Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Мелодії нових імен

Чемпіонат Європи з фігурного катання
На чемпіонаті континенту з фігурного катання, який вперше пройшов у Мінську, головний рекорд встановили глядачі. 15-тисячна «Мінськ-Арена» була заповнена майже під стелю цілком майже щодня. Не оминули своєю увагою любителі фігурного катання навіть тренування. Складно згадати, щоб в інших містах Європи приходило так багато публіки, аби подивитися на своїх кумирів не в умовах змагань.

Перший чемпіонат ІСУ в новому олімпійському циклі. Яким він став для українських учасників? Чи відбулася кардинальна зміна лідерів? Згадаємо найголовніші моменти змагань у Мінську.

Saludos, Хаві!


Змагання одиночників ознаменувалися для нашої команди дебютом киянина Івана Шмуратка. 17-річний фігурист уперше виступив на офіційній першості ІСУ і залишився цілком задоволеним своїми виходами на лід. Відчувши симпатії глядачів, а потім, виходячи з оцінок, і суддів, він катався з надзвичайним задоволенням. І хоча з технічного погляду не багато що вдалося, йому аплодували за відвагу та прагнення перевершити себе. А в довільній програмі друга частина виступу вийшла просто чудово, адже її прикрасили впевнені і красиві обертання, а також, зокрема, потрійний ріттбергер, подвійний лутц… Таким чином Іван одержав найкращу оцінку в сезоні – 111,03, а в сумі – 178,29.
«Для Івана як дебютанта континентального чемпіонату найголовнішим було завдання потрапити до фіналу, - сказала головний тренер національної збірної Марина Амірханова. – І це йому вдалося, до того ж він заслужив добрі відгуки суддів. Помилку з потрійним акселем можна пояснити нервовим напруженням, ми так налаштовувалися добре впоратися з короткою програмою, що, вочевидь, перетренувалися. На чемпіонаті кожне тренування як міні-старт, на який приходять і глядачі, й арбітри. Нині ми збагнули, де що підтягнути, а оскільки Шмуратко дуже добре працює, гадаю, він у подальшому виправить помилки. Івану дуже подобається виступати, такий висновок на інших змаганнях, де присутньо мало публіки, зробити нереально. Це дуже великий його плюс».
«Європейський чемпіонат був першим моїм стартом з такою грандіозною кількістю людей на глядацьких трибунах, - вторить словам тренера і сам фігурист. – Від прокатів я одержував максимальне задоволення і відчував, що не просто катаюсь, а створюю свято для тисяч людей. Однак такі виступи водночас і величезна відповідальність! Тому тепер найголовніше напрацьовувати на тренуваннях зв’язки, максимальний відсоток вдалих спроб у стрибках. Досвід – велика справа! Навіть подивитися на топ-фігуристів – це вже означає професійно збагатитися. От, приміром, з яким підйомом завжди виступає Хав’єр Фернандес! Я відвідав два його тренування, на яких він катався з великим задоволенням, а про змагальні старти годі й говорити! Його настрій передається всім! Мені дуже подобається катання Фернандеса, до того ж він приємна спокійна людина! До речі, Хав’єр свого часу одним із перших почав виконувати четверні стрибки, а в плані презентації, як на мене, він найкращий у світі».
Хоч як сумно, але мінський чемпіонат став для Івана Шмуратка і тисяч фанатів Фернандеса останньою можливістю побачити виступи свого кумира в умовах змагального суперництва. Ще торік у листопаді іспанець заявив про те, що вирішив завершити професіональну кар’єру 2019 року. «Тепер мені слід змиритися з тим, що стан мого організму вже не той, що був раніше. Я замислився про рівень своєї конкурентоспроможності і прийняв рішення, - говорив Фернандес в інтерв’ю телеканалу ABC. – Фігурне катання дало мені все. Це моя професія і я хочу пов’язати з нею своє майбутнє».
У короткій програмі не все вийшло у Хав’єра і він розмістився лише на третій позиції після росіян Михайла Коляди й Олександра Самаріна. В довільній іспанцю з помилкою вдався каскад четверний тулуп + потрійний тулуп, а потім одразу – ідеальний четверний сальхов. Каскадом потрійний аксель + подвійний тулуп він завершив першу частину програми, даючи зрозуміти, що сповнений найрішучіших намірів відзначити свій останній виступ золотою медаллю. Фернандес катався з насолодою і далі демонстрував чудові заходи на потрійні аксель, ріттбергер, сальхов, хоча комбінація через ойлер трохи не вийшла. Тепер усе залежало від Михайла Коляди, який виступав останнім. Кілька падінь відкинули лідера на 11-те місце за підсумками довільної програми і на 5-те в підсумку змагань. Так Хав’єр Фернандес, перший в історії іспанського фігурного катання бронзовий призер Олімпійських ігор (2018), дворазовий чемпіон світу (2015, 2016), став семиразовим чемпіоном Європи (2013–2019)!
«Не сказав би, що той факт, що це був останній прокат у житті, приніс мені полегшення, швидше смуток. Я тренувався 21 рік, і тепер настав час піти. Я кататимусь, але не змагатимусь. Гадаю, моя кар’єра вдалася. Мені вдалося досягти більшого, ніж я очікував». Браво, Хаві!

«Клуб 16-річних»


Серед одиночниць нашу команду представляла Анастасія Гожва. Через травми і тривале відновлення після операцій дівчина не брала участі в змаганнях майже 2 роки. Приступила до тренувань восени, але велика перерва в змагальній практиці таки далася взнаки, і Анастасії не пощастило після короткої програми потрапити до фіналу. І все ж відрадно, що після всіх травм і нелегкого лікування спортсменка зберегла бажання кататися і виступати. Сподіватимемося, досвід нинішніх змагань допоможе їй досягти успіхів у подальшому.
А боротьба за подіум за відсутності Євгенії Медведєвої, котра не виборола путівки на європейський чемпіонат, здавалося, розгортатиметься без особливої інтриги. Юне покоління вихованок Етері Тутберідзе, в арсеналі яких не те що потрійні, а по кілька четверних стрибків, ще не одержали права виступати на чемпіонаті за віком. За таких умов олімпійській чемпіонці Аліні Загітовій відкривався прямий шлях до вершини п’єдесталу. Коротку програму вона справді виграла, а в довільній впала з другого стрибка в каскаді потрійний лутц + потрійний тулуп, сперлася на руку після сольного потрійного лутца і помилилася в каскаді потрійний тулуп + подвійний тулуп + подвійний ріттбергер, виконавши другий стрибок в один оберт. На континентальному чемпіонаті-2019, по суті, повторилася історія торішньої міланської світової першості, де Аліна в статусі олімпійської чемпіонки провалила довільну програму і посіла п’яте підсумкове місце. В Мінську наслідки невдачі були не настільки катастрофічні, четверте місце в довільній дозволило Загітовій за сумою обох програм завоювати срібну медаль. І все ж осад залишився. Нелегко нести тягар відповідальності, коли тобі всього лише 16 і від тебе чекають самих лише перемог!
Ровесниця олімпійської чемпіонки, але не обтяжена титулами Софія Самодурова, виграла у неї 15 балів! Нова чемпіонка Європи у своєму дебютному сезоні на дорослому рівні тричі здобувала медалі на етапах Гран-прі. Завидна стабільність – одна з яскравих рис вихованки Олексія Мишина, основна вимога якого до своїх учнів – відпрацювання кожного елементу до досконалості.
Які ж шанси Софії на чемпіонаті світу? Незважаючи на те, що вона так переконливо обіграла Загітову, її потрапляння до трійки призерів стане справжнім дивом, адже в репертуарі фігуристки не надто сильний за світовими мірками набір стрибків. Найскладнішими елементами в програмі Самодурової є сольні потрійні лутц і ріттбергер. Вона виконує каскад потрійний фліп + потрійний тулуп, однак ним у сучасному жіночому катанні здивувати складно.
А хто здатний справді вразити світ на чемпіонаті в Сайтамі? Звичайно ж, ще одна фігуристка з «клубу 16-річних» японка Ріка Кіхіра. Саме вона у фіналі Гран-прі у Ванкувері залишила на другому і третьому місцях Аліну Загітову і Єлизавету Туктамишеву. До того Ріка виграла два етапи – в Японії і Франції, і турнір Чотирьох континентів. Кіхіра відома тим, що ще з сезону-2016/2017 почала включати в програму потрійний аксель і першою серед жінок-одиночниць виконала каскад потрійний аксель + потрійний тулуп на змаганнях ІСУ.
Представляти Країну Висхідного сонця на домашньому чемпіонаті разом з Кіхірою будуть також Сатоко Міяхара і Каорі Сакамото. Всі фігуристки сильні і володіють чудовою технікою, їх вважають основними претендентками на медалі.
Однак помилкою було б вважати, що від амбітних планів відмовилися дворазова чемпіонка світу Євгенія Медведєва і її новий зірковий тренер канадець Брайан Орсер. Після кількох невдач у сезоні фігуристка почала набирати оберти і завоювала таки право змагатися на світовій першості, що її, безумовно, окрилить. А характеру дівчині не позичати!

Софія Самодурова - 16-річна чемпіонка Європи

Неповторні французи


Дар’я Попова і Володимир Беліков танцювали довільний танець під ноктюрн Шопена: дві ефектні підтримки, плавні і дуже ритмічні рухи. Оцінка – 92 бали, а в кінцевому підсумку за довільний виступ і ритм-танець – 152,01. І самі фігуристи, і тренер Галина Чурилова були задоволені таким прокатом, адже прогрес очевидний: порівняно з тогорічним 22-м місцем, нинішнє 16-те свідчить, що пара не стоїть на місці.
– Мені здається, що в довільному танці ми показали один із найвдаліших на сьогодні прокатів, - сказав Володимир. – У нас була мета відкататися так, щоб це сподобалося і собі, і оточуючим. Дуже приємно відчувати їхню підтримку, заради неї хочеться виступати ще краще.
- Якщо торік, коли ми дебютували на чемпіонаті Європи, хотілося втекти від страху, – продовжила Дар’я, - то тепер психологічно вже було легше і ми каталися знасолодою. Але можна краще, а для цього треба ще більше працювати!
- Дар’я і Володя мене навіть трохи здивували, настільки вільно і з задоволенням вони поводилися на льоду, - зауважила Галина Чурилова. - Ніде не засумнівалися, не спотикнулися, динаміка у дуету дуже хороша, а додавати завжди є куди.
А от ще одна думка – судді міжнародної категорії Ірини Медведєвої: «На мій погляд, дуету найкраще вдалася довільна програма. У фігуристів дуже хороша швидкість ковзання, вони динамічні і своєрідні, катаються з душею. Пара цілком впоралася з поставленим завданням».
У змаганнях танцюристів виступило чимало цікавих дуетів, серед них і Олександра Попова – Іван Букін, і Шарлен Гіньяр – Марко Фаббрі, але порівняти когось з Габріелою Пападакіс і Гійомом Сізероном було неможливо. «Видатні», «єдине ціле», «наче риби у воді», «ковзають, наче пливуть»…Такі слова найчастіше можна почути про видатних французьких фігуристів, котрі стали п’ятиразовими чемпіонами Європи. Вони встановили в Мінську три рекорди: у ритм-танці (84,70), довільній програмі (133,19), а також за сумою двох прокатів (217,98). Оцінки цілком очікувані, адже французи не припускалися помилок, чітко виконували кожний технічний елемент. У кожному русі пари було видно, наскільки точно фігуристи відчувають один одного, і це не дивно, адже Габріела і Гійом катаються разом з дитинства. Відрив од другого місця у них утворився солідний – понад 11 балів. Красномовне свідчення того, що в Європі поки що у французів реальних суперників немає.

11 друзів парного катання


Парне катання – єдиний вид програми, в якому не були представлені наші співвітчизники. Поки що українські пари не доросли до континентальних чемпіонатів за віком і набираються досвіду на інших змаганнях. Однак невелика кількість учасників – усього лише 11 пар – навіяла смуток на знавців фігурного катання. Якось замало для Європи. Невже федерації втратили інтерес до цього складного, але дуже атлетичного виду?
Перемогли лідери сезону французи Ванесса Джеймс і Морган Сіпре. Вони продемонстрували і потрійний тулуп, і якісний викид, і дуже хороший сальхов. Водночас і конкуренти не пасли задніх. У парному катанні глядачі стали свідками гострого суперництва першої четвірки дуетів.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Галина
НЕЧАЄВА

Фото
Дмитра ПУТІНЦЕВА