриття: грунт, трава, хард, як каже сама, однаково доступні. Скрізь вона надзвичайно потужна і швидка. «Агресивність, – говорить Даяна, – це мій натуральний стан».
Напередодні US Open у турнірі серії «Прем’єр» в Нью-Хейвені Ястремська подолала достатньо складну кваліфікацію: не було жодної легкої суперниці. Так, у фіналі відбору їй протистояла провідна тенісистка Швейцарії, на той момент 43-тя у рейтингу Белінда Бенчич. Перемогла у двох сетах, але яких! 7:6 (7:5); 7:6 (7:3). І в основі почала вражати тих, хто її ще не бачив, своєю потужною грою. Відмінно продемонструвала її в матчі другого кола з дев’ятою ракеткою турніру німкенею Юлією Гьоргес. І хоча пішла переможеною – 4:6; 6:2; 4:6, але їй не було чим дорікнути собі. Просто німкеня – стабільний гравець першої світової десятки.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Валентина
ПОЖИЛОВА