Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Наші в Ізміті: 6 медалей!

4–7 травня в турецькому місті Ізміт (регіон Коджаелі) відбувся 52-й чемпіонат Європи з карате. Турецька арена виявилася надзвичайно щасливою для збірної України: наші каратисти стали головною сенсацією чемпіонату, виборовши шість медалей та посівши четверте місце у загальному заліку.

Це був перший чемпіонат континенту в олімпійському статусі карате, та його учасники змагалися не лише за престижні європейські нагороди, а й за важливі рейтингові очки, необхідні для потрапляння на олімпійський турнір у Токіо 2020 року.
У змаганнях у спорткомплексі Sehit Recep Topaloglu Arena, що має 5 тисяч глядацьких місць, взяли участь 490 спортсменів з 43 країн.
Українці змагались в п’яти з вісьмох видів програми: ми не були представлені в командному ката (чоловіки, жінки) та індивідуальному ката у жінок: наша прима одеситка Анна Крещенко навесні поїхала на навчання до Японії.
Проте в куміте (поєдинки) збірна України створила справжню сенсацію та приголомшила спільноту європейського карате, здобувши 6 нагород різного гатунку: 2 золоті, 1 срібну та 3 бронзові. «Золото» на рахунку Катерини Кривої (куміте, до 50 кг) і жіночої команди куміте у складі Катерини Кривої, Аніти Серьогіної, Анжеліки Терлюги і Анастасії Мястковської. Срібну медаль виборов Станіслав Горуна (до 75 кг). Бронзові нагороди в активі Анжеліки Терлюги (до 55 кг), Аніти Серьогіної (до 61 кг) та чоловічої команди куміте (Ігор Угніч, Валерій Чоботар, Андрій Торошанко, Станіслав Горуна, Костянтин Цимбал, Ярослав Горуна).
У підсумку збірна України посіла четверте загальнокомандне місце, пропустивши вперед лише визнаних грандів європейського карате – команди Туреччини, Іспанії та Італії, та випередивши таких лідерів, як збірні Франції, Хорватії, Німеччини.
Для того, щоб оцінити таке досягнення, потрібно згадати, що за всю історію участі українців у чемпіонатах Європи на рахунку наших каратистів було 7 медалей. 2015 року в Стамбулі збірна України взагалі залишилася без нагород, а тогоріч у Монпельє (Франція) наші спортсмени мали тільки одну медаль – «срібло» Анжеліки Терлюги.

Нагадаємо, що йдеться про єдиний визнаний МОК та WADA вид спорту карате, який розвиває Всесвітня федерація карате (WKF), – на відміну від численних стильових «чемпіонатів», звідки до України привозять по 15–20 медалей.
Тріумф у Коджаелі став підсумком багаторічної системної роботи спортсменів, тренерів і клубів під орудою Української федерації карате (УФК). Серед складових великого успіху нашої збірної: чітка й прозора система відбору до національної збірної; проведення підготовчих зборів за участю кваліфікованих тренерів; хороша психологічна атмосфера в команді; ефективна робота лікаря та масажиста збірної Тетяни Куртян; максимальна організаційна підтримка з боку УФК в умовах мізерного фінансування від держави. Та головне – це талант, досвід, віра у свої сили та прагнення до перемоги з боку наших спортсменів і головного тренера збірної Антона Нікуліна.
Потрібно відзначити стабільність наших лідерів – Серьогіної, С. Горуни, Терлюги, Кривої, на котрих власне й покладали головні надії, вони цілком виправдали сподівання. Саме ці спортсмени сьогодні посідають високі місця у світових рейтингах, здобувають медалі на великих міжнародних турнірах, мають досвід перемог на найвищому рівні й надихають молодих колег.

Антон Нікулін: радість тренера

Величезної мотивації спортсменам додало набуття карате олімпійського статусу. Перспектива виступів у Токіо й можливість позмагатися за найпрестижніші у світовому спорті нагороди є великими стимулами. Антон Нікулін висловив упевненість у тому, що українські каратисти здобудуть принаймні дві ліцензії на Олімпіаду-2020 та завоюють у Токіо медаль. А умови олімпійського турніру будуть дуже суворими: лише 8 комплектів нагород (індивідуальне ката та індивідуальне куміте в трьох вагових категоріях – у чоловіків і жінок) по 10 учасників у кожній. Критерії відбору Всесвітня федерація карате (WKF) ще опрацьовує, проте зрозуміло, що цей відбір буде надзвичайно важким.
Збірну України в Коджаелі представляли 15 спортсменів з чотирьох регіонів країни: 7 – зі Львова, 4 – з Одещини, 3 – з Києва та 1 з Чернівців. 10 каратистів повернулися додому з медалями. Крім того, треба відзначити Анастасію Степашко (понад 68 кг) та Олега Філіповича (до 60 кг), які зупинились за крок до п’єдесталу, посівши п’яті місця. Гідно боролись на турецькому татамі також Віталій Кулик (ката), Галина Мельник (до 68 кг) та Денис Копитко (до 67 кг).
Великий внесок в успіх зробили персональні тренери наших спортсменів: Ігор Богдан (тренер Катерини Кривої), Олександр Тонкошкур (тренер Аніти Серьогіної), Антон Нікулін (тренер Станіслава Горуни, Анастасії Мястковської, Ярослава Горуни, Олега Філіповича), Денис Морозов (тренер Анжеліки Терлюги), Олександр Пікулін і Андрій Лазаренко (тренери Валерія Чоботаря), Микола Сіраковський (тренер Ігоря Угніча, Андрія Торошанка, Костянтина Цимбала), Ігор Негатуров (тренер Анастасії Степашко). Значно допоміг збірній на підготовчих зборах у Львові головний тренер національної молодіжної збірної Петро Корнійчук.
На чемпіонаті Європи працювали троє українських суддів – Станіслав Золотухін, Олексій Коханець і Ольга Нікуліна. Вперше суддя з України працював у фіналі: Станіслав Золотухін судив найпрестижнішу сутичку у важкій вазі чоловічого куміте.
Після повернення з Туреччини героїв-каратистів належним чином вшанували в Києві. Спочатку відбулася велика прес-конференція на НСК «Олімпійський» в громадському просторі Klitschko Expo. У цьому заході взяли участь віце-президент Національного олімпійського комітету України Валерій Борзов, президент Спортивного комітету України Ілля Шевляк, народний депутат Павло Кішкар, держсекретар Міністерства молоді та спорту Олег Немчінов, фундатор українського карате Валерій Галан.
Президент УФК Сергій Левчук відзначив, що попри численні проблеми, брак коштів, наші каратисти, котрі звикли долати труднощі та розвиватися, зуміли голосно заявити про себе на світовій арені та увійти до кола грандів європейського карате.
Спортсмени поділилися враженнями від турніру, подякували за підтримку та запевнили, що не зупиняться і йтимуть до олімпійського Токіо-2020. Капітан збірної, дворазовий віце-чемпіон Європи Станіслав Горуна підкреслив, що українські каратисти змагаються за престиж країни та азарт перемоги. Тому важливішим за призові для наших спортсменів є постійна поточна підтримка під час підготовки до змагань, створення належних умов для тренувань, зборів, поїздок, перебування на турнірах тощо.
Такий захід – синтез урочистого вшанування та ділової розмови – відбувся вперше за всю історію діяльності УФК, яка очолила українське карате 2011 року. Увага ЗМІ та велика кількість телекамер надихнули спортсменів і мотивували їх на нові досягнення.
Новий стимул наші каратисти отримали 13 травня – під час зустрічі з президентом НОК України Сергієм Бубкою в Олімпійському домі. Він привітав спортсменів, тренерів та керівництво УФК.
Чемпіонат Європи став головним стартом сезону-2017 для українських каратистів. Наступного року першість континенту пройде у місті Нові Сад (Сербія). Але двом героїням Коджаелі – Катерині Кривій та Аніті Серьогіній – у липні цього року ще доведеться виступити на Всесвітніх іграх у Вроцлаві, найпрестижніших змаганнях з неолімпійських видів спорту, де в програмі зокрема представлене й карате.

Ігор ЛЕВЕНШТЕЙН
голова комітету по ЗМІ та зв’язках з громадськістю Української федерації карате Коджаелі – Київ

Фото прес-служби WKF,
прес-службы УФК