Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Перша поступка короля

  • Олімпійська Арена №10-2019
  • Шахи
Перша поступка короля
Нинішній традиційний супертурнір «Кубок Сінкфілда» в американському Сент-Луїсі став найскладнішим випробуванням для чемпіона світу Магнуса Карлсена після його тогорічної перемоги в матчі за корону. Перевага норвежця над іншими елітними гросмейстерами настільки значна, що сенсацією вважають будь-який його результат нижче першого місця.

І раніше у Карлсена геть не легко йшла гра в цьому місті, єдиному після знаменитого іспанського Лінареса, де щорічно проводять змагання такого рівня, що їх по праву можна назвати «шаховим Уїмблдоном». Вигравши тут перший супертурнір 2013-го, норвежець потім тричі поспіль залишався без головного призу. Торік п’ятий виступ Магнуса був успішнішим: він поділив перше-третє місця. Нині фахівці прогнозували, що він зіграє як мінімум не гірше, оскільки впродовж року на всіх турнірах посідав тільки перші місця.
Формат супертурніру дещо змінився: кількість учасників збільшилася з десяти до дванадцяти. Також більшим став і призовий фонд: з 325 тис. дол. загальної суми переможцю належить 90 тис. У разі поділу першого місця між двома учасниками передбачалося визначити переможця за допомогою тай-брейку, тобто додаткових партій зі скороченим контролем часу. Ця умова видавалася найвигіднішою саме Карлсену, бо він ще нікому не поступався на тай-брейку. Знавці підрахували, що з 2007 р. Магнус 11 разів з’ясовував стосунки з головними конкурентами на тай-брейках і щоразу перемагав їх!
Але за два тури до кінця нинішнього змагання здавалося, що ні на першому місці, ні серед учасників тай-брейку ми цього разу Карлсена не побачимо. Зробивши 9 нічиїх поспіль, він жодного разу не потрапляв до числа лідерів. І хіба можливо, явно перебуваючи в поганій формі, виграти «на замовлення» білими і чорними у двох елітних гросмейстерів?
Виявилося, що король шахів здатен досягти необхідного результату там, де ніхто інший навіть не став би боротися за нього. Він обіграв шахістів, котрі входять до першої п’ятірки за рейтингом: Веслі Со (США) і француза Максима Ваш’є-Лаграва, і, набравши 6,5 очка, наздогнав лідера – китайського гросмейстера Дін Ліженя. Залишалося підтвердити статус непереможного учасника тай-брейків…
Однак без сенсації таки не обійшлося. Ліжень у партіях зі швидких шахів не поступився чемпіону світу, а коли справа дійшла до бліц-партій, двічі змусив суперника визнати поразку. Відтак він став переможцем супертурніру, а Карлсен «лише» другим призером. Третє-четверте місця поділили екс-чемпіон світу Віші Ананд і Сергій Карякін.
Кілька слів про переможця. Ліжень відомий у світі тим, що встановив рекордну серію партій без жодної поразки: їх рівно сто. У Карлсена безпрограшна серія – 90 партій. Але вона, на відміну від найдовшої, ще не перервалася. Тож у короля шахів є шанс у найближчих змаганнях встановити свій черговий історичний рекорд.

Олександр
МАЛІЄНКО

Фото
chesspro