Командна робота: 10 медалей!

8-12 квітня в румунській столиці Бухаресті проводився чемпіонат Європи з боротьби, на якому українці здобули загалом десять медалей. Щоправда, у борцівському середовищі усі медалі разом рахувати не прийнято, адже кожен із трьох видів фактично незалежний від інших. Тому досягнення представників вільного й греко-римського стилів, а також майстринь жіночої боротьби варто аналізувати окремо. Але крізь одну призму – олімпійських перспектив Токіо-2020.

Вільна боротьба

Чемпіонат Європи в Бухаресті був для українських вільників першим, який команда провела під керівництвом нового тренерського штабу. Руслан Савлохов, котрий очолював команду впродовж 15 років, пішов з посади торік у грудні, а його місце посів бронзовий призер чемпіонату світу-1981 Григорій Данько. Сформована Григорієм Володимировичем тренерська команда оголосила про зміну пріоритетів у підходах до підготовки команди. Головна зміна стосувалася введення такого поняття, як профільні тренери: представників легких категорій з цього року готує чотириразовий чемпіон Європи Василь Федоришин, середньоваговиків – дворазовий чемпіон світу, екс-тренер збірної Угорщини Михайло Харачура, тяжів – сам Григорій Данько.
Команда здобула дві «бронзи», а це порівняно з торішнім одним третім місцем на чемпіонаті Європи в Каспійську, куди наша команда їздила фактично третім складом, – не надто великий крок уперед.
Медалістами Євро-2019 стали Василь Шуптар (до 65 кг) і Олександр Хоцянівський (до 125 кг). Для 28-річного Шуптара з Теребовлі Тернопільської обл., який нині представляє Житомирщину, це вже третя медаль континентального рівня.
«Жереб мені випав доволі легкий, тому я розраховував, що здобуду медаль,- прокоментував свій виступ борець. – Хотілося, звісно, потрапити до фіналу, але трохи неправильно побудував півфінальну сутичку проти турка Салагаттіна Кіліджшаллаяна».
Натомість донеччанин Олександр Хоцянівський у півфіналі поступився з мінімальним рахунком переможцеві двох останніх чемпіонатів світу, бронзовому призеру Олімпіади-2016 Гено Петріашвілі з Грузії. У сутичці за третє місце Олександр за рахунок головним чином фізичної міці здолав 3:2 поляка Роберта Барана. Хоцянівський став призером чемпіонату Європи вдруге в кар'єрі.

Жіноча боротьба

Команда з жіночої боротьби до стабільних перемог привчила. Ось і цього разу в Бухаресті підопічні Володимира Євонова продемонстрували другий в історії цього виду спорту український результат на чемпіонаті Європи: чотири «золота», два «срібла» й перше загальнокомандне місце. І це за умови, що пропускала змагання лідерка збірної Юлія Ткач.
Нині, коли категорій десять, варіанти для підсилення ще залишалися. Приміром, дві наші спортсменки програли сутички за «бронзу». Зрештою, суті справи це не змінює. Оксана Лівач (до 50 кг), Ірина Гусяк (до 55 кг), Алла Черкасова (до 68 кг) і Аліна Бережна-Махиня (до 72 кг) продемонстрували справді чудову боротьбу і здобули золоті нагороди. Лілія Горішна (до 53 кг) і Тетяна Кіт (до 57 кг) вибороли «срібло».
Перше «золото» нашій команді принесла 21-річна львів'янка Оксана Лівач. У фінальній сутичці вона здолала болгарку Міглену Селішку - 6:4.
Ще одне «золото» здобула інша львів'янка Ірина Гусяк. У фіналі вона здолала болгарку Евеліну Ніколову – 10:4. 28-річна Гусяк стала чемпіонкою континенту вперше в кар'єрі. 2013-го вона була бронзовою призеркою Євро, а 2007-го здобула «золото» першості Європи серед кадетів.
Особливо варто виділити Черкасову, котра після торішньої перемоги на чемпіонаті світу стала чемпіонкою Європи. При цьому в Алли був найскладніший з-поміж наших борчинь шлях до фіналу. Львів’янка яскраво перемогла полячку Агнєшку Віщек-Кордус (12:1), чинну чемпіонку Європи, чемпіонку світу-2012 Енні Франссон зі Швеції (4:3) і бронзову призерку торішнього чемпіонату світу Ірину Нетребу, яка нині представляє Азербайджан, - 11:0. Після перемог над такими опонентками сутичка з молодою чешкою Аделою Ганзлічковою виглядала легкою прогулянкою. Черкасова шансу не втратила: 11:6.

Греко-римська боротьба

Представники греко-римського стилю виступили приблизно так само, як на торішньому чемпіонаті світу. Тільки Жан Беленюк (до 87 кг) «срібло» розміняв на «золото», а Ленур Теміров (до 60 кг) знову здобув «бронзу». Третю в кар’єрі перемогу на континентальній першості Беленюк відзначив виконанням безпосередньо на килимі гопака.
Варто сказати, що збірна України з греко-римської боротьби, так само як команда вільників, виступала під керівництвом нового тренера. Артура Дзигасова, котрий очолював наших «класиків» упродовж шести років і досяг на цій посаді неабияких успіхів, замінив Сергій Андреєв. А основне випробовування на наставника, так само як і на його колег, очікує восени, коли на чемпіонаті світу в казахстанській Астані розігруватимуться не тільки медалі, а й ліцензії на Ігри в Токіо.

Повністю читайте у віддрукованому номері.