Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Яскраві зірки під знаком сакури

Постскриптум. Чемпіонат світу з фігурного катання
Світовий чемпіонат у Сайтамі зробили три найяскравіші постаті сучасного фігурного катання – Натан Чен, Юдзуру Ханю і Аліна Загітова.

При всій повазі і захопленні божественним катанням французьких танцюристів Габріели Пападакіс і Гійома Сізерона відверто зізнаємося, що названа трійця одиночників затьмарила решту подій на турнірі, у тому числі й цвітіння сакури, нереальною майстерністю і захопливим гострим суперництвом.

Хто замахнеться на четверний аксель?


Про те, яким є нині чоловіче одиночне катання, цікаво пожартував олімпійський чемпіон Олексій Ягудін. Він сказав, що готовий знову взути ковзани і розпочати тренування заради того лише, аби збирати з льоду плюшевих ведмедиків Пухів, якими закидають арену фанати Юдзуру Ханю після виступу свого кумира. Мовляв, за його часів і уявити було неможливо, як далеко підуть колеги по цеху, яким набором елементів володітимуть, а четверні стрибки, що тоді підкорялися тільки обраним, стануть чи не буденним явищем. Скромничав, звичайно. Адже 17 років тому Ягудін виграв Олімпійські ігри в Солт-Лейк-Сіті, виконавши в довільній програмі два шикарних четверних тулупи – сольний і в каскаді з потрійним!
Саме того 2002 року трирічний мешканець олімпійської столиці Солт-Лейк-Сіті Натан Чен розпочав займатися фігурним катанням у спортивному клубі. Щойно вигравши 2017-го чемпіонат США, він одразу переміг на турнірі Чотирьох континентів Юдзуру Ханю. Випадковістю це не здалося: дебютант став першим в історії фігуристом, котрий продемонстрував у довільній програмі 5 квадів!
Але на чемпіонаті світу-2017 Чен став лише шостим, на Олімпійських іграх-2018 у Пхьончхані – п’ятим. Втім, виступ Чена на Іграх – це окрема історія. Заваливши коротку програму, американець улетів на 17-те місце. В довільній, розуміючи, що йому нема чого втрачати, катався розкуто і виконав шість четверних, всього лише з однією невеликою помаркою на виїзді! Він виграв довільну програму в самого Ханю! Однак за підсумками двоєборства на п’єдестал не потрапив.
Юдзуру з майже ідеальним катанням здобув титул дворазового олімпійського чемпіона! Ігри-2018 були його першим стартом після серйозної травми, і тому через місяць на чемпіонат світу до Мілана японець не поїхав: йому були необхідні щадний режим і продовження відновлення. Шлях до «золота» Чену був відкритий, чим той і скористався. Фірмовий набір з шести четверних був представлений у найкращому вигляді як головний аргумент – і вітайте нового чемпіона світу Натана Чена!
Після міланського чемпіонату Міжнародна спілка ковзанярів (ISU) зрозуміла, що зволікати більше не можна, необхідно щось робити з цим «квадобожевіллям» і молодими та ранніми, котрим тільки дай волю, так вони стрибатимуть і по 8, і по 10 четверних. Але на що тоді перетворяться програми? На конгресі рішення було ухвалене, правила змінили. Квади тепер не можна повторювати в програмі двічі, хіба що додавати до сольних аналогічні в каскадах, художня складова, презентація не страждатимуть, гонитва за надмірною кількістю четверних втратила сенс.
У Сайтамі Юдзуру Ханю стартував уперше після перерви, пов’язаної з лікуванням чергової травми, якої зазнав восени на етапі Гран-прі. «Видатний і жахливий повернувся!» - відреагувала преса. Видатний? Неможливо заперечити. Він, наприклад, першим після американця Діка Баттона (1948, 1952) став олімпійським чемпіоном на двох Іграх поспіль! Першим із фігуристів виконав в умовах змагань чистий четверний ріттбергер, першим перевершив 300-бальний рубіж у загальній оцінці (322,40 2015-го ). Він володіє багатим репертуаром елементів, до того ж високий, стрункий, елегантний і дуже красиво катається! Жахливий? Можливо, саме цей технічний арсенал на деяких суперників наводить жах? А можливо, той неповторний погляд самурая, який іноді вихоплює камера на зазвичай доброзичливому обличчі Юдзуру?
Саме таким поглядом він обвів зал після фінального акорду довільної програми, в якій виконав четверні ріттбергер і сальхов, потрійний ріттбергер, четверний тулуп, комбінацію четверний тулуп – потрійний аксель, каскади потрійний фліп – потрійний тулуп і потрійний аксель – потрійний сальхов. В очах читалося: справжні воїни після 3-го місця в короткій програмі не здаються. Два світових рекорди: в довільній і в сумі – 300,97!
Після цього змагання на кілька хвилин були призупинені через фантастичні овації, до того ж юні фігуристи прибирали з льоду «килим» з вінніпухів. До слова, ми ці гори величезних пластикових мішків з ведмедиками потім бачили за кулісами на шляху до прес-центру. На 15-му я збилася з підрахунку…
Все це аж ніяк психологічно не завадило Натану Чену, який наступним виходив на арену. І він видав найкращий прокат у житті! Чотири четверних стрибка – лутц, фліп, тулуп і ще один тулуп в каскаді з потрійним тулупом. Плюс каскади в другій частині програми, останніми елементами. Найцікавіше, як він їх виконує: спочатку фігурист немовби зависає в повітрі, а потім миттєво прокручує оберти. Дуже ефектно! Чен перевершив два світових рекорди, які кількома хвилинами раніше встановив Ханю, і з фантастичними 323,42 бала за сумою двох програм став дворазовим чемпіоном світу!
На прес-конференції Натана запитали, чи не замислюється він над тим, аби опанувати четверний аксель? «Я був щасливий, що протягом сезону і тут, на чемпіонаті світу, впорався з потрійним! Тому про четверний і не думав, – відповів Чен. – Переконаний, коли комусь і до снаги підкорити аксель-квад, то тільки Юдзуру Ханю».
До речі, в льодових шоу японець його вже виконував, певно, настав час отримувати за унікальний стрибок оцінки…
Чоловіче одиночне катання – один із двох видів програми, в яких на чемпіонаті взяли участь наші земляки. Сумно, звичайно, адже виступали ми на світових першостях і повними командами, і медалі здобували! Однак, поки що так.
17-річному Івану Шмуратку не пощастило подолати кваліфікацію і здобути право виступати в довільній програмі. Нічого страшного в цьому немає, адже це був дебют на світовому чемпіонаті. «На початку нинішнього сезону, – сказав Іван, - я навіть уявити не міг, що мені випаде честь взяти участь у чемпіонатах Європи і світу. Звичайно, дуже приємно виступати перед 20-тисячною глядацькою аудиторією. А головний урок такий: навіть 90-відсоткове виконання стрибків на тренуваннях не дає бажаного результату на змаганнях. Значить, відсоток треба доводити до 100!» «В Івана був дуже напружений сезон, - продовжує тімлідер збірної Марія Тумановська. – І він такий молодець, продемонстрував неабиякий прогрес за цей час. Чудово виступив на юніорському Гран-прі, загалом витримав дев’ять стартів, які увінчали дорослі європейський і світовий чемпіонати. Витримав і дуже старався».

Олександра Назарова і Максим Нікітін завжди намагаються знайти для програм оригінальні елементи

Гонитва за обертами


Японія налаштовувалася відсвяткувати подвійний успіх своїх співвітчизників на чемпіонаті світу. Окрім Юдзуру Ханю, всі шанси завоювати золоту медаль були у переможниці Гран-прі Рікі Кіхіри з її феноменальними потрійними акселями, світовим рекордом і жодною поразкою на міжнародних змаганнях у сезоні. Неабияк претендували на медалі й її подруги по команді Каорі Сакамото і Сатоко Міяхара.
І ось у короткій програмі Кіхіра, яка щойно на розминці лускала парочку акселів як горіхи, демонструє метелика. Судді не карають її мінусом (deduction), але зараховують одинарний стрибок без балів. Ріка виходить до фіналу сьомим номером. У довільній програмі у неї два потрійних акселя: в каскаді з потрійним тулупом (Кіхіра перший виконавець цього надскладного елемента) і сольний. Каскад виходить шикарним, а наступний стрибок не підкоряється, Ріка падає і заробляє штраф. Для срібної медалі Кіхірі вистачило б і подвійного акселя, але вона хотіла виграти на всі сто, по-чемпіонськи!
Російські фігуристки приїхали на чемпіонат світу не фаворитками. Перед другим у житті Аліни Загітової чемпіонатом світу все у неї складалося не слава Богу. Після олімпійського тріумфу – незрозумілий провал у Мілані, програш на Гран-прі Кіхірі, зірвані довільні на чемпіонатах країни і Європи.
У Сайтамі Аліна виконувала програми якось відчайдушно, кожним елементом доводячи собі і цілому світові, що її тогорічні перемоги не випадкові, а закономірні. І коротку, і довільну вона відкатала без помилок, і це було видовище! Тепер у неї повний комплект «золота»: Європи (2018), Олімпіади і світу!
Добрий вигляд мала і Євгенія Медведєва, котра, здається, подолала нескінчені проблеми зі стрибками – лутцем, ріттбергером, фліпом, акселем. Її «бронза» - це величезна сенсація і свідчення того, що вона поступово знаходить свій новий шлях у фігурному катанні.
А хто здивував найбільше, так це, безумовно, Ліза Турсинбаєва з Казахстану, яка в довільній чисто виконала четверний сальхов. До неї жодна жінка не робила цього на дорослих офіційних змаганнях ISU. «Я почала працювати над четверним близько трьох років тому. Сальхов – один із моїх улюблених стрибків, і я просто подумала, чому б не спробувати квад? Далі тренувань я не замислювалася, а Етері Тутберідзе переконала мене зробити його в програмі».

Світ Габріели і Гійома


Чи матиме змогу хтось найближчим часом наблизитися до Габріели Пападакіс і Гійома Сізерона в танцях на льоду? За оцінками, начебто, так, а за враженням – поки є сумніви. Вони особливі, це абсолютно точно, і ковзають по-особливому, і обертаються. І в жодної людини не виникає запитання, хто виграє змагання, в яких бере участь ця французька пара.
Чотириразові чемпіони світу, вони лише одного разу поступилися цим званням – 2017-го, коли передолімпійського року на лід повернулися Тесса Вірту і Скотт Моїр.
І Габріела, і Гійом знають, що про них говорять, але парирують: «Хоча нас вважають фаворитами, і нарікають, що, мовляв, знову турнір без сюрпризів, ніколи не можна виграти заздалегідь. Все одно ти виграєш у змаганні. І тепер уже суперники підтягуються! Просто ми супердобре каталися, тому і виграли. Якби ми припускалися помилок, то могли б і не перемогти. А зробити похибку легко, якщо ти не зібраний, недостатньо добре готувався. Тож для того, аби показати високий рівень, нам доводилося реально сперечатися з самими собою. І це складно, незалежно від змагань і рівня конкуренції. Ми намагаємося прогресувати і вважаємо, що перебуваємо на початку кар’єри, адже нам тільки 23 і 24 роки . Фокусуватися на власному розвитку, працювати над слабкими сторонами і додавати нове, намагатися дивувати публіку – це і є виклик для нас».
Наша танцювальна пара Олександра Назарова і Максим Нікітін опинилися 19-ми після ритм-танцю, що дозволило їм увійти до фіналу. В довільній розпочали дуже добре і раптом сталася прикра помилка – падіння партнера. Дивне, незрозуміле.
«Фізично, технічно ми були підготовлені чудово, - журився Максим. – Не розумію, сталася якась випадковість, і тому дуже прикро. Я впав на важливому елементі, і тепер все решта не має значення. Очевидно, як говорить наша тренер Галина Володимирівна Чурилова, всі проблеми в голові. Виходить, я був не готовий морально. Будемо працювати. Наша мета – зростати, покращувати своє катання, елементи, вигадувати щось нове і завжди подобатися публіці».

19 фіналістів


Спостереження про зниження інтересу федерацій світу чи самих спортсменів до парного катання хоч як прикро, здається, справджується. На чемпіонаті Європи набралося лише 11 пар-учасниць, а у цілому світі – 19. Жодна не залишилася за кваліфікаційним бар’єром, всі продовжили боротьбу у фіналі.
Китайці Суй Веньцзин і Хань Цун, чемпіони світу-2017 і срібні призери Олімпійських ігор у Пхьончхані, приголомшили визнанням, що їхня коротка програма «Ніхто не любить вас» - майже про них. Кокетство, мабуть. І гріх скаржитися: стільки титулів! «У нас був складний сезон і мало часу, аби добре підготуватися. Але тренери і вся команда нас дуже підтримали і сказали: «Коли ви обидва задоволені власною роботою, це все, що вам потрібно!» І ці слова дали нам силу для виступів».

Повністю читайте у віддрукованому номері.
(14 фото у статті)
Передплатити журнал зараз!

Галина НЕЧАЄВА
Сайтама – Київ

Фото
Леонарда ЖУКОВСЬКОГО (Нью-Йорк), Дмитра ПУТІНЦЕВА