Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

«Сталеві люди»

Чемпіонат Європи з важкої атлетики
Тріумфально виступила збірна України на чемпіонаті Європи з важкої атлетики. У медальному заліку вона впевнено стала першою на континенті. Наші команди – чоловіча й жіноча – вибороли 6 медалей, з яких 4 золоті, 1 срібна й 1 бронзова. А загалом, з урахуванням «малих» нагород (в окремих вправах), на рахунку українських штангістів 17 трофеїв: 10 – найвищого гатунку, 4 «срібла» і 3 «бронзи». Виступ своїх підопічних на континентальній першості для «ОА» прокоментували наставники команд.

«Круті» дівчата


Головного тренера жіночої збірної України з важкої атлетики Юрія Кучинова ми насамперед запитали про завдання, які стояли перед командою напередодні чемпіонату Європи, і про ступінь їх виконання.
– Цілі ми завжди ставимо найвищі, по-іншому не може і бути. Перед нашим від’їздом з командою зустрівся президент Федерації важкої атлетики України Олександр Герега. Він чітко визначив мету: докласти всіх зусиль, щоб на турнірі пролунав Гімн України, і в загальнокомандному заліку ми стали першими. Я був абсолютно впевнений у наших спортсменках. Каміла Конотоп, Ірина Деха і Аліна Марущак завоювали чемпіонські титули. Анастасія Лисенко стала віцечемпіонкою. А з урахуванням всіх медалей в окремих вправах успіх виглядає ще більш вражаючим.
Але наголошу, що нагороди далися нам нелегко. Роботу провели колосальну, тяжку. І результат красномовно свідчить, що наша праця не була марною.

Прокоментуйте виступ кожної з учасниць команди. Хто з них особливо порадував, а хто міг би виступити краще?

– Ангеліна Ломачинська (категорія до 45 кг) завоювала «бронзу» в ривку, піднявши 67 кг. Для юної атлетки це безсумнівний успіх. Вона вперше взяла участь у дорослих стартах такого рівня. Дівчина дуже серйозна, працьовита. Думаю, що на неї чекає видатне спортивне майбутнє. Треба тільки набратися досвіду. Цього разу вона не уникла помилок, над яким треба буде як слід попрацювати.
Відмінно виступила Каміла Конотоп в олімпійській ваговій категорії 55 кг. Перед нею ставили завдання закріпитися в топ-14 рейтингу. Таким чином, вона здобула б право виступати на Олімпійських іграх. Тобто ми отримали б страхувальний варіант: якщо з якихось причин хтось зі спортсменок олімпійської «основи» не зможе поїхати до Токіо, її замінить Каміла.
На чемпіонаті Європи вона виступила блискуче і цілей досягла! Перед нею ставили завдання підняти в сумі 204 кг. Але Конотоп пішла далі, піднявши 208 кг: 95 в ривку, і 113 у поштовху. Завоювала три «золота» – велике і два малих. Від найближчої суперниці відірвалася на 8 кг. При цьому сім разів оновлювала рекорд Європи серед юніорів. Спортсменка юна, і ми обов’язково готуватимемо її на Олімпіаду-2024.
В олімпійській ваговій категорії 76 кг виступала Ірина Деха. Їй 24 роки, – але вона одна з найдосвідченіших і титулованих спортсменок у команді. П’ять років тому вона вперше стала чемпіонкою континенту. В її активі є і «золото» Всесвітньої універсіади 2017 р. На Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро була п’ятою. Перед нинішнім чемпіонатом Європи у нас були певні занепокоєння: на початку сезону Деха зазнала травми. Але вона молодець, має сильну волю. Ми поставили їй завдання взяти в сумі 244 кг. Але Ірина перевершила цей результат, підняла 248 кг – 113 в ривку і 135 у поштовху. І завоювала «золото».
Аліна Марущак взагалі-то виступає в одній категорії з Іриною Дехою. Але тут ми вирішили їх «розвести», аби був шанс досягти успіху ще й у категорії 81 кг. Тобто поставили завдання не просто здобути медаль, а перемогти. І Аліна перемогла! У ривку з результатом 109 кг виборола «золото», штовхнула 127 кг, що вартувало малої «бронзи». Набравши в сумі 236 кг, завоювала найвищу нагороду. Від найближчої суперниці відірвалася на п’ять кг.
Що стосується Анастасії Лисенко (понад 87 кг), то її поїздка на чемпіонат Європи була під питанням. Незадовго до цього спортсменка серйозно хворіла. Ми не ставили на цьому турнірі їй надзавдань. Набагато важливішим було, щоб спортсменка виступила без шкоди для здоров’я. Але Лисенко не бажала бути статисткою. Досягла успіху, як кажуть, «малою кров’ю», додавши до скарбнички команди три срібні медалі: в ривку (116 кг), поштовху (136 кг) і сумі (252 кг).
А сьогодні наше головне завдання – зберегти наші «олімпійські надії» в доброму здоров’ї перед Іграми.

Ірина Деха

Наші штангістки досягли блискучих результатів навіть у такий непростий період... Які, на вашу думку, складові цього успіху?

– Поодинці на перемоги розраховувати неможливо. Успіх – це сума зусиль, які докладають з різних сторін. Нинішній чемпіонат Європи не є винятком. Що стосується складових успіху... Насамперед те, що президент Федерації важкої атлетики України Олександр Герега завжди вірить у команду, підтримує і надихає її. Завдяки йому було забезпечено поїздку і виступ збірної.
Хочеться висловити слова подяки Міністерству молоді та спорту України, міністру Вадиму Гутцайту. З його боку ми також відчували величезну підтримку.
А як можна не згадати добрим словом олімпійську базу в Кончі-Заспі, де ми постійно проводимо збори! Весь її колектив – від техперсоналу, кухарів, медпрацівників до директора Андрія Крилюка – забезпечує нам комфортний тренувальний процес. Коли від кожної людини йде така позитивна енергія, то і віддача буде високою.
Мені здається, що наш тренерський колектив сьогодні цілком міг би претендувати на звання найкращого не тільки в Європі, а й у світі. Наталія Скакун, Ігор Разорьонов, Артем Удачин, Валерій Нікулін, Євген Шилов, Валентин Михайлов – це зіркові імена в спорті. У нас команда однодумців. Дуже раді, що вже більше 20 років зі збірною працює лікар найвищої кваліфікації Ірина Захарченко. Неможливо уявити наш колектив і без чудових масажистів – Юрія Тарасенка і Надії Єфимчук.

У чому була головна особливість нинішньої континентальної першості?

-Торік через пандемію скасували всі континентальні чемпіонати. Можна уявити радість спортсменів, коли цьогоріч турніри дозволили проводити. Завдяки цьому з’явилася можливість на високому рівні перевірити підопічних, визначитися зі складами команд на Олімпіаду. І, звичайно, покращити рейтинг. Необхідно виступати і набирати бали.

Якою є сьогодні ситуація з олімпійськими ліцензіями у наших важкоатлеток?

– Нагадаю, що, на жаль, через санкції, які в минулому було застосовано до наших спортсменів-важкоатлетів, нас обмежили квотами: по дві олімпійські путівки у жінок і чоловіків. Тобто взяти участь в Іграх у Токіо зможуть тільки дві українські важкоатлетки. На участь в олімпійському турнірі претендують Анастасія Лисенко й Ірина Деха, а також Каміла Конотоп.

Нумо, хлопці!


У хорошому настрої повернувся з чемпіонату Європи і головний тренер чоловічої збірної України з важкої атлетики Андрій Гентош.
– З тими завданнями, які ставили, впоралися. Медалі завоювали, Дмитро Чумак додав очок в олімпійський рейтинг. Тобто є привід радіти і пишатися командою.

Нам здається, що запас ще був... Деякі хлопці зупинилися поруч із п’єдесталом. Яка ваша оцінка виступу кожного з учасників чоловічої збірної?

– Дмитро Вороновський, який виступав у ваговій категорії до 55 кг, завоював «бронзу» в поштовху – 137 кг, і в сумі – 247 кг. У ривку був четвертим з результатом 110 кг. Я впевнений, що Дмитро цілком міг здобути «срібло».
Дмитро Чумак у категорії 109 кг виступив яскраво. Штовхнув «золоті» 226 кг, у ривку був четвертим з результатом 181 кг. Набравши в сумі 407 кг, став чемпіоном Європи. Своє завдання виконав відмінно.

Проясніть ситуацію з олімпійськими ліцензіями. Хто зі спортсменів на них претендує?

– Ліцензія у нас одна – у Дмитра Чумака. В інших категоріях завоювати путівку не вийшло. На це є певні причини. Відбіркова боротьба розпочалася 2018-го, а в нашій команді хлопці зовсім молоді. Як кажуть, не встигли «дозріти». Аби потрапити на Ігри, потрібен великий досвід, серйозні успіхи на міжнародних турнірах. Нічого, будемо готувати цих спортсменів до Олімпіади в Парижі. Сподіваємося, вдасться завоювати чотири путівки. Хоча знову очікуються зміни в правилах, вагові категорії поміняють...

Яким буде графік роботи команди до Ігор у Токіо? Виїжджати за кордон вже не доведеться?

– Міжнародних стартів не буде. Що стосується внутрішніх, то попереду чемпіонат країни. Наш олімпієць Дмитро Чумак готуватиметься за індивідуальним графіком.

Якщо збірна приїде до Токіо за кілька днів до початку олімпійських стартів, чи вистачить Чумаку цього часу, щоб адаптуватися?

– Три-чотири дні буде, щоб розім’ятися. Так, тривалої адаптації не буде. Та нам і не звикати. У важкій атлетиці це нормально – потренуватися три дні – і в бій.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Інтерв’ю брав
Ігор ЧЕМЕРИС

Фото
Федерації важкої атлетики України