Все життя – у боротьбі
- Олімпійська Арена №9-2016
- Особистість

Такі люди не можуть сидіти вдома склавши руки. Тож не дивно, що ми зустрілися з ним не «в спокійних домашніх умовах», а в залі спортивного клубу «Юний спартаківець» в Києві. Сюди він заходить дуже часто по робочих обов’язках, не упускаючи також можливості поділитися своїм багатим досвідом і з молодими дзюдоїстами, і з досвідченими. Тут це цінують, адже Дементьєв не просто свідок, а безпосередній учасник становлення дзюдо в нашій країні.
У чому сьогодні полягає ваша робота? – запитали ми В’ячеслава Олексійовича.

Як суддя міжнародної категорії беру участь у різних змаганнях, у тому числі, чемпіонатах України та Києва, їжджу і на інші турніри, роботи дуже багато. Оформлення різних паперів займає не менше чотирьох годин на день і вимагає особливої ретельності й точності. Помилки у відомостях не допускаються, адже доводиться звітувати перед бухгалтерією федерації.
Як ви потрапили в боротьбу?
– З волі випадку, як часто буває. Я тоді був підлітком і вчився у восьмому класі київської середньої школи № 34. В той момент у нашій школі проходили практику студенти інституту фізкультури. Серед них був борець-класик, родом з Кіровограда. Прізвище його і зараз пам’ятаю – Романенко. Він організував в інфізі борцівську секцію і запросив нас до себе на заняття. І ми з хлопцями почали тренуватися. Коли Романенко закінчив навчання і поїхав, я перейшов займатися до Романа Школьникова – дуже відомого наставника. Він виховав багато чемпіонів і призерів найпрестижніших світових турнірів, у тому числі, Валерія Двойникова, Миколу Козицького.
Після закінчення школи, маючи другий спортивний розряд, вступив на відділення боротьби інституту фізкультури, який закінчив в 1957-му, виконавши за роки навчання норматив майстра спорту з вільної боротьби.
І стали на тренерську стезю?
– Передусім на викладацьку. Мене запросили на роботу інструктором з фізпідготовки до Київської спеціальної середньої школи міліції. Але школу невдовзі реорганізували і я перейшов до Київського вищого артилерійського училища, де пропрацював до 1968 року.
Опановувати самбо почав ще тоді, коли займався в динамівській школі. У 1955 році виступав у цьому виді на змаганнях центральної ради спорттовариства «Буревісник» у Москві. Нас туди возив Роман Олександрович Школьников. Зараз згадую наш зовнішній вигляд – не можу посмішку стримати. Ми були в костюмах, в яких на килим виходили наші попередники ще 1928 року!
Працюючи у військовому училищі, входив до складу збірної Києва. А норматив майстра спорту з самбо виконав на змаганнях у Волгограді. Нашу команду там очолював Ярослав Іванович Волощук – сьогодні його називають легендою української боротьби.
Під час змагань з самбо
Які змагання тих років вам особливо запам’яталися?
Важко щось виділити. Хоча, напевно, можу назвати чемпіонат України у Вінниці – я тоді був ще студентом і виступав за Київ. Посіли там перше місце і після цього нас стали називати командою «мисливців». Справа в тому, що на цьому турнірі для переможців заснували приз – іжевські рушниці.
Ви працювали у військовому училищі, але вас добре знають, як ветерана-динамівця...
– Все просто: з училища я перейшов до вищої школи МВС. І пропрацював на різних посадах у системі внутрішніх справ 30 років – з 1968-го по 1998 рік. Тому я дійсно ветеран цього прославленого спорттовариства. Нагороджений і значком «Почесний динамівець». У вищій школі був керівником фізвиховання на кафедрі бойової та фізичної підготовки, вів передусім рукопашний бій. Серед тих, у кого я викладав, були і майбутні міністри МВС: Андрій Василишин, Микола Білоконь... Близько 30 моїх вихованців згодом стали генералами, обіймали високі посади в органах внутрішніх справ.
З 1998-го я на пенсії. Одразу почав працювати у Федерації дзюдо Києва, яку ми колись організували разом з Валерієм Юдановим.
А з дзюдо коли ви близько познайомилися?
– Всесоюзна федерація дзюдо була створена в 1972 році. Звичайно, почали створюватися і республіканські. Відповідну нараду з цього питання провели і у нас, в Україні. Зрештою вирішили так: нову федерацію створити на кадровій базі федерації самбо. Тобто одна частина залишилася в самбо, а інша пішла в федерацію дзюдо. Розподілили. Я опинився в дзюдо, завдяки Ярославу Волощуку. Якщо до цього моменту я був головою суддівської колегії з самбо, то з 1972-го по 2000-й – очолював суддівську колегію України з дзюдо.