Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Шахи без меж

  • Олімпійська Арена №2-2019
  • Шахи
Аркадій Найдіч
33-річний шахіст Аркадій Найдіч – міжнародний гросмейстер, на рахунку котрого є перемоги над чемпіонами світу різних років, у тому числі – над чинним «королем» Магнусом Карлсеном. Він був призером багатьох престижних турнірів, двічі завойовував «золото» командного чемпіонату Європи.

Несподівано для багатьох восени 2018-го Найдіч став президентом Вінницької обласної шахової федерації. А цьогоріч взявся організовувати в місті над Бугом кілька масштабних проектів, у тому числі перший чемпіонат України серед аматорів і юнацький міжнародний фестиваль, який має стати рекордним в країні за масовістю. Що стало причиною рішення розвивати вінницькі і в цілому українські шахи, гросмейстер розповідає в інтерв’ю «Олімпійській арені».

Аркадію, як вийшло, що ви стали біля керма вінницьких шахів?

- Почну з того, що дуже люблю цю гру, вважаю її чудовим видом спорту і гідною професією. У шахах фізичні дані, матеріальний і соціальний статус, місце народження не мають значення. У кожного є можливість стати професійним гравцем, коли багато працювати.
Коли дізнався, що у Вінниці шукають кандидата на посаду президента обласної шахової федерації, подав своє резюме. Мене обрали, і тепер я докладаю всіх зусиль для розвитку шахів в області.

Ви запланували цьогоріч провести рекордний турнір…

- У червні за сприяння вінницької влади проведемо перший міжнародний дитячий фестиваль, який стане традиційним. Сподіваємося, він увійде до Книги рекордів України, представника якої запросимо на змагання. Планується участь мінімум 500-600 дітей із десяти країн.

Яким чином залучатимуться учасники з інших країн, адже фестиваль буде дебютним?

- Підтримую контакти з усіма європейськими федераціями, маю багато друзів у різних державах, адже я в шахах з п’яти років. Тому проблем із запрошенням гостей не буде. На жаль, до Вінниці трохи незручно добиратися, доводиться летіти через Київ. А шахісти люблять, коли готель знаходиться за півгодини їзди від аеропорту. Але ми організуємо автобусне сполучення зі столиці.
Гостей має зацікавити призовий фонд, який складе більше півмільйона гривень! Готуємо понад 250 призів, адже дітям молодшого шкільного віку дуже важливо щось виграти, це мотивує займатися далі.
Крім того, умови гри будуть класними. Сучасний торгово-розважальний центр «Мегамолл» безкоштовно виділяє нам на п’ять днів роликову арену з трибунами, що дуже зручно для батьків.

Яка мета вашої роботи в Україні?

- Популяризація шахів. Дуже хотілося б, аби «королівську гру» додали до навчальної програми в Україні. У Норвегії проводили такий експеримент: регулярно замінювали урок математики на урок шахів. Результати показали, що в середньому це сприяло істотному підвищенню оцінок дітей із різних предметів.

Який маєте особистий рахунок зустрічей із Магнусом Карлсеном?

- В останні п’ять років я переміг його двічі, по одному разу зіграв внічию і поступився. Перед цим програв Магнусу матч на Кубку світу, хоча і був рейтинг-фаворитом. Загальний рахунок очних зустрічей не веду, але, думаю, я в невеликому мінусі.
Обігрував і інших чемпіонів світу – наприклад, Руслана Пономарьова і Володимира Крамника. В силі гри між «королями» й іншими провідними гросмейстерами немає величезного розриву. Якщо я зіграю 10 партій, наприклад, із Фабіо Каруаною, то очікуваним буде рахунок 4:6, а не мій розгром.
Та все ж Карлсен особливий. Він як непереможний Усейн Болт на 100-метрівці. Більшість вважає Магнуса фігурою, якої ніколи не було в шахах. У своїй країні у нього статус суперзірки, як раніше у гонщика Міхаеля Шумахера в Німеччині. Тому кожна перемога над норвежцем вагома, хоч і не завжди важлива в турнірному плані.

Опишіть свої перемоги над чинним чемпіоном світу.

- Вперше це сталося під час Олімпіади в норвезькому Тромсе. Я тоді виступав за збірну Німеччини. Грав чорними, початок був за суперником. Потім позиція стала бойовою, ми обидва опинилися в цейтноті. І Карлсен занервував. Взагалі кажучи, він досить емоційний шахіст. Норвежець в умовах браку часу зробив пару неточностей. Ми пройшли контроль на 40-му ході, після чого знову додається час. У цій ситуації мені вдалося завоювати очко. Пам’ятаю, було зроблено близько 60 ходів, тобто перемога далася нелегко.
Вдруге я здолав Магнуса на турнірі в Баден-Бадені. Знову була складна партія, ми билися близько семи годин. Але мені вдалося перемогти і розділити із Карлсеном перше місце.

Ви не так давно входили до двадцятки кращих у світі за рейтингом. Чи є бажання увірватися в ТОП-10 і поборотися за чемпіонський титул?

- Сьогодні таких спортивних завдань у мене немає, раніше я був більш амбітним. Багато часу займає бізнес, а дві професії поєднувати складно. Я все менше професійно граю в шахи.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Михайло
ШАФІР

Фото автора
та з архіву Аркадія Найдіча