Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Біль: знову Карлсен другий

  • Олімпійська Арена №8-2018
  • Шахи
Біль: знову Карлсен другий
Рівно 50 років тому в швейцарському Білі було проведено шаховий турнір, який у майбутньому став традиційним і одним із найпрестижніших у світі. З 1977 року тут пересікаються турнірні шляхи провідних шахістів планети, включаючи чемпіонів світу, оскільки водночас із масовим змаганням за швейцарською системою в місті проводять колові гросмейстерські турніри.

Несподівані переможці є в підсумкових таблицях кожного турніру з давньою історією. Проте найсенсаційніші успішні виступи зафіксовані саме в Білі. 2001 року супертурнір виграв Віктор Корчной. Здавалося б, нічого дивного, легендарний гросмейстер перемагав на багатьох змаганнях. Однак уважніше поглянемо на дату: Корчному тоді було вже 70 років. Це єдиний випадок за історію давньої гри, коли шахіст у такому поважному для спортсмена віці посів перше місце в супертурнірі.
Торік сталася не менш резонансна подія: перемогу святкувала китаянка Хоу Іфань. А суть сенсації в тому, що це перший і єдиний випадок, коли чоловічий традиційний супертурнір такої високої категорії виграла жінка.
А от старт нинішнього змагання не віщував якихось несподіванок. Вигравши перші дві партії, лідерство захопив чемпіон світу Магнус Карлсен. Зазвичай він набирає найбільший темп у середині й кінці турніру, а тут рушив з місця в кар’єр… До того ж формат змагання - шість учасників грали в два кола – мінімізував фактори непередбачуваності, це дає можливість об’єктивно виявити найсильнішого.
А за всіма прогнозами беззаперечним фаворитом був саме Карлсен: у нього серед усіх учасників найвищий рейтинг, найбільше перемог у подібних турнірах, найкращі результати в особистих зустрічах. Можна додати й підвищену мотивацію – норвежець прагнув відновити чемпіонське реноме після попереднього турніру, де мусив задовольнитися другим місцем, пропустивши вперед суперника по наступному матчу за корону Фабіано Каруану.
Маючи у своєму активі низку історичних рекордів, Карлсен вирізняється стабільністю результатів, якої не вдавалося досягти жодному видатному шахісту. З 2007 року ніхто не тільки не випереджав його за рейтингом, а навіть не претендував на це: відрив завжди був значним. У щорічних підсумках показники Магнуса коливалися в межах 60-67 відсотків (у середньому дві третини) можливих очок. Це дуже високі результати, адже його суперниками були переважно провідні шахісти світу. Тому на усіх турнірах, за окремими винятками, він фінішував першим.
Однак у Білі, де раніше Карлсен вже двічі очолював підсумкову таблицю, несподівано з’явилася інтрига: лідер азербайджанських шахістів Шахріяр Мамедьяров грав так потужно, що перед двома останніми турами випереджав норвежця на ціле очко. Відтак все вирішувала їхня особиста зустріч. Статистика попередніх поєдинків була на користь Карлсена: він виграв у бакинця 5 партій, програв лише одну, а 11 завершилися миром. З такою суттєвою перевагою можна поборотися за перемогу навіть чорним кольором, який був у Магнуса в тій зустрічі. Проте гра склалася так, що позиція після дебюту стала набирати нічийних обрисів. І тут Шахріяр узяв до рук… зброю Карлсена.
У своїй практиці Магнус здобув чимало перемог, переграючи суперників у рівних і доволі простих позиціях. Він витискав максимум там, де інші гравці погоджуються на нічию. От і Мамедьяров за прикладом чемпіона вишукував шанси до останнього і врешті скористався малопомітною похибкою грізного опонента. Як дотепно зазначив один із коментаторів, він поквитався за всіх шахістів, котрих Карлсен закатував у нічийних позиціях.
Відтак Мамедьяров достроково, за тур до фінішу, став переможцем турніру. А Карлсена чекав ще один іспит, він ледве уникнув найбільшого провалу за останні роки. У заключному десятому турі його суперником був аутсайдер змагання швейцарський гросмейстер Ніко Георгіадіс, котрому до цього вдалося зробити лише три нічиї, причому одну з них – у партії першого кола проти норвежця. Попри чорний колір господар змагання отримав перспективну позицію і в один момент у нього навіть з’явилися шанси на виграш, якими він, однак, не скористався. А під кінець, маючи можливість легко форсувати нічию, він на свою біду вирішив завдати «вирішального» удару, але це, як виявилося, була вирішальна помилка.
Навряд чи заключний виграш поліпшив настрій Карлсену, адже він побував на грані поразки від шахіста, якого доволі легко перегравали усі інші учасники турніру. Та й відрив у півтора очка від переможця турніру – теж тривожний сигнал. Отже, доведеться дуже ретельно попрацювати над собою напередодні матчу на першість світу, оскільки черговий претендент на корону найсильніший з-поміж тих, з ким Карлсену доводилося боротися.

Результати турніру в Білі

1. Шахріяр Мамедьяров (2801, Азербайджан) 7,5 (+5,=5,-0)
2. Магнус Карлсен (2842, Норвегія) 6 (+3,=6,-1)
3-4. Максим Ваш'є-Лаграв (2779, Франція) 5,5 (+3,=5,-2)
3-4. Петро Свідлер (2753, Росія) 5,5 (+2,=7,-1)
5. Давид Навара (2741, Чехія) 4 (+2,=6,-3)
6. Ніко Георгіадіс (2526, Швейцарія) 1,5 (+0,=3,-7)