Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Мінливості післяолімпійського льоду

Багато хто вважає, що чемпіонати світу з фігурного катання, що проводяться в олімпійські роки практично слідом за Іграми, «це вже не те». Мовляв, не те загострення пристрастей, славнозвісні зірки здебільшого не приїжджають, нові ще не готові з тим же блиском посісти їхнє місце, і всі явно стомилися від виснажливого сезону. Цьогорічний чемпіонат у Мілані не вписався в цю розхожу думку.

Пристрасті били через край. Найбільш спокійно, якщо можна так висловитися стосовно спортивних змагань, відбувалися старти танцюристів. Там все було здебільшого передбачувано. В цій частині програми для нас був особливий інтерес, адже в змаганнях брав участь український дует Олександри Назарової і Максима Нікітіна. Продемонструвавши в довільній програмі «Піратів Карибського моря», вони здобули у підсумку 158,40 бала і посіли 15-те місце.
– Ми задоволені завершенням сезону, загалом же він був дуже непростий, олімпійський. Коли бути відвертими, то ми припустилися невеликих помилок, але в цілому у нас все вийшло. Після Олімпіади ми змінили кілька елементів і на чемпіонаті переконалися, що правильно зробили, - сказав Максим. – А якщо говорити про сезон у цілому, то всі його події, всі виходи на лід допомогли нам здобути колосальний досвід.
– Щоразу ми виходимо на лід, як уперше. Новий старт, нові емоції, все решта – це наша історія, - додала Олександра.

А що скажете про підтримку, яку оцінюють неоднозначно і з приводу якої сперечаються і дотепер?

– Ми намагалися боротися, аби на підтримку звернули увагу і щоб судді погодилися, що це елемент четвертого рівня. Наш тренер Ігор Шпільбанд упродовж сезону переконував нас, що маємо все ж таки дбати про результат. Ми дослухаємося до тренера, але дуже хочеться довести, що наші переконання справедливі. Чекаємо на нові правила, тоді можна буде продовжити роботу над цим елементом.
– Пишаюся своїми учнями, - сказав тренер дуету Ігор Шпільбанд. – Ця танцювальна пара не схожа на інші, має яскраву індивідуальність. Олександра і Максим – дуже старанні і творчі спортсмени. Нинішнього сезону вони демонстрували результати різного ступеня успішності, але загалом дует зробив великий крок уперед. На чемпіонаті світу Саша й Максим добре показали себе в обох програмах, відкатали їх чисто, на гідному рівні впоралися з усіма технічними елементами і посіли високе місце. Якщо говорити конкретно про виконання елементів, то треба відзначити оригінальні підтримки дуету, складний вхід у твіззли. Мені подобається, що вони не йдуть легкими шляхами, не бояться складних елементів і сміливо їх опановують.
А на вищій сходинці подіуму запанували срібні призери Олімпійських ігор у Пхьончхані Габріела Пападакіс і Гійом Сізерон із Франції, котрі завоювали титул чемпіонів уже втретє – і з дуже високими балами. Медісон Хаббелл і Захарі Донохью (США) вибороли срібні медалі, це їхня перша нагорода світового чемпіонату, а канадці Кейтлін Уївер і Ендрю Поже повернулися на світовий подіум вперше після 2015 року і заробили свою третю медаль.
Французи знову продемонстрували свій чудовий танець під «Місячну сонату» Бетховена. Вони отримали четвертий рівень за всі елементи і тридцять десяток, у тому числі 10 балів від дев’яти суддів за виконання. Дует заробив новий найвищий бал у довільному танці - 123,47, і загальну суму – 207,20.
«Ми дуже задоволені тим, що зробили сьогодні, звичайно, і результатами, але головне – своїми почуттями на льоду. Нам було так весело, і ми відчували, що цілком володіємо рухами. Це було вперше, коли ми досягли такого рівня катання в нашій програмі і контакт між нами і публікою був неймовірний. Відчувалося, що навколо нас виникла особлива атмосфера, - поділився Сізерон. – Це чудова перемога! Ми дуже пишаємось своєю третьою золотою медаллю. Думаю, ми запам’ятаємо цей чемпіонат, де ми перевершили три рекорди – в короткій, довільній програмах і в загальній сумі».

Олександра Назарова і Максим Нікітін

У чоловічому одиночному катанні фанатки не дочекалися приїзду свого кумира дворазового олімпійського чемпіона Юдзуру Ханю: він відпочивав і заліковував травми. Таким чином, шлях до світового «золота» був відкритий його нещодавнім суперникам по олімпійському льоду. На вищу сходинку рівною мірою могли реально претендувати одразу кілька фігуристів, медалі заблищали в уяві, і це ознаменувалося незвичайною кількістю падінь одиночників.
А переміг Натан Чен із США, відверті види котрого на золоту медаль були зрозумілі ще під час змагань у Пхьончхані, де йому, втім, не вдалося досягти успіху. В Мілані Натан виконав шість четверних стрибків під час довільної програми і вперше після чемпіона-2009 Ейвана Лайсічека повторив на світовому подіумі успіх своїх співвітчизників. Цікаво перерахувати його унікальний фірмовий набір: четверний лутц, четверний лутц - подвійний тулуп, четверний фліп, четверний тулуп, четверний тулуп - потрійний тулуп, потрійний аксель, комбінація потрійний фліп – ріттбергер – потрійний сальхов, четверний сальхов. Фантастика! І при всьому цьому тільки єдиний збій – на виїзді з шостого четверного. Чемпіон США встановив новий особистий рекорд - 219,46 бала у довільному катанні і отримав загальну суму 321,40.
«Це моя мрія, мета моєї кар'єри, і я просто радий, що зміг це зробити», - сказав 18-річний чемпіон про перемогу.
Український одиночник Іван Павлов, на жаль, не потрапив до фіналу. Сезон у нього виявився виснажливим, чимало сил віддав фігурист, виступаючи на юніорському чемпіонаті світу. Але тренер Марина Амірханова зазначила: «Каскад і лутц у Івана в програмі вийшли добре. Шкода, що сталося прикре падіння на потрійному акселі. Через це доводиться визнати, що нинішній виступ не дуже вдався, потрібний ретельний аналіз помилок».

У парному катані відбувся тріумф Альони Савченко і Бруно Массо із Німеччини. Вони змусили в єдиному захваті підвестися зі своїх місць усіх глядачів Палацу спорту. Можна перераховувати їхні шикарні потрійні підкрутки і викиди, ідеальні комбінації стрибків, але все це не передасть тієї магії катання, якої досягли цього сезону фігуристи.
Савченко й Массо встановили новий рекорд у довільному катанні – 162,86 бала, а також побили рекорд у загальній оцінці – 245,84 бала. Олімпійські чемпіони зібрали 21 «десятку» за компоненти - виконання, композицію та інтерпретацію музики. Таким чином, Савченко стала шестиразовою чемпіонкою світу, триразовою олімпійською призеркою та однією із найуспішніших фігуристок в історії спорту.
«Це було тяжко, але ми були сконцентровані і зробили все. Ми намагалися насолоджуватися катанням навіть більше, ніж на Олімпійських іграх. Я була зосереджена на елементах, а в кінці поцілувала і подякувала льоду», - сказала Альона.
«Фізично було тяжко. Ми втомилися, у нас не було багато часу для підготовки, але ми старалися для публіки, і головне, для наших сімей, які були присутні на трибунах», - додав Массо.

У жіночому одиночному катання сталося кілька сенсацій. Перша – славнозвісна італійська фігуристка Кароліна Костнер залишилася без медалі, яку їй абсолютно всі передрікали з огляду на домашній виступ. До того ж було зрозуміло, що нагорода світового чемпіонату буде логічною для красивого завершення кар’єри Костнер. Друга сенсація в тому, що без медалі також залишилася зірка сезону – чемпіонка Європи і Олімпійських ігор Аліна Загітова. Натомість на верхній сходинці п’єдесталу несподівано, і передусмі для себе, опинилася канадка Кейтлін Осмонд. Подібного успіху її співвітчизниці востаннє досягали 45років тому!

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Галина
НЕЧАЄВА

Фото
Дмитра ПУТІНЦЕВА