Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Міцні горішки шахової поезії

  • Олімпійська Арена №12-2019
  • Шахи
Міцні горішки шахової поезії
Хоча історія шахових змагань між містами бере відлік ще з ХIХ ст., говорячи про матч Одеса–Київ не обійтися без слова «вперше». Бо вперше учасники такого командного двобою не грали партії, а розгадували секрети етюдів, які ще називають шаховою поезією.

Перший відкритий кубок з розв’язання етюдів, як офіційно називався цей матч, було приурочено до 120-річчя від дня народження Якова Вільнера – першого чемпіона України з шахів. Одесит не лише був сильним шахістом-практиком, зокрема тричі виграв першості України, а й любив складати і розв’язувати шахові композиції. Йому було лише 14 років, коли він став переможцем всеросійського конкурсу, проведеного журналом «Шахматный вестник».
У програмі кубка зазначалося, що його ініціаторами і організаторами виступили Одеська обласна федерація шахів і київська «Шахова школа». Проте слід персонально назвати автора ідеї і натхненника незвичайного змагання: це одеський шаховий композитор зі світовим ім’ям, гросмейстер України з шахової композиції, заслужений майстер спорту України Сергій Ткаченко. А реалізація задуму стала можливою завдяки підтримці президента Одеської федерації шахів, голови правління ПАТ «Банк Восток» Вадима Мороховського.
Змагання відбувалося в два тури. У першому за годину потрібно було розв’язати по діаграмах 9 етюдів, а в другому – три за той самий час, але значно складніші (можна було користуватися шахівницею). За розв’язок нараховувалася певна кількість балів, а додатковим показником у разі рівної суми очок був час, витрачений на обмірковування.
У першому турі набрати по 18 очок, розв’язавши всі позиції, вдалося лише двом одеситам - Валентину Байдецькому і Владиславу Лимарю. Другий тур виявився набагато складнішим іспитом для всіх учасників, і лідери набрали відповідно 8 і 7 очок з 15 можливих, що забезпечило їм перше і друге місця в особистому заліку.
У киян у лідери вийшли Ростислав Малиновський і Теймур Токтомушев, котрі набрали по 14 очок. Малиновський додав до них ще 8 балів і став у загальному заліку бронзовим призером. У другому турі прикрої помилки припустилася кругла відмінниця Анастасія Хатнюк. Правильно розв’язавши етюд, вона, записуючи рішення на бланці, пропустила хід, через що недорахувалася п’яти балів. Тож, маючи після першого туру 12 очок (найкращий показник серед дівчат обох команд), вона в підсумку поступилася Софії Гризловій з Одеси.
Загальний результат команд – 122:88 на користь одеситів.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Олександр
МАЛІЄНКО

Фото Сергія ТКАЧЕНКА
і Дмитра СЕМЕНОВА