Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Мчати вперед!

Нинішній рік став одним із знакових у вітчизняному веслуванні на байдарках і каное. Збірна України, дуже вдало стартувавши на етапах Кубка світу у травні й червні, а також здобувши на чемпіонаті Європи в Пловдиві чотири медалі, підтвердила своє реноме однієї з команд-лідерів. Бронзові медалі вибороли на 500-метровій дистанції: байдарочники Ігор Трунов та Іван Семикін і каноїсти Дмитро Янчук і Тарас Міщук. Ще дві нагороди додали до загальної скарбнички дівчата. «Бронзу» на 500 м завоював екіпаж байдарки-четвірки – Марія Кічасова, Марія Повх, Анастасія Тодорова та Інна Грищун. Подарунком для всіх шанувальників веслування стало «золото» Марії Кічасової і Анастасії Горлової у байдарці-двійці на 200 м.

Для українського веслувального спорту цей виступ став справжньою сенсацією. Наприклад, для чоловічої байдарки медалі цьогорічного чемпіонату Європи стали першими після успіху 2009 року, коли двійка у складі Миколи Кремера (нинішнього тренера наших веслувальників) і Сергія Сервулі виборола «бронзу» у Бранденбурзі. Відтоді нагороди континентальної першості здобували або одиночки (каноїсти Юрій Чебан, Едуард Шеметило і Павло Алтухов, байдарочниці Інна Осипенко-Радомська й Людмила Галушко), або ж виключно екіпажі каноїстів («бронза»-2012 Віталія Вергелеса й Дениса Камерилова на дистанції 500 м, здобутки такого ж гатунку четвірки у 2013-2015 роках, чемпіонський титул-2015 Дмитра Янчука і Тараса Міщука на дистанції 1000 м тощо). Тож можна вважати, що першість у Пловдиві стала знаковою для України саме у веслуванні на байдарках. Багато хто вважає, що це пов’язано з появою у тренерському штабі національної збірної одного з найбільш титулованих вітчизняних спортсменів Юрія Чебана, для котрого чемпіонат Европи-2017 став першим у кар’єрі в якості тренера. Робота Чебана внесла додаткову злагодженість у систему підготовки, дозволивши нашим спортсменам продемонструвати увесь свій потенціал. А він у нас був давно, і кожен з атлетів і функціонерів докладав максимум зусиль для того, аби показати високий результат і не зупинитися на досягнутому. «Медалями чемпіонату Європи ми зарекомендували себе як сильна і конкурентоспроможна команда», – впевнений один з тренерів збірної Микола Кремер. «Ми заряджені на боротьбу», – лаконічно підбив загальний підсумок президент Федерації каное України Сергій Чернишов.

У кадрі


У розмові з кореспондентом «ОА» самі спортсмени прокоментували, як для них склалися змагання у Пловдиві.

Чемпіонка Європи (байдарка-двійка, 200 м), бронзова призерка чемпіонату Європи (байдарка-четвірка, 500 м) Марія Кічасова:
– Це перше «золото» у моїй кар’єрі, і я сподіваюся, що не останнє. Звичайно, було важко за невеликий час вийти на пік форми, виступити в двох дисциплінах і показати високий результат. Нам вдалося показати найкращий час за всю кар’єру, що доводить, наскільки правильно було організовано тренувальну роботу. Підсумок змагань вважаю закономірним. Ми добре виступали на етапах Кубка світу, тож відчували, що на континентальному форумі сміливо можемо розраховувати на призові місця. Хочеться сказати, що з появою у тренерському штабі такого досвідченого спортсмена як Юрій Чебан кардинально змінилася організація змагань, зборів, та й сама команда, сприйняття кожного з нас себе як спортсмена. Юрій Володимирович намагається урізноманітнювати наші «тренувальні будні». Допомагає те, що свого часу ми тренувалися з ним пліч-о-пліч. Так що офіційно ми всі з ним на «ви», але поза тренуваннями залишаємося добрими друзями. Це також дозволяє зберігати добру атмосферу в команді.

А ви не хотіли б себе спробувати в одиночному веслуванні?

– Нині у нас потужна команда, і ми маємо більше шансів на перемогу як екіпаж. Я зосереджена на роботі у двійці та четвірці, де в мене різні функції. Двійка працює на спринтерській дистанції, успіх залежить від злагодженості двох людей на мінімальному відрізку та максимальній швидкості. Четвірка – це стаєри, роками напрацьований екіпаж. Там теж швидка дистанція, але необхідно більше думати, є більше «переходів», коли важливо чітко виконувати свої функції. Я загребна, і в цих дисциплінах у мене різні обов’язки. На чемпіонаті Європи вдавалося переключатися між ними, що й дозволило команді досягти такого результату.

Марія Кічасова і Анастасія Горлова

За кадром


Президент Федерації каное України Сергій Чернишов:
– До підготовки цього сезону ми підійшли комплексно: провели три збори в Туреччині, працювали на базі в Обухові. Результати з’явилися вже на перших етапах Кубка світу, де команда чудово себе показала. У травні в португальському Монтемор-о-Велью здобули п’ять золотих нагород, три срібні й три бронзові, в угорському Сегеді – три «золота», два «срібла» і п’ять «бронз». Такі ж досягнення були і в червні в Белграді. Зауважу, що у Пловдиві наші спортсмени були не на піку форми. Виступали на фоні втоми, оскільки на внутрішній першості була дуже висока конкуренція: саме там визначалися учасники європейського та світового форумів. Багато хто змагався на трьох-чотирьох дистанціях. Але ми не ставили перед собою максимальні завдання, наша мета – чемпіонат світу. Ці здобутки демонструють, що в нас є хороший потенціал, що наші хлопці й дівчата здатні перемагати і посідати найвищі місця. Важлива і впевненість у власних силах, усвідомлення, що їдеш на турнір не статистом, а змагатися за медалі.
Зростає молоде покоління. Чемпіон світу-2017 серед молоді на дистанції 500 м байдарочник Олег Кухарик уже готовий боротися за найвищі місця на дорослих змаганнях. Учасник Олімпійських ігор у Ріо Павло Алтухов також відстоюватиме честь нашої країни на чемпіонаті світу. Підвищують свій рівень і інші молоді спортсмени.

До наступних Олімпійських ігор у Токіо три роки. Чи є вже план підготовки до турніру?

– План простий – продовжувати працювати. За цей час до наших лідерів підтягнеться молодь, зросте конкуренція. Можливо, будуть деякі зміни в складах команд, хоча не думаю, що вони торкнуться чоловічих двійок і четвірок.
Конкуренція на міжнародному рівні дуже велика. На чемпіонаті світу змагатимуться спортсмени більше ніж зі ста країн. Ті команди, які раніше вважалися аутсайдерами, тепер наблизилися до лідерів і здатні здивувати. Боротьба дуже щільна, наприклад, у змаганнях чоловічих четвірок на 500-метрівці упродовж секунди можуть фінішувати шість-сім екіпажів. На внутрішній арені у нас поки не надто багато потужних спортсменів. Однак є лідери, на котрих рівняються і за якими тягнуться решта веслувальників.

Якою сьогодні є структура тренерського штабу збірної?

– Головний тренер – дворазовий олімпійський чемпіон Юрій Чебан. Він координує роботу всій збірної, опікує жіночу збірну, завжди присутній на зборах. Традиційно за кожною дисципліною закріплено тренера. Наприклад, з каноїстами працює Микола Мацапура. За байдарочників відповідають Олексій Семикін і Микола Кремер. Безумовно, зі спортсменами працюють й їхні особисті тренери.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!


Олександр
МУЗИКА

Фото
НОК України і з офіційного сайту чемпіонату