Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Друге українське попередження

  • Олімпійська Арена №7-2018
  • Шахи
Друге українське попередження
Неофіційні змагання у форматі швидких шахів і бліцу зазвичай не викликають такого резонансу, як престижні турніри і матчі з класичних шахів. Проте поєдинок між китаянкою Хоу Іфань і українцем Русланом Пономарьовим попри так званий легкий жанр оглядачі назвали однією із найцікавіших шахових подій липня.

Передусім інтригу зумовили самі імена суперників, хоча до їхніх головних титулів додалася небажана для активних гравців приставка. Іфань – екс-чемпіонка світу, а Пономарьов – екс-чемпіон світу ФІДЕ. Однак неофіційний титул «легенда шахів», який вони заслужили з повним правом, завжди гарантує увагу шанувальників давньої гри до кожного їхнього виступу. Особливо, коли дві «легенди» грають між собою.
У свої 24 роки Іфань тричі ставала чемпіонкою світу, причому двічі вона здобула корону, вигравши матчі в українських шахісток: Анни Ушеніної (2013) і Марії Музичук (2016). Титул втратила лише тому, що відмовилася брати участь у черговому розіграші жіночої світової першості. Однак її продовжують вважати найсильнішою шахісткою планети: китаянка залишається лідером світового рейтингу і на 90 пунктів випереджає другу в списку – чинну чемпіонку світу Цзюй Веньцзюнь. Варто нагадати, що в 12 років Іфань стала наймолодшим в історії жіночим гросмейстером, а в 16 років – наймолодшою чемпіонкою світу. Зважаючи на колосальну перевагу китаянки над рештою провідних шахісток світу, журналісти жартома називають її «Карлсеном у спідниці».
У 34-річного Руслана Пономарьова рекордні досягнення теж припадають на юні роки, причому деякі з них не перевершені й досі. У 14 років він став наймолодшим на той час гросмейстером у світі, у 15 років – наймолодшим учасником усіх світових першостей, проведених ФІДЕ за нокаут-системою, а у 18 років (теж у наймолодшому віці) виборов звання чемпіона світу ФІДЕ.
Матч з призовим фондом $ 30 000 проводився у китайському Шеньчжені. Він складався з восьми партій у швидкі шахи і десяти – з блискавичної гри. Хоча Іфань на десять років молодша за Пономарьова, вона має значно більший досвід матчевої боротьби, оскільки крім низки матчів з жінками на світових першостях і претендентських змагань зіграла чимало товариських поєдинків з чоловіками. Звичними для неї є такі види шахів, як рапід і бліц – у цьому форматі вона змагалася і з видатними шахістами. Щоправда, поступилася Анатолію Карпову і Володимиру Крамнику, а от чинного на той час чемпіона Європи російського гросмейстера Євгена Наєра просто розгромила: виграла матч у швидкі шахи з рахунком 3,5:0,5, а в бліц – 6,5:3,5. Тож напередодні чергового поєдинку шанси сторін виглядали рівними.

Пономарьов: переконлива перемога

У першій партії Руслан з дебюту отримав велику перевагу, яку в звичайній грі легко довів би до перемоги. Проте обмежений час на обмірковування ходів і впертий захист непоступливої суперниці ускладнили завдання, і позиція майже зрівнялася. Але врешті-решт українець таки вирвав перемогу. У всіх семи наступних партіях після напруженої боротьби було зафіксовано нічиї. Це досить несподівано, адже в рапіді результативність зазвичай буває високою. Наприклад, у матчі китаянки проти Крамника все було навпаки: одна партія завершилася миром, а сім інших – перемогою однієї зі сторін.
Отже, першу частину матчу Пономарьов виграв з мінімальною перевагою: 4,5:3,5. А от у бліці його переможний результат був переконливішим – 6,5:3,5. Загальний рахунок – 11:7 на користь українця.
Варто згадати, що торік Василь Іванчук у Китаї виграв матч у класичні шахи проти Хоу Іфань з рахунком 3:1. Тож українські гросмейстери відсвяткували перемогу над сильнішою шахісткою світу в усіх трьох видах практичних шахів, можна сказати, що знайшли в її грі вразливі місця. Це може колись знадобитися, і не тільки їм. Свого часу ні Іванчука, ні Пономарьова не залучали до підготовки наших шахових королев до матчів з Іфань. Ні Ушеніній, ні Музичук не вдалося виграти в неї жодної партії. Ймовірно, на боці китаянки була не тільки ігрова, а й психологічна перевага: вона вважалася непереможною. Якщо в майбутньому комусь із українських шахісток вдасться вийти на матч з Іфань, то їй буде в кого отримати цінні поради і скористатися досвідом перемог.

Олександр
МАЛІЄНКО

Фото
сайту www.qipai.org.cn