Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Сергій Татусяк: «Колос» знову наливається силою»

З 1985 року, відколи Сергій Татусяк очолює Вінницький «Колос», обласна організація сільського спорттовариства трималася на плаву і навіть розвивалася весь цей час. В найкращі роки зводилися стадіони, басейни, спортмайданчики, а кращі вінницькі колосівці виборювали для України найвищі олімпійські нагороди, у важкі – просто виживали… Сьогодні «Колос» знову наливається силою.

Сергію Пилиповичу, яким є сьогодення обласної організації товариства? – запитали ми у голови.

- Останніми роками ми активно працювали з районними організаціями, представниками територіальних громад, виконавчої влади. Як результат – реанімовано районні осередки, які певний час з об’єктивних причин не працювали. Внаслідок цього у сільських спортивних іграх нинішнього року взяли участь усі 27 районів області. «Колос» зумів об’єднати навколо спорту представників місцевого самоврядування, виконавчої влади, депутатського корпусу, котрі почали по-іншому ставитися до масової фізкультури на селі. Це доводить, що наш підхід до сільського спорту в умовах децентралізації влади є правильним, адже навіть попри відсутність достатнього ресурсу «Колосу» вдалося підняти рівень спортивних заходів і значно збільшити кількість учасників. Однією з наших найбільших загальних перемог вважаю те, що до змагань долучається дедалі більше фермерів, керівників сільгосппідприємств, сільських, селищних голів, представників виконавчої влади.
Вінниччина і, зокрема, «Колос» цікавляться європейським досвідом розвитку територіальних громад, зокрема країн Вишеградської четвірки. Нам вдається реалізувати досвід Польщі у впровадженні регіональної моделі місцевого самоврядування і ефективної стратегії соціально-економічного розвитку територіальних громад. Під час останньої поїздки до цієї країни ми побували більш як у десяти територіальних громадах, бюджети соціально-економічного розвитку яких свідчать: на першому місці – будівництво спортивних споруд і здоровий спосіб життя громадян.

Декілька років тому «Колос» планував провести міжнародні змагання сільських спортсменів. Наскільки актуальною є ця тема сьогодні?

- Вона є у планах на 2018 рік і детально розглядалася на засіданні президії Центральної ради ВФСТ «Колос». Ми уважно вивчаємо досвід країн, де ставляться до питань фізичної культури по-державницькі. Наприклад, разом із головою Всеукраїнського ФСТ «Колос» Олександром Мендусем побували у Швеції, де розглядали можливість і домовилися з кількома університетами реалізувати спільні проекти у сфері масового спорту.

Відомо: чим вищим є рівень життя у державі, тим уважніше там ставляться до розвитку фізичної культури і здоров’я громадян…

- Безперечно, увага до свого здоров’я, фізична рухливість є одними з найбільш характерних ознак успішних країн. Із раннього дитинства там постійно доводять до свідомості громадян, що життєві здобутки пов’язані з фізичним і розумовим станом, силою й бадьорістю тіла. У Франції діють спеціальні програми для різних вікових категорій – від трьох до… ста років! Головне, що потрібно пам’ятати: в успішній країні людина завжди у центрі уваги, тож найкраще, що ми можемо зробити – переймати і використовувати цей позитивний досвід відповідно до наших умов.

Як ви оцінюєте ставлення державних структур до «Колоса»?

- Коли відверто, мені не до кінця зрозуміле сприйняття державою соціально важливої роботи спорттовариств. Усі кажуть, що потрібно розвивати фізичну культуру, спорт, впроваджувати здоровий спосіб життя, але через некомпетентність деяких представників місцевої влади ситуація сумна. У нашому товаристві ситуація більш-менш стабільна, але загалом реакцію чиновників на потреби масового спорту задовільною назвати не можна. Водночас хочу наголосити, що ставлення голови Вінницької ОДА Валерія Вікторовича Коровія і депутатського корпусу є конструктивним, патріотичним і державницьким.

Як, на вашу думку, пов’язаний розвиток товариства із процесом децентралізації?

- Ми сьогодні шукаємо місце колективів фізкультури в об’єднаних територіальних громадах. Стратегічна мета «Колоса» – забезпечити стабільне і якісне надання спортивних послуг у сільських громадах, перебуваємо у постійному пошуку ефективних моделей спортивної роботи. З цією метою ведемо діалог з товаровиробниками, фермерами, сільськими головами, з лідерами сільської громади – з усіма, хто може посприяти розбудові спортивної сфери в Україні. Головне під час формування ОТГ – віднайти золоту середину, правильний алгоритм об’єднання, розподілу повноважень і використання економічного ресурсу, що надасть українському селу потужний імпульс розвитку. «Колос» посідає активну позицію: вносимо пропозиції у Мінмолодьспорту, Мінрегіонполітики, профільний комітет Верховної Ради. Маємо надію, що спільно зможемо досягти позитивного результату, адже, як кажуть у спорті, добрий старт – половина успіху!

Спортивна громадськість завжди була активною частиною суспільства і в Україні, і у світі, особливо у тяжкі часи.

- Сьогодні «Колос» намагається залучити до спорту якнайбільше активних, освічених, успішних людей: якщо людина активна у спорті, вона здатна принести очевидну користь і суспільству загалом. Спортивна громада – спорттовариства, федерації з видів спорту, ентузіасти здорового способу життя – є потужною рушійною силою позитивних перетворень. Небайдужі успішні люди – наше головне надбання, це безцінний ресурс держави. Таким чином, «Колос» прагне не лише покращити спортивну роботу на селі, а й підвищити якість соціальної сфери загалом. Такий підхід цілком себе виправдовує, адже кількість друзів «Колоса» і прихильників здорового способу життя чимдалі збільшується.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!


Анатолій
ФІРСОВ