Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Еліна Світоліна. Блискучий фініш сезону

  • Олімпійська Арена №11-2018
  • Теніс
Еліна Світоліна. Блискучий фініш сезону
Еліна Світоліна від сезону до сезону дедалі вище піднімається у підсумковому світовому рейтингу: торік посіла 7-ме місце, нині – 4-те. 2017-го Світоліна досягла поточної 3-ї позиції, претендувала на першу. Карти сплутав її результат у підсумковому чемпіонаті WTA, в якому вона не змогла вийти з групи. Тож зрозуміло, наскільки цілеспрямовано наша тенісистка розпочинала рік 2018-й.

Уже під час підготовчого сезону сталися зміни в її тренерському штабі. Спортсменка, вміння якої працювати до нестями в прагненні успіху – чи не основна риса вдачі, гартувала себе фізично. Вона завжди підкреслює, що міцне здоров’я – найперший обов’язок. Найменший збій в ньому – і колосальний труд втрачає свою цінність.
– Я вірю в силу праці, – скаже Еліна в одному з численних інтерв’ю по ходу сезону. – Вірю, якщо працюєш наполегливо, викладаєшся на сто відсотків, то це не може не позначитися. Я знаю, що маю всі необхідні елементи гри, і коли докладатиму достатньо зусиль, звісно, не без певної долі везіння, будуть успішні сезони, будуть перемоги й титули.
До відкриття сезону вона підійшла в чудовій формі. Відчувала це, сподівалася, що вже з Відкритого чемпіонату Австралії зробить серйозну заявку на лідерські позиції у світі.
У першому ж турнірі року в Брісбені Світоліна перемогла. І вирушила до Мельбурна. Зупинилася в чвертьфіналі. З жалем згодом констатувала, що цей результат її засмутив. Та психологічна загартованість не дозволила почуттям брати гору. У лютому в Дубаї поповнила список перемог. Далі була серія американських турнірів найвищої категорії. В Маямі дійшла до чвертьфіналу. Повернулася до Європи і перемогла в Римі на турнірі серії «Прем’єр-5». У фіналі обіграла лідера світового рейтингу Симону Халеп.
Виступи на турнірах Великого шлема не були легкими. На Ролан Гарросі – 3-тє коло. На Уїмблдоні – взагалі перше. Її програш середнячкові німкені Тетяні Марії викликав хвилю негативу в соціальних мережах. Хоч не хоч, а знала про це, однак не знітилася, натомість запустила на своїх сторінках хештег «Вірю в прогрес». І це не були лише слова. Це було її переконання: «Я ставлю перед собою максимальні завдання. Так, у мене були тяжкі поразки на Ролан Гарросі, Уїмблдоні. Тенісний сезон дуже тривалий, і неможливо його пройти без спадів настрою, змін у самопочутті. В мене протягом року були зміни в команді. Існує багато чинників, які відбирають енергію. Можливо, якоюсь мірою через це погіршилися результати наприкінці сезону».
Щодо погіршення результатів, то це стосувалося осінньої азійської сесії. В Ухані – 2-ге коло, в Пекіні – 1-ше, прикрий програш у поєдинку, в якому вона вела 6:0 проти Александри Крунич, віддала другу партію – 4:6, і в третій мала шанс, але не скористалася – 6:7 (4:7).
«Та я намагаюся вчитися на досвіді власних помилок і постійно рухатися вперед, продовжую працювати й не шкодую».
У Гонконгу був чвертьфінал. Теж гірше, аніж хотілося. Та Світоліна на всі запитання журналістів, що ж це за лихо таке – не підтверджує досягнень на торішній азійській сесії, вперто повторювала: моя мета – Сінгапур. Попри те, що її шанс потрапити до вісімки найкращих був досить хиткий, вона вірила, що буде там і обов’язково гратиме добре, успішно.
Самовпевненість? Аж ніяк, Світоліна достатньо прагматична, не поринає в нездійсненне. Вона просто була переконана, що її наполеглива праця нарешті обернеться перемогою. І вона потрапила до вісімки. Спочатку як сьома, а коли Симона Халеп знялася з чемпіонату – під шостим номером. Жереб їй визначив Білу групу разом з Каролін Возняцкі, Петрою Квітовою і Кароліною Плішковою.
Перший матч Еліна проводила з Квітовою. Суперниці почали гру з того, що обмінялися брейками. У 5-му геймі Еліна мала подвійний брейк-пойнт, однак не реалізувала його. Утім, наступні чотири гейми поспіль принесли їй удачу – 6:3. Друга партія розпочалася напружено. Квітова мала три шанси на брейк, Світоліна не дозволила їй це зробити, натомість свою першу подібну можливість використала сповна. І цю перевагу в один брейк утримала до кінця – 6:3. Минуло трохи менше півтори години, й Світоліна – у другому колі.
Матч з Квітовою був дев’ятим, з них 7 поспіль виграла чешка. Нинішній сезон вона взагалі провела блискуче, завоювавши п’ять титулів, більш за всіх у Турі. Та в найвідповідальніший момент не змогла впоратися з українкою.
– Я дуже рада тому, як склався цей матч, і я задоволена своїм виступом, – сказала переможниця в короткому інтерв’ю просто на корті. – Головним було залишатися сфокусованою, бути сильною психологічно. Петра б’є по м’ячу дуже потужно, тому мені необхідно було швидко реагувати і пересуватися. В Сінгапурі у нас з самого початку складні матчі. Я намагатимуся залишатися зосередженою на своїх матчах і показувати свій кращий теніс.

Свій останній матч довгої й успішної кар’єри професіонала Ольга Савчук провела на US Open у парі з Еліною Світоліною

У другому матчі суперницею Світоліної була Кароліна Плішкова. Перед цим вони зустрічалися 7 разів. Наша співвітчизниця перемогла лише у двох, причому в останніх у переліку їхніх спортивних взаємин. Зокрема, цього року Еліна зупинила Плішкову в півфіналі Брісбена – 7:5; 7:5.
Але, як ми вже казали, коли Світоліна виходить на корт для нової зустрічі, підсумки минулих відходять у глибокий затінок. Усе спочатку.
На старті обидві захистили свої гейми. А ось другий, коли подавала українка, затягнувся на 15 хвилин. 6 разів Плішкова була близькою до реалізації брейків, та їй це не вдалося. Світоліна відстояла свою подачу, Та потім уже сама не переважила суперницю на двох брейк-пойнтах. І, наче схаменувшись, під нуль узяла подачу Плішковою. Втім, Кароліна – «міцний горішок», заробила два брейк-пойнти, коли українка подавала на сет. Не вийшло – 6:3.
У другому сеті тенісистки провели чотири гейми без брейк-пойнтів, аж поки Плішкова не сягнула потрійного шансу і взяла гейм Світоліної – 4:2. А далі виграла ще два гейми – 6:2.
Світоліна потужно почала заключну партію, повела 4:0. Плішкова скоротила розрив – 2:4, одразу по тому втративши свій гейм. Але й Еліна віддала суперниці гейм, коли подавала на сет – 5:3. Та на подачі чешки з третього матч-болу завершила поєдинок – 6:3. Протистояння тривало 1 годину 54 хвилини.
У третьому колі групового турніру відбулася зустріч з чинною чемпіонкою підсумкового турніру Каролін Возняцкі. Каролін торік уперше обіграла Світоліну в Сінгапурі після трьох поразок у попередніх матчах.
На старті Еліна відіграла потрійний брейк-пойнт, а от наступну свою подачу програла всуху. Возняцкі вела 4:3, але Світоліна зрівняла рахунок. Та Кароліна була наполегливою, знову зробила брейк-пойнт, після чого успішно подала на сет – 7:5.
Перед початком матчу обговорювали, що українці не вдасться потрапити до півфіналу за умови програшу в двох партіях 3-сетового поєдинку. А Каролін необхідно було брати дві партії, не віддаючи жодної. Отож підсумок першого сету вкрай ускладнив ситуацію.
На початку другого Возняцкі зробила брейк. Світоліна відповіла їй тим самим. Розім’ялися… Далі по черзі брали свої подачі. 5:6 – подає Возняцкі. Тут і розгорнулася відчайдушна боротьба: чотири рази Світоліна доходила до сет-болів і не могла використати ці можливості на свою користь. Однак і Каролін не вдалося довести до успіху два свої сет-боли. Після цього з п’ятого (!) брейк-пойнту Світоліна таки робить брейк, а з ним завойовує сет і путівку до півфіналу – 7:5. Отже, навіть за умови програшу вона виходить з групи під другим номером і розпочинатиме фінальну пульку матчем з лідером Червоної групи. А Возняцкі за будь-яких умов уже не захищатиме свій торішній титул.
Третя партія. До 8-го гейму суперниці йдуть рівно, аж поки Світоліна не здійснює брейк. І подає на матч. Возняцкі робить надзусилля – 40:0. Еліна відігрується. Каролін заробляє ще один брейк-пойнт, але й тут не може його реалізувати. Українка завершує матч – 6:3.
2 години 35 хвилин упертої боротьби позаду. І, як годиться, прес-конференція:
– Перед матчем я знала, що мені, аби потрапити до півфіналу, необхідно виграти один сет. На мене це тисло, на Возняцкі теж. У цьому турнірному форматі немає простих сценаріїв. Психологічно сьогодні мені доводилося долати тяжкі моменти. З Каролін необхідно завжди перебити ще один м’яч через сітку, бо вона йде за кожним м’ячем. І це було складним завданням. В останньому геймі другої партії я грала добре. Засмутила мене лише одна груба помилка. А суперниця діяла як чемпіонка. Втім, я була готова до такого, особливо у вирішальних ситуаціях. Возняцкі завжди витискає з тебе твою найкращу гру. Маю подякувати за те, що вона змушує мене грати на максимумі. На п’ятому сет-болі матчу сказала собі: я буду міцним горішком і нічого не віддам!
– То що ж зрештою допомогло вам перемогти? – вкотре запитали журналісти.
– По-перше, глядачі і те, що я намагалася діяти агресивно. Порівняно з торішнім матчем тут я стала спокійнішою, тоді я надто нервувала. У Возняцкі є неймовірний досвід великих матчів. Це був урок для мене, і я багато чого навчилася. Просто треба бути спокійною й боротися за кожен м’яч.
Журналісти запитали, чому в турнірі так багато трисетових матчів.
– Тут зібралася вісімка кращих гравців. Програючи, кажеш собі: борися до кінця, бо це може бути останній матч. Це й я собі казала, поступаючись з брейком: відпочити й дома зможу.
Як переможець Білої групи Світоліна вийшла на Кікі Бертенс, другу в групі Червоній. Кікі потрапила до Сінгапуру через відмову Симони Халеп. Обіграла в групі Анжелік Кербер, поступилася Слоан Стівенс. Наомі Осака по ходу зустрічі відмовилася від боротьби через травму. Еліна й Кікі вже грали нинішнього сезону: в Цінцінатті у чвертьфіналі перемогла Бертенс.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Валентина
ПОЖИЛОВА

Фото
Юрія СОСНОВСЬКОГО