Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Вундеркінд проти грандів

  • Олімпійська Арена №5-2019
  • Шахи
Вундеркінд проти грандів
Чіткого визначення поняття «супертурнір» немає, проте зазвичай так називають колове змагання, в якому серед гравців є представники першої десятки світового рейтингу, або за середнім рейтингом учасників воно належить до однієї з найвищих категорій ФІДЕ. До 1990-х років супертурніри проводилися так рідко, що після завершення події видавали присвячені їй турнірні збірники і монографії. У 1990-ті завдяки організатору змагань в іспанському Лінаресі Луїсу Рентеро супертурніри почали проводити щороку, а в нинішньому столітті – кілька разів на рік.
І от супертурнір у Німеччині показав, що і в традиційному форматі змагання може бути результативним і видовищним, головне підібрати відповідний склад учасників. Уперше в історії супертурнірів у одній компанії з грандами, зокрема чемпіоном світу Магнусом Карлсеном, віце-чемпіоном Фабіано Каруаною і екс-чемпіоном Вішванатаном Анандом, опинився 14-річний вундеркінд Вінсент Каймер.
В аналогічному віці Карлсен, Руслан Пономарьов, Сергій Карякін, Ілля Нижник і Кирило Шевченко досягали видатних перемог на дорослих змаганнях, однак грати із суперниками такого рангу їм не доводилося.
Тепер – ще складніший іспит. Цей елітний турнір GRENKE Chess Classic за участю десяти шахістів проводився в двох містах: розпочинався в Карлсруе, завершувався в Баден-Бадені. Різниця у рейтингу між першим номером (Карлсен) і десятим (Каймер) – 329 пунктів. Різниця у віці між наймолодшим учасником і найстаршим (Ананд) – 35 років.
Драматизму боротьбі додало жеребкування: вже в першому турі вундеркінд зустрічався з Карлсеном, а потім йшли Ананд і Каруана. Дива не сталося, і в графі юнака з’явилося три нулі поспіль. Програв він і четверту партію проти президента Вінницької обласної шахової федерації Аркадія Найдича, котрий виступає під прапором Азербайджану. Проте результат не зовсім відповідав силі гри Каймера, котрий отримував прийнятні позиції і в деяких випадках йому бракувало тільки досвіду, аби уникнути поразки.
У п’ятому турі він, проявивши справжній бійцівський характер, виграв у земляка гросмейстера Георга Майєра. Потім дві нічиї – проти Левона Ароняна і Петра Свідлера, і на фініш, ймовірно, вже не залишилося сил… Хоча здобуток Каймера, як і у Майєра, невеликий - два очка, проте досвід здобуто безцінний. І, можливо, у недалекому майбутньому прізвище чергового претендента на корону знову починатиметься на «К»…
А тим часом решта учасників змагання боролася за всі місця, крім першого. За кілька турів до кінця ніхто не сумнівався, що переможцем стане Карлсен. Залишалося дізнатися, з яким рахунком. А він виявився феноменальним – 7,5 очка з 9 (шість перемог і лише три нічиї)! Відрив від другого призера (ним став Каруана) – півтора очка.
Третім призером, набравши 6 очок, став Найдич. З таким же результатом фінішував і француз Максим Ваш’є-Лаграв, але в нього менше перемог, тобто гірший додатковий показник.

Переможці турнірів GRENKE Chess Classic
1 2013 Вішванатан Ананд
2 2014 Аркадій Найдич
3 2015 Магнус Карлсен
4 2017 Левон Аронян
5 2018 Фабіано Каруана
6 2019 Магнус Карлсен

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Олександр
МАЛІЄНКО

Фото
chesspro