І знову два «Кар...»

• Олімпійська Арена №3-2018
  • Шахи
Триразовий чемпіон світу норвежець Магнус Карлсен, котрий 2016-го захистив свій титул у поєдинку з Сергієм Карякіним, цьогоріч у листопаді зіграє матч з черговим претендентом на корону. Уже відомо, що незалежно від результату цього матчу прізвище її володаря починатиметься на «Кар», оскільки турнір претендентів у Берліні виграв американський гросмейстер італійського походження Фабіано Каруана.

П'єдестал пошани з однією сходинкою

У репортажах з Берліна ніхто не згадав, що нинішній претендентський турнір ювілейний – десятий. Витоки цієї відбірної системи сягають 1950 року, коли в Будапешті право на матч з Михайлом Ботвинником виборов вихованець київської шахової школи Давид Бронштейн. Відтоді кілька разів змінювалися умови і періодичність і самого турніру претендентів: він проводився в одне, два і чотири кола з різною кількістю учасників. З 2013-го дотримується сучасний стандарт – двоколовий турнір за участю восьми гравців. Переможцями трьох попередніх турнірів ставали Магнус Карлсен, Вішванатан Ананд і Сергій Карякін.
Призовий фонд цьогорічного турніру становив 420 тис. євро, крім того до цієї суми додали десять відсотків надходжень від платних трансляцій партій змагання. У таблиці наведено розподіл призового фонду від першого до останнього місця.

Місце Приз   Місце Приз
1 95 000 € 5 40 000 €
2 88 000 € 6 28 000 €
3 75 000 € 7 22 000 €
4 55 000 € 8 17 000 €
Отже, матеріальна винагорода передбачена для всіх учасників. Проте головний і почесний приз – право виступити у матчі за світову корону – дістається тільки переможцеві.

Велика вісімка

Провідні шахісти світу мали можливість зробити кілька спроб, щоб потрапити до кола претендентів на корону. Потрібно було посісти перше та друге місця в серії турнірів Гран-прі ФІДЕ 2017 року. Цим шансом скористалися відповідно лідер азербайджанських шахістів Шахріяр Мамедьяров і росіянин Олександр Грищук. Також дві вакансії отримали переможець Кубка світу ФІДЕ вірменський гросмейстер Левон Аронян і другий фіналіст цього змагання Дін Ліжень з Китаю. Ще двох учасників відібрали за найвищим рейтингом (враховувався середній тогорічний показник). Ними стали американські гросмейстери Віслі Со (уродженець Філіппін) і вже згаданий Фабіано Каруана. Сергій Карякін увійшов до списку претендентів як віце-чемпіон світу. Ще одну квоту мала країна-організатор за умови, що у її представника рейтинг буде не нижче 2725. Однак такого не знайшлося, і за рішенням оргкомітету в боротьбу вступив екс-чемпіон світу росіянин Володимир Крамник.
Загалом ніхто з учасників не вважався явним фаворитом.

За дошкою – Володимир Крамник

Переміг у Берліні за гамбурзьким рахунком

Турнір зібрав прапори п’яти країн з трьох континентів. Троє гросмейстерів представляли Росію і двоє США.
Білими фігурами найстарший і найтитулованіший учасник 42-річний Крамник переміг співвітчизника Грищука, а Каруана – дебютанта Со. Мамедьяров несподівано виграв чорними у Карякіна, котрий за дебютною підготовкою не поступався нікому в світі. Між іншим, на відміну від попереднього турніру претендентів, де чорні виграли лише тричі, тут колір не мав такого великого значення: загалом чорні здобули 8 перемог, а білі – 11.
Крамник , зробивши нічию в другому турі, наступного дня виграв чорними у Ароняна і став першим одноосібним лідером змагання. Причому ця яскрава перемога, здобута, до речі, не надто великими зусиллями, а завдяки домашній заготовці, ймовірно, увійде до числа найкращих партій року. Здавалося б, Володимир після такого чудового початку, маючи підвищену мотивацію (бо навряд чи у переможця Каспарова ще буде шанс помірятися силами і з іншим шаховим генієм – Карлсеном), стане головним фаворитом змагання. Однак вже в наступному турі Каруана (знову таки чорними!) переміг Крамника і захопив лідерство.
У шостому турі, відібравши очко в Крамника, Мамедьяров наздогнав лідера, проте наступного ігрового дня американець виграв чорними у Ароняна і став одноосібним переможцем першого кола. Крамник на цей момент мав 50-відсотковий результат, а Карякін, вигравши у Со, помінявся з ним останнім місцем.
Така сама напружена і драматична боротьба точилася й у другому колі. Найнебезпечнішим конкурентом Каруани став головний невдаха старту Карякін, котрий вигравши у Крамника, Ароняна, а в 12-му турі й у самого лідера, зрівнявся з ним за очками. До того ж перемога в особистій зустрічі давала Сергію перевагу в разі рівного кінцевого рахунку. Лише на пів-очка відставали Мамедьяров, Грищук і Ліжень. Отже, перед двома заключними турами ситуація вкрай загострилася. Тепер на перший план вийшли такі якості гравців, як витривалість і міцна нервова система.
Виявилося, що вони найбільш притаманні Каруані. Йому єдиному вдалося виграти обидві заключні партії. Причому в останньому турі він міг, легко форсуючи нічию з Грищуком, без ризику стати недосяжним для переслідувачів, однак продовжував боротьбу до переможного завершення.