Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Триатлон: дорослі досягнення і юні надії

Цей літній вид спорту є одним з найбільш видовищних. Його популярність незмінно зростає, про що свідчить величезний інтерес до змагань з боку ЗМІ та глядачів. Незважаючи на те, що триатлон – відносно молодий вид спорту, він міцно прописався в олімпійській програмі. А для будь-якого спортсмена-триатлоніста брати участь в Олімпійських стартах – великий успіх і честь.

Триатлон – це мультиспортивна гонка, яка складається з безперервного послідовного проходження її учасниками трьох етапів, кожен з яких представляє самостійний циклічний вид спорту. Існують різні модифікації триатлону. Найбільш популярною його версією є та, яка входить до програми Олімпіад: плавання – 1500 м, велогонка – 40 км і біг – 10 км.
Свій олімпійський шлях цей вид почав з XXVII Ігор у Сіднеї в 2000 році. У ньому розігруються два комплекти нагород – у чоловіків і жінок.
На Олімпійських іграх у Лондоні українську команду з триатлону представляли Данило Сапунов і Юлія Єлістратова. Ще свіжі спогади про ті Ігри, а вже лічені місяці залишаються до Олімпіади в Ріо-де-Жанейро. Про те, що відбулося за цей час у команді, як готуються спортсмени до Ігор-2016, «Олімпійській арені» розповів головний тренер збірної України з триатлону Едуард ПАНАРІН.

Що стосується складу команди, то особливих змін у нас не відбулося. Лідери ті самі, що й були. Це Юлія Єлістратова, Данило Сапунов і Єгор Мартиненко.

Яке місто сьогодні є в Україні центром триатлону?

У нас не є поширеним поняття «центр українського триатлону». Хоча якщо про це все ж говорити, то передусім варто назвати Житомир. З тієї причини, що саме звідти більшість наших спортсменів.

У чому полягає специфіка відбору на Олімпійські ігри в триатлоні?

Взагалі, в нашому виді спорту система відбору на Ігри є досить складною. Можна сказати, що відбір починається за два роки до Олімпіади. Тобто боротьба за ліцензії в Ріо стартувала в травні 2014 року, а закінчиться в травні нинішнього. Суть олімпійського відбору – набирання спортсменами необхідної кількості рейтингових балів.
Ці бали атлети заробляють на залікових кваліфікаційних стартах. Загальна кількість таких стартів – 14. До їх числа входять етапи чемпіонату світу і Кубка світу, чемпіонат континенту, «Гранд-фінал» чемпіонату світу, передолімпійський кваліфікаційний старт. Відбірковими змаганнями були, до речі, і I Європейські ігри в Баку. Загалом розподіляють по 55 ліцензій серед чоловіків і жінок.
П’ять путівок отримують національні федерації за перемогу спортсмена на останньому перед Олімпіадою чемпіонаті континенту.
Три ліцензії отримують національні федерації за призові місця на передолімпійському кваліфікаційному старті за рік до Олімпіади.
Найбільше путівок, 39, розподіляють за міжнародним олімпійським рейтингом.
П’ять ліцензій виділяються, відповідно до континентального рейтингу, федераціям, які не завоювали жодної путівки. Одна путівка – для країни-організатора. Ще дві ліцензії за рішенням ITU отримують країни, що не мають путівок.
Максимальна кількість учасників на Олімпіаді від однієї країни – троє чоловіків і три жінки. Право виставити максимальну кількість учасників отримують вісім країн. Решта – не більше двох.
Національна федерація має право делегувати на Олімпійські ігри будь-якого спортсмена за умови, що він потрапляє до числа 125 кращих спортсменів у міжнародному олімпійському рейтингу.

До якого часу триватиме відбір на Ігри в Ріо?

На стартах до 15 травня. Плюс чемпіонат Європи, який відбудеться наприкінці травня.
А перший турнір – етап чемпіонату світу в Абу-Дабі наприкінці березня. Потім буде серія змагань в Австралії, Новій Зеландії.

Наскільки успішним для наших триатлонистів був період після Лондонської Олімпіади?

Найбільш значних успіхів досягла Юлія Єлістратова. Минулий рік вона закінчила на мажорній ноті. Найгучніший успіх Юлі – перемога на етапі Кубка світу в Аланії. Хоча початок там не був оптимістичним. Наша спортсменка не дуже вдало подолала перший етап – плавання. Але на велодистанціі пробилася до групи лідерів, а біг став для Юлії тріумфальним. Свою найближчу суперницю американку Саммер Кук вона випередила на 30 секунд і фінішувала, як і належить, з прапором в руках. Крім того, Юлія провела кілька вдалих стартів в Азії, посіла четверте місце на I Європейських іграх в Баку. Ці досягнення дозволили їй показати кращий результат серед українських триатлонистів в ITU Points List і піднятися на 36-е місце світового рейтингу. У топ-200 жіночого рейтингу є прізвища ще трьох українок – Інни Рижих, Олександри Степаненко та Ганни Абдулової.
Що стосується хлопців, то вони були в призерах на етапах Кубка світу. Кращий серед українських триатлонистів – Данило Сапунов. Він входить до першій сотні рейтингу ITU Points List. Єгор Мартиненко розмістився на 119-й позиції, а Іван Іванов – на 122-й.
Із досить великою впевненістю можна сказати, що Юлія Єлістратова здобуде олімпійську путівку. Відносно чоловіків поки не буду робити прогнозів. Час і старти покажуть.

Данило Сапунов

Як і де готуватимуться наші триатлонисти перед Олімпіадою?

Після чемпіонату Європи в Лісабоні будуть контрольні старти, потім збори в Іспанії. Після цього на них чекатимуть ще пара контрольних стартів.
Збори в основному проводитимуться за кордоном. Зараз наші спортсмени перебувають на Кіпрі, він за всіма умовами дуже підходить для повноцінної підготовки.

Які країни сьогодні є світовими лідерами у триатлоні?

Передусім, звичайно, Іспанія. Потім Англія, Франція, США. Дуже прогресує Австралія.

Чи можливі якісь зміни в правилах напередодні Олімпіади?

Якщо поправки в правилах і будуть, то несуттєві. Стосуватимуться вони, скоріш за все, суддів. За останній час деякі зміни відбулися в трактуванні порушень. Ось один із прикладів, який у когось може викликати посмішку.
У триатлоні донедавна був під забороною біг без взуття. Зараз дозволили. На попередньому чемпіонаті Європи таке нововведення випробував французький спортсмен, біг босоніж. Але на момент цих змагань до таких «вольностей» ще не звикли і не знали, як відреагують судді. Тому учасники чекали , чи покарають француза. Не покарали.

Чим можна пояснити той факт, що популярність триатлону зростає з року в рік?

Справді, триатлон став дуже популярним у світі. Пояснити, думаю, це нескладно. Адже і біг, і плавання і велосипедні гонки – цікаві і видовищні види кожен по собі. А тут ще їх об’єднали!
До того ж, популярності триатлону надає різноманітність його версій. Передусім це стандартна олімпійська дистанція. Дедалі більше шанувальників стає і в інших видів триатлону – спринті, суперспринті. А також Ironman, в якому дистанція така: плавання – 3,86 км, велогонка – 180 км і марафонський біг – 42,195 км. Міжнародна асоціація ультра-триатлонів проводить змагання з ультратриатлону. Зазвичай це дистанція типу Ironman, збільшена в декілька разів.

Можна говорити про популярність триатлону в Україні серед дітей?

Безумовно. У нас досить багато дітей і підлітків займаються цим видом спорту. Найбільше – в Одесі. Наша Південна Пальміра стала неофіційним центром дитячо-підліткового триатлону. Його культивують на базі клубів. Проводяться змагання серед дітей 8-12 років, причому по сім стартів на рік. Такі змагання збирають до 250 учасників. Погодьтеся, цифра значна. Це ще одне підтвердження популярності триатлону. Для нас це дуже важливо. Адже діти та підлітки є нашим резервом. Не сумніваюся, що минуть роки і імена деяких з них ми почуємо на стартах найвищого міжнародного рівня.
До речі, у нас дедалі набирає обертів і аматорський триатлонний рух. Цей напрям із року в рік прогресує і розвивається.

Інтерв’ю брав
Ігор ЧЕМЕРИС