«Пентатлон – стадіон»
- Олімпійська Арена №5-2020
- Пульс федерації
– Десять років тому Міжнародна федерація сучасного п’ятиборства (UIPM) взяла курс на створення нового формату змагань, адаптованого до сучасних вимог. Це дозволило зберегти п’ятиборство у програмі Олімпійських ігор.
Запровадження безпечної лазерної стрільби, яку поєднали з бігом у фінальній частині змагань – лазер-рані – дозволило прийняти концепцію «Пентатлон – стадіон». Її сутність вкладається у формулу «Один квиток, п’ять годин, п’ять видів». За новим регламентом провели чемпіонати світу у Мехіко 2018 р. та у Будапешті 2019 р. – вони показали, що змінений формат не лише можливий, а й дуже видовищний. Президент МОК Томас Бах на Конгресі UIPM у Франкфурті два роки тому сказав, що сучасне п’ятиборство – один з найбільш інноваційних видів спорту в сучасному олімпійському русі. Прикладом цього є затвердження UIPM регламенту турніру з сучасного п’ятиборства на Юнацьких олімпіадах «фехтування + триатл», змагання з якого останніми роками набули популярності серед молоді в цілому світі.
Чи може бути використаний формат «Пентатлон – стадіон» і на Олімпійських іграх 2024 року в Парижі?
– Це питання обговорюється в професійних колах. Концепцію «Пентатлон – стадіон» пропонується залишити, але визначення переможців здійснювати за системою «чвертьфінал – півфінал – фінал». На останньому етапі олімпійські нагороди розігруватимуть вісім найкращих спортсменів. Згідно з правилами UIPM, зміна формату змагань може бути затверджена лише на конгресі після проведення чергових Олімпійських ігор, тож остаточне рішення може бути ухвалене після Олімпійських ігор у Токіо.
Нині п’ятиборство – це фактично новий вид спорту, тому й підготовка відбувається більш динамічно. Для цього важлива наявність комплексних спортивних баз, аби скоротити час на переїзд з одного тренувального майданчика на інший. На жаль, незважаючи на успіхи вітчизняних п’ятиборців на міжнародних змаганнях, в Україні не було збудовано комплексної бази для п’ятиборців. Я неодноразово наголошував, що єдиним прийнятним способом вирішення цієї проблеми є будівництво басейну на олімпійській базі в Кончі-Заспі. І сьогодні, коли лунають заяви Уряду про створення спортивних центрів у кожному регіоні, нам, фахівцям сучасного п’ятиборства, приємно було б почути про початок будівництва на головній олімпійській базі цієї важливої споруди. До речі, це необхідно не лише п’ятиборцям, а й представникам інших олімпійських видів спорту.
На чому нині тримається розвиток сучасного п’ятиборства в Україні?
– Передусім я відзначив би роль держави. Наш вид спорту у програмі Олімпійських ігор уже понад 100 років, у багатьох країнах він є пріоритетним і привертає до себе значну увагу. Це відображається у фінансуванні, яке спрямовують на підготовку атлетів. Як приклад можу навести створення спеціалізованої спортивної бази для п’ятиборства вартістю близько 100 млн дол. у китайському місті Ченду імені П’єра де Кубертена. Будучи реалістом я розумію, що ситуація та фінансові можливості в Україні не дозволяють виділяти такі суми. Тому маємо використовувати інфраструктуру, яка працює протягом багатьох років. Маємо двох провідних партнерів ФСПУ - ФСТ «Динамо» України і ЦСК ЗСУ. Вони успішно розвивають пентатлон багато років. Здорова конкуренція між ними сприяла підвищенню майстерності спортсменів, котрі виборювали медалі на змаганнях найвищого рівня. І сьогодні, користуючись нагодою, висловлюю щиру вдячність керівникам цих організацій Віктору Коржу і Вадиму Височину, які системно працюють над зміцненням матеріально-технічної бази та створенням сучасних умов для підготовки спортсменів.
Президент Федерації сучасного п’ятиборства, заслужений тренер України Ігор Панін
Чи могли б ви назвати основних претендентів на здобуття олімпійських ліцензій на Олімпійські ігри в Токіо?
– Це представники названих спорттовариств: динамівці Павло Тимощенко, Гордій Березняков, Владислав Ридванський, Павло Зведенюк, а також військовослужбовці ЦСК ЗСУ Денис Павлюк, Андрій Федечко і Юрій Федечко, Дмитро Балюк, Валерія Пермикіна.
Які проєкти для популяризації сучасного п’ятиборства запроваджено в Україні?
– Найпопулярнішим у нашій країні став UIPM Global Laser Run Сity Tour. Три роки поспіль ми проводили змагання з лазер-рану, і щоразу інтерес до цього нового виду спорту передусім серед молоді зростав.
Завдяки участі у проєкті ФСПУ отримала гуманітарну допомогу від UIPM: обладнання для лазерної стрільби на суму понад 2 млн грн, яке було передано до спортивних шкіл міст, що проводили змагання. Цьогоріч ми планували провести старти у Києві, Львові, Слов’янську та Ірпені, але через пандемію коронавірусу ці турніри відкладено.
На вашу думку, що мотивує молодих спортсменів займатися сучасним п’ятиборством?
– Багато спілкуюся з юними українцями і можу сказати, що у нас чимало талановитих дітей, котрі мають шанси побудувати успішну кар’єру в спорті. Я порадив би їм займатися п’ятиборством. Це унікальний вид спорту, який дозволяє людині, досягти вершин завдяки розвитку вольових якостей, наполегливості, дисципліні. Чим би вони не займалися в подальшому, ці навички завжди допоможуть у житті.