Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Традиція із міцним корінням

  • Олімпійська Арена №7-2017
  • Теніс
Українська збірна команда дівчат у віці до 14 років знову заволоділа Кубком Європи, цього разу літнім. А на початку року було здобуто зимовий. Можна пригадати й торішні досягнення, коли у цій самій категорії збірна тенісисток стала абсолютним чемпіоном, завоювавши не лише зимовий і літній Кубки Європи, а й Кубок світу. Хто ж залишився з тодішнього складу?

З таким запитанням звернулася до капітана команди Оксани Костенко.
– Даша Лопатецька і Катерина Рублевська. Марта Костюк тепер підкорює інші вершини.
Так, Марта тепер грає на вищій орбіті. Стала чемпіонкою юніорського Великого шлему в Австралії. Успішно поповнює рейтингову скарбничку професіонального тенісу.
Отож, третьою в команді стала Любов Костенко. В такому складі й вибороли Кубок континенту взимку.

Оксано, чи не сталося змін у команді напередодні розіграшу літнього Кубка?

– Ні, хоча нинішнього сезону загін тих, хто грає в турнірах до 14-ти, поповнили торішні лідери віком до 12-ти. І я до них уважно придивляюся. Однак як капітан, підтримана тренерською радою ФТУ, вирішила не змінювати склад команди, бо вона зіграна, дружна, амбітна, існує на одній ментальній хвилі. А це, повірте, для юнацького тенісу дуже важливо. Хоча, звісно, треба працювати й на перспективу. Для цього дуже корисними були б тренувальні збори лідерів з тими, хто на підході. Поки що таких не було.
Я впевнена, що дівчатка вийдуть із зони переможницями. Втім, спорт не завжди передбачуваний.

Капітан не помилилася. У рідних стінах тенісистки продемонстрували всі свої кращі якості. Клуб «Софія-стар» у Рівному уперше приймав зону європейського Кубка. Однак тут щороку відбуваються відповідальні змагання, отже, організаторам досвіду не позичати. Прийняли як годиться, створили всі умови і для боротьби на кортах, і для відпочинку поза ними. В одній зоні з українками опинилися команди Молдови, Голландії, Болгарії. І кожну з них наші співвітчизниці здолали з однаковим рахунком – 3:0. Всі одиночні матчі виграли Лопатецька і Костенко, в одній з парних брала участь Рублевська. Таким чином, з першого місця в зоні українки увійшли до фінальної вісімки кращих команд Європи, щоб позмагатися за вищу нагороду – континентальний Кубок.
До Сан-Ремо капітан привезла дещо змінену команду: скористалася правом робити корегування і заявила замість Рублевської Анастасію Соболєву.
Настя живе і тренується в Дніпрі під керівництвом мами та Юрія Чорного. Наприкінці квітня їй виповнилося 13 років, однак вона почувається досить вільно серед суперниць, котрі старші як мінімум на рік. На «Кубку Антея» серед спортсменів віком до 14-ти стала фіналісткою, причому у півфіналі перемогла чемпіонку України Катерину Качур. На «Антеї» Соболєва поступилася Аніті Сагдієвій, якій 13 виповнилося в січні. І ще одна 13-річна грала тоді в півфіналі – Сабіна Зейналова. До речі, ці три прізвища – Соболєва, Сагдієва, Зейналова, і називала в розмові зі мною Оксана Костенко як ймовірних учасниць збірної України наступного року. Соболєвій вона надала шанс уже цьогоріч.
Сумарний рейтинг українських тенісисток поставив Україну на третю позицію. На першій розташувалася Росія. Отже, у разі успішно проведених стартових матчів, саме українки з росіянками мали розіграти путівку до заключного поєдинку. А там на них могли очікувати чешки, сіяні другими. Та це все були передстартові міркування.
7 липня, у чвертьфіналі, наші тенісистки зійшлися зі словенками. В цьому матчі і мала дебютувати Настя Соболєва, заявлена на парну зустріч разом з Лопатецькою. Даша одиночною грою проти Аніки Яшкової розпочинала перше командне протистояння. 6:2; 6:3 – є перше очко до скарбнички.
Слідом вийшла Люба Костенко проти Ванди Варгової. Це протистояння тривало три сети – 6:3; 4:6; 6:1. І рахунок уже 2:0.
Три партії знадобилися Лопатецькій із Соболєвою у парі, аби всуху розгромити команду суперниць – 5:7; 6:3; 10:7.
Росіянки між тим також з рахунком 3:0 перевершили англійок. Отже, як і передбачалося, у півфіналі нам змагатися з росіянками. Їхній капітан Олександр Красноруцький не робив замін порівняно із зональним складом.
Розпочинали командне протистояння Даша Лопатецька і Поліна Кударметова. Росіянка в європейському юнацькому рейтингу 12-а, українка – 55-а. Даша в нинішньому сезоні не часто грає в турнірах до 14 років. Здебільшого виходить мірятися силами з тими, хто бере участь у змаганнях до 16-ти, 18-ти. Отже, рейтинговий запас в компанії до 14-ти майже не поповнюється. Втім, рейтингові позиції, навіть у дорослих, не завжди є запорукою успіху. Так сталося і тепер. Лопатецька перемогла – 6:4; 6:3. У Люби Костенко і Марії Тимофєєвої позиції майже однакові: то одна виходить уперед, то друга. Перед Сан-Ремо Люба опинилася на другій, Марія – на четвертій. Перед тим було навпаки. Рахунок особистих зустрічей на користь Тимофєєвої. Вона й цього разу виявилась сильнішою – 6:0; 7:6 (7:5). Таким чином, 1:1, і все вирішиться у парному матчі: Лопатецька/Костенко – Кудерметова/Тимофєєва.
Українки буквально з першого удару по м’ячу захопили ініціативу і ні на мить не віддавали її суперницям – 6:2; 6:2. Загальний рахунок – 2:1, є путівка до фіналу.
Між тим, другі сіяні, чешки, поступилися француженкам. 9 липня на корті зійшлися третя і четверта команди за рейтингом: Україна – Франція.
Як завжди, розпочинає Даша Лопатецька. Вона розщедрилася в двобої з Еліз Жакомо аж на два гейми – 6:2; 6:0. Дещо довше тривала зустріч Люби Костенко і Анаель Леклерк – 6:4; 6:3. Кубок завойовано!
Третій поєдинок не був вирішальним, та попри це виявився запальним, у ньому француженки здобули таки очко престижу: Жакомо/Леклерк – Костенко/Лопатецька – 0:6; 6:2; 13:11.
У матчі за третє місце Росія перемогла Чехію – 2:1. Але тут парна зустріч мала принципове значення, оскільки одиночні закінчилися з рахунком 1:1.
Окрім Кубка Європи, наша команда одержала ще й перепуску на Кубок світу.
Юнаки цього ж віку успішно зіграли на зональному етапі, потрапили до фінальної вісімки, але в ній опинилися на останньому місці.

Валентина
ПОЖИЛОВА

Фото
Юрія СОСНОВСЬКОГО