Друге українське попередження
- Олімпійська Арена №7-2018
- Шахи
Передусім інтригу зумовили самі імена суперників, хоча до їхніх головних титулів додалася небажана для активних гравців приставка. Іфань – екс-чемпіонка світу, а Пономарьов – екс-чемпіон світу ФІДЕ. Однак неофіційний титул «легенда шахів», який вони заслужили з повним правом, завжди гарантує увагу шанувальників давньої гри до кожного їхнього виступу. Особливо, коли дві «легенди» грають між собою.
У свої 24 роки Іфань тричі ставала чемпіонкою світу, причому двічі вона здобула корону, вигравши матчі в українських шахісток: Анни Ушеніної (2013) і Марії Музичук (2016). Титул втратила лише тому, що відмовилася брати участь у черговому розіграші жіночої світової першості. Однак її продовжують вважати найсильнішою шахісткою планети: китаянка залишається лідером світового рейтингу і на 90 пунктів випереджає другу в списку – чинну чемпіонку світу Цзюй Веньцзюнь. Варто нагадати, що в 12 років Іфань стала наймолодшим в історії жіночим гросмейстером, а в 16 років – наймолодшою чемпіонкою світу. Зважаючи на колосальну перевагу китаянки над рештою провідних шахісток світу, журналісти жартома називають її «Карлсеном у спідниці».
У 34-річного Руслана Пономарьова рекордні досягнення теж припадають на юні роки, причому деякі з них не перевершені й досі. У 14 років він став наймолодшим на той час гросмейстером у світі, у 15 років – наймолодшим учасником усіх світових першостей, проведених ФІДЕ за нокаут-системою, а у 18 років (теж у наймолодшому віці) виборов звання чемпіона світу ФІДЕ.
Матч з призовим фондом $ 30 000 проводився у китайському Шеньчжені. Він складався з восьми партій у швидкі шахи і десяти – з блискавичної гри. Хоча Іфань на десять років молодша за Пономарьова, вона має значно більший досвід матчевої боротьби, оскільки крім низки матчів з жінками на світових першостях і претендентських змагань зіграла чимало товариських поєдинків з чоловіками. Звичними для неї є такі види шахів, як рапід і бліц – у цьому форматі вона змагалася і з видатними шахістами. Щоправда, поступилася Анатолію Карпову і Володимиру Крамнику, а от чинного на той час чемпіона Європи російського гросмейстера Євгена Наєра просто розгромила: виграла матч у швидкі шахи з рахунком 3,5:0,5, а в бліц – 6,5:3,5. Тож напередодні чергового поєдинку шанси сторін виглядали рівними.
Пономарьов: переконлива перемога
Отже, першу частину матчу Пономарьов виграв з мінімальною перевагою: 4,5:3,5. А от у бліці його переможний результат був переконливішим – 6,5:3,5. Загальний рахунок – 11:7 на користь українця.
Варто згадати, що торік Василь Іванчук у Китаї виграв матч у класичні шахи проти Хоу Іфань з рахунком 3:1. Тож українські гросмейстери відсвяткували перемогу над сильнішою шахісткою світу в усіх трьох видах практичних шахів, можна сказати, що знайшли в її грі вразливі місця. Це може колись знадобитися, і не тільки їм. Свого часу ні Іванчука, ні Пономарьова не залучали до підготовки наших шахових королев до матчів з Іфань. Ні Ушеніній, ні Музичук не вдалося виграти в неї жодної партії. Ймовірно, на боці китаянки була не тільки ігрова, а й психологічна перевага: вона вважалася непереможною. Якщо в майбутньому комусь із українських шахісток вдасться вийти на матч з Іфань, то їй буде в кого отримати цінні поради і скористатися досвідом перемог.