До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спортивна мозаїка (№1-2020)

Кілька цікавих фактів про фехтування
Як відомо, фехтування – один з найдавніших і найпопулярніших видів спорту. Не випадково його включили до програми перших сучасних Олімпійських ігор 1896 р., і в подальшому жодна з Олімпіад не обходилася без цього красивого і витонченого єдиноборства. Кілька цікавих фактів про фехтування:
 • на відміну від багатьох видів спорту, де спілкуються англійською, у фехтуванні панує традиція суддівства міжнародних змагань французькою мовою;
 • фехтування разом з шахами та іншими єдиноборствами входить до числа найінтелектуальніших видів спорту;
 • володарями найсильніших ніг серед усіх спортсменів-олімпійців є саме фехтувальники;
 • особливості техніки завдання удару (уколу) у фехтуванні і, наприклад, у боксі протилежні. У боксі якісний удар завдають «усім тілом». У фехтуванні корпус «доганяє» руку, а безпосередньо удар – наприклад, шаблею – завдається кистю руки;
 • багатьом відомим акторам перед зйомками доводилося вчитися фехтування. Виникає запитання: як можна за кілька місяців опанувати те, чого спортсмени вчаться роками? Відповідь проста: в даному разі йдеться про так зване арт-фехтування. Артистичне фехтування – це особливий вид, досить далекий і від реального бою, і від спортивного фехтування;
 • другим за швидкістю предметом у спорті – після кулі – є кінчик фехтувальної зброї;
 • фехтування є єдиним видом серед олімпійських спортивних єдиноборств, де не існує вагових категорій;
 • багато балетних позицій було взято саме з фехтування. Вони використовувалися в танцях при Французькому дворі в XVII ст., оскільки, по-перше, їх легко могли вивчити чоловіки, а по-друге, вони поєднували граціозність і силу;
 • серед відомих представників культури і політики є ті, хто фехтував на досить високому рівні, зокрема: вчений-філософ Рене Декарт, дослідник-мандрівник Ричард Бьортон, прем’єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль, президент США Теодор Рузвельт, поет Езра Паунд, письменники Теренс Хенбері Уайт і Олександр Дюма, кіноактори Кетрін Зета-Джонс, Том Круз, Вілл Сміт, Мадонна, Денніс Хейсберт. Навіть зірку футболу Девіда Бекхема знають як непоганого фехтувальника. Засновник сучасних Олімпійських ігор барон П’єр де Кубертен також був вправним фехтувальником.

Бджоли «вклали» гравців


У Танзанії під час матчу Кубка незалежності між клубами «Янга» і «Ірінга Юнайтед» на полі з’явився рій бджіл.
І футболісти, і судді, як по команді, швидко лягли на газон, щоб уникнути укусів. Дехто взагалі втік з поля. Вболівальників на трибунах охопила справжня паніка. На щастя, бджоли недовго господарювали на арені. Коли вони полетіли, матч продовжили: «Янга» перемогла з рахунком 4:0.

Найбільший м’яч для регбі


Довжина цього м’яча 597 см, а діаметр – 369 см. Його створила компанія з виробництва спортивних товарів Aramis Rugby. Презентація незвичайного м’яча відбулася в Південному Молтоні (Англія). На майданчик його спустили на вертольоті. Був присутній і представник Книги рекордів Гіннесса, який заявив, що творіння Aramis Rugby визнано рекордним – найбільшим м’ячем для регбі у світі.
Особливо цікавий предмет тим, що він зроблений відповідно до пропорцій своїх маленьких «побратимів».

Рекорди дайвингу


Якщо наземна частина планети майже цілком досліджена, то підводний світ ще спроможний дивувати і вражати. Тому популярність підводного плавання зростає з року в рік.
Дайвинг дозволяє людині почуватися не тільки спортсменом, а й шукачем пригод. Хочемо звернути увагу читачів на кілька фактів, відомих не всім.
 • Дайвери на глибині не можуть визначати джерела звуків. Це відбувається через те, що в воді поширення звуку відбувається майже в п’ять разів швидше, ніж на суші. Людині здається, що він чує звуки з усіх сторін;
 • Рекорд тривалості занурення належить Ричарду Преслі – він встановив його 1992 р., пробувши під водою 69 днів за допомогою особливого підводного апарата;
 • Що стосується найглибшого занурення, то його 2005 р. здійснив Паскаль Бернабе: він опустився на 330 м. Треба сказати, що спочатку Паскаль планував поринути до позначки 230 м, але страхувальний трос випадково розтягнувся. Занурення на таку глибину тривало 10 хвилин. Зате підйом на поверхню разом з декомпресією зайняв близько 8,5 годин;
 • Навіть любитель може зануритися на глибину до 130 м. Проте новачкам глибше 40 м краще не опускатися;
 • Місця, особливо популярні у дайверів: Великий бар’єрний риф, рифи Червоного моря, Мальдівських островів, Малайзії, Філіппін і Галапагоського архіпелагу;
 • Ми впевнені, що слово «акваланг» означає «легке водолазне обладнання». Насправді, Aqualung – це назва компанії, яка виробляє спорядження для підводного плавання. Її заснували знамениті Жак-Ів Кусто і Еміль Ганьян. Є спорядження інших компаній, але воно називається SCUBA.

Робот-баскетболіст


Працівник японської компанії Toyota Томохіро Номі одного разу зібрав навколо себе групу однодумців, аби створити незвичайного робота, – і зрештою вони продемонстрували приклад неймовірного потенціалу робототехніки і штучного інтелекту зі «спортивним ухилом».
«Томохіро і компанія» створили CUE3 – робота, який вміє закидати баскетбольний м’яч до корзини. Перед остаточним варіантом CUE3 постало непросте завдання: роботу потрібно було закинути 2020 м’ячів (на позначення року проведення в Токіо Олімпійських ігор). Він впорався із завданням за 6 годин і 35 хвилин.
Дізнавшись про винахід, з Томохіро зв’язалися представники Книги рекордів Гіннесса. Тепер талановитий CUE3 став світовим рекордсменом як гуманоїдний робот, котрий закинув до баскетбольної корзини найбільшу кількість м’ячів.

Собака-спринтер


Студенти університету Іньчуань (Китай), які брали участь в забігу на 100 м, здивувалися, коли до них несподівано приєднався чотириногий «спортсмен».
Цього собаку і викладачі, і студенти знають більше чотирьох років – відтоді, як він живе на території університету, але раніше тварина ніколи не виявляла інтересу до спорту. Участь у забігу стала для собаки дебютним виступом. Найімовірніше, основним мотивуючим чинником для нього став принцип «всі побігли – і я побіжу», змагався «за компанію». Дебют виявився вдалим – фінішував другим.