До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Карлсен відновив одновладдя

  • Олімпійська Арена №4-2019
  • Шахи
Карлсен відновив одновладдя
В азербайджанському місті Шамкірі вшосте відбувся один із найпрестижніших супертурнірів меморіал Гашимова. Головний його підсумок: чемпіон світу Магнус Карлсен знову «відірвався від колективу» (за показниками рейтинг-листа ФІДЕ), продемонструвавши при цьому рекордну перевагу над суперниками.

Свого часу нерідко траплялася нагода згадати влучний вислів: «Грають усі, а виграє один – Магнус Карлсен». Вражала його перевага над іншими провідними шахістами планети, а рейтинговий відрив сягав рекордних значень. Однак два останніх матчі на першість світу він виграв тільки на тай-брейку, а в турнірній боротьбі гідну конкуренцію йому склав американець Фабіано Каруана. Норвежець все ще мав найвищий рейтинг, але головний конкурент дихав у потилицю, скоротивши розрив до кількох пунктів.
Усі десять учасників нинішнього турніру входять до топ-20. Чим сильніший склад гравців, тим зазвичай більше партій завершується внічию. Проте цього разу завдяки саме Карлсену результативність була відносно високою. Рівно третина всіх перемог на турнірі на його рахунку.
Попри беззаперечну перевагу Карлсена, котрий лідирував від початку до кінця змагання, у передостанньому турі виникла неабияка інтрига. Він зустрівся з Сергієм Карякіним, який грав білими, відстаючи лише на пів-очка. Зрозуміло, що росіянин прагнув скористатися цим шансом відновити своє реноме як одного з провідних шахістів світу. Для цього необхідна була перемога.
Магнус тонко врахував настрій суперника. Він обрав варіант, де білим для продовження боротьби треба відмовитися від повторення ходів, щоб не фіксувати нічию, і на гру без дебютної переваги. Потім Карлсен за допомогою жертви пішака захопив ініціативу і, наростивши тиск на позицію суперника, врешті зламав його опір: перемога в партії і дострокова перемога в турнірі. Та чемпіон не збавив обертів і в заключному турі виграв в Олександра Грищука.
Отже, 5 перемог, 4 нічиї і відрив від найближчих переслідувачів у два очка. За весь час організації супертурнірів, які регулярно проводяться впродовж майже трьох десятиліть, це один із найкращих показників.
Друге і третє місця поділили Карякін і китайський гросмейстер Дін Ліжень.

Переможці меморіалу Гашимова
2014 М. Карлсен (+5,=3,-1)
2015 М. Карлсен (+5,=4,-0)
2016 Ш. Мамедьяров (+4,=4,-1)
2017 Ш. Мамедьяров (+3,=5,-1)
2018 М. Карлсен (+3,=6,-1)
2019 М. Карлсен (+5,=4,-0)

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Олександр
МАЛІЄНКО

Фото
chesspro