Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Кубкові баталії на тлі «Полтавської битви»

  • Олімпійська Арена №8-2018
  • Шахи
Кубок України з шахів в Полтаві
В українських шахістів, котрі спеціалізуються на розв’язанні шахових композицій, відтепер є два головних щорічних національних змагання: крім особисто-командного чемпіонату України, що проводиться вже 32 роки, започатковано Кубок України, який вперше провели в Полтаві.

Це змагання з’явилося в національному спортивному календарі після резонансного (у хорошому сенсі слова) чемпіонату України, проведеного цьогоріч навесні в Одесі. Він став рекордним з-поміж європейських національних першостей за кількістю учасників і засвідчив зростання популярності зазначеного виду шахової культури. Ініціативу шахістів щодо проведення Кубка дуже оперативно підтримали Міністерство молоді та спорту України й Федерація шахів України, це дало можливість за кілька місяців організувати змагання.
Полтава невипадково отримала почесне право прийняти перший Кубок України з розв’язання композицій. Вона відома одним з провідних осередків шахових композиторів. Двоє з них, Валерій Копил і Геннадій Козюра, торік стали віце-чемпіонами світу зі складання шахових композицій у складі національної збірної України. У Полтаві видається часопис «Проблеміст України», який вважається найкращим періодичним виданням цього профілю у світі. І загалом у місті регулярно відбуваються всеукраїнські спортивні змагання і мистецькі конкурси, які проводять зазвичай під єдиним брендом – «Полтавська битва».
У кубковому змаганні взяли участь 20 шахістів, котрі два дні боролися за нагороди в особистому й командному заліках. Учасники мали за певний час знайти розв’язок шахових задач (звичайних і так званих неортодоксальних – на кооперативний і зворотний мат) та етюдів. За винятком двохходових задач, де достатньо вказати тільки першій хід розв’язку, в інших завданнях максимальні 5 очок нараховували за знаходження усіх авторських варіантів. Командам у складі чотирьох гравців, сформованим за регіональним принципом, у кожному з шести турів зараховували три найкращі результати. У разі рівності очок перевагу отримував той, хто витратив на пошук відповіді менше часу. Для членів національної збірної турнір водночас мав тренувальний характер перед чемпіонатом світу, що відбудеться в Македонії.
Господарі чорно-білого «поля» - незмінні фаворити в царині розв’язання композицій. Достатньо представити склад їхньої команди: Олексій Соловчук – єдиний в України міжнародний гросмейстер з розв’язання композицій, Валерій Копил у минулому завойовував звання віце-чемпіона світу, Володимир Погорєлов і Володимир Куриленко – неодноразові переможці чемпіонатів України.
В Одесі сталася сенсація: випередивши полтавців, чемпіонські звання як в особистому, так і в командному заліках вибороли кияни. Причому дебютант 15-річний гросмейстер Кирило Шевченко здобув усі три золоті медалі національної першості – в особистому і командному заліках, а також у юніорській номінації. На жаль, один із членів команди-чемпіона не зміг приїхати до Полтави, і шанси випередити її з’явилися не тільки у господарів, а й у досвідчених гравців з Дніпра й Харкова.
Першим переможцем Кубка України став Олексій Соловчук. Він набрав 90 очок, випередивши на 10 очок срібного призера – земляка Володимира Кириленка. Варто відзначити спортивну честь переможця: згадавши, що один із записаних ним ходів має подвійне трактування (а за будь-яку помилку чи неточність у записі варіант не зараховується), він підійшов до судді Валерія Кривенка і запропонував мінусувати від його результату очко. І це при тому, що воно жодним чином не впливало на розподіл призових місць, а лише мало значення (додавало пункт) для особистого рейтингу. Загалом результат Соловчука виявився дуже високим, справді гросмейстерським, а його чудову форму засвідчила й перемога в опен-турнірі з розв’язання композицій, який відбувся між кубковими турами.
Тут варто зважити на такий момент. У міжнародних турнірах будь-яка неточність у записі ходів карається зняттям відповідної кількості очок. У місцевих і регіональних змаганнях судді бувають поблажливими і пробачають шахістам непринципові неточності. Оскільки на національному рівні виступають члени збірної, котрі братимуть участь у головних міжнародних першостях, тут, як вважають фахівці, слід чітко дотримуватися міжнародних стандартів. У Полтаві, до слова, це вплинуло на долю нагород.
Киянин Володимир Арідов посів третє місце, випередивши Кирила Шевченка лише на пів-очка. А вони помінялися б місцями, якби суддя не пробачив бронзовому призеру неточний запис одного із ходів. Таким чином, Шевченко фінішував четвертим, а серед юніорів (офіційний залік не вівся) показав найкращий результат.
Командну перемогу, як і очікувалося, здобули полтавські шахісти. Маючи у своєму складі і досвідчених, і юних гравців, третє місце посіла команда Дніпра. У київській команді в останній момент вакантне місце посів 8-річний Матвій Шевченко. Узагалі він разом з мамою і бабусею приїхав до Полтави повболівати за брата. Але зміг неабияк допомогти київській команді, яка в підсумку здобула срібні медалі.
Матвій став автором по суті єдиної сенсації турніру. Композиції деяких видів він не тільки ніколи раніше не розв’язував, а й не знав їхньої специфіки. З правилами довелося знайомитися перед самим стартом. Однак в особистому заліку він несподівано посів 12-те місце, випередивши кількох досить досвідчених учасників. А серед юніорів, котрими вважаються шахісти до 23 років, хлопець показав третій результат. Отже, у 8 років він у командному заліку став наймолодшим срібним призером турніру.

Олександр
МАЛІЄНКО