Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спортивна мозаїка (№4-2019)

Спортивна мозаїка (№4-2019)

42-разова чемпіонка


Естер Вергер народилася в Нідерландах 1981 р. З дитинства вона захоплювалася спортом, зокрема плаванням. Але часто на заняттях дівчинці ставало зле. Лікарям довго не вдавалося поставити точний діагноз, але вони нарешті визначили проблему Естер – судинна мієлопатія. В 9 років дівчинці провели складну операцію. Але хірургічне втручання ще більше погіршило її стан: паралізувало обидві ноги. Перебування в інвалідному візку не завадило Вергер продовжити заняття спортом. Вона цілком успішно грала в баскетбол і волейбол, проте всесвітню славу їй приніс теніс. Нідерландка 42 рази ставала чемпіонкою турнірів Великого шлема для людей з обмеженими можливостями. Хоча 2013-го дівчина остаточно пішла з професійного спорту, вона продовжує досягати успіхів: здобувши освіту в сфері спортивного менеджменту, працює на посаді директора міжнародного турніру тенісистів на візках, є консультантом паралімпійської збірної Нідерландів і виступає з лекціями. Крім цього, вона заснувала благодійний фонд, щоб допомагати дітям займатися улюбленим видом спорту.

Спорт і небезпека


Загальновідомо, що професійний спорт є досить небезпечним заняттям. Разом зі збільшенням навантажень зростає і кількість травм. Надаємо увазі читачів рейтинг найбільш небезпечних видів професійного спорту.
Єдиноборства. Вони характеризуються дуже великою кількістю пошкоджень. 65% травм у боксерів припадає на пальці, ліктьові й плечові суглоби, у 18% випадків травмується обличчя. У боротьбі 70% травм – пошкодження колін, 13% випадків – переломи, вивихи. Треба підкреслити, що багато чого залежить від ступеня тренованості спортсменів. Що краще готові до бою, то меншим є ризик зазнати травми.
Баскетбол. У баскетболістів травмування відбувається найчастіше під час різких зупинок і стрибків, прискорень і фізичних контактів з іншими гравцями. 20% баскетболістів зазнають травми колінного суглоба. Наприклад, знаменитий Майкл Джордан не зміг відновитися після декількох операцій на колінах і залишив великий спорт.
Футбол. Здебільшого тут зазнають ушкодження під час контактної гри. Трапляються вони і під час тренувань. Серед відомих футболістів, котрі отримали відкриті переломи під час матчів, Едуардо Да Сілва, Девід Баст, Алан Сміт і Люк Ніллс.
Спортивна гімнастика. Типові травми у жінок-гімнасток – пошкодження ніг (60% випадків). Чоловіки найчастіше травмують руки. За невдалого виконання вправ на перекладині, кільцях або коні вони зазнають вивихів, розтягнень і переломів.
Бейсджампінг. Стрибки з високих об’єктів – рекордсмени за кількістю смертельних випадків. Джампери ризикують на страшних прольотах у горах, перельотах на великі відстані з хмарочосів і знімають це на відео. Один з найсумніших прикладів такого ризику – загибель відомого екстремала Дін Поттера, який неправильно розрахував траєкторію.
Дельтапланеризм. Він дуже залежить від погодних умов. Неправильна дія «пілота» на старті нерідко призводить до відхилення літального апарата від заданої траєкторії через сильний вітер – звідси травматизм. Трапляються і трагедії.
Стрибок з парашутом (затяжний). Факторами ризику стають стропи, які заплуталися, сильний вітер, перепади тиску.
Серфінг. Крім ризику бути накритим великою хвилею і не вибратися з неї живим, є ще небезпека потрапити в зуби акули. На 100 тис. серферів припадає три трагічних випадки на рік.
Мотоспорт. Гонщики гинуть не тільки від аварій. Через величезну швидкість – до 300 км/год – вони відчувають фізичне і психічне напруження, яке негативно впливає на здоров’я.
Альпінізм. Ризикують спортсмени, котрі відмовляються від страхових пристосувань під час підкорення вершин. Поповнюють сумну статистику постраждалі через переохолодження, обвали або сходження снігових лавин.

Бокс: на рингу і в кіно


За свою історію бокс накопичив стільки цікавих фактів, що вони могли б послужити основою для багатотомного видання. Пропонуємо увазі читачів невелику «боксерську добірку»:
– 2000 року в Манчестері відбувся поєдинок між легендарним Майком Тайсоном і англійським боксером Джуліусом Френсісом. Публіка була заздалегідь впевнена в перемозі Залізного Майка. А британська газета The Mirror навіть заплатила за рекламу на підошвах Френсіса, щоб вона потрапила в кадри фото- і відеокамер під час нокаутів. І не помилилися. Англієць за два раунди кілька разів «лягав» на поміст і зрештою опинився в нокауті.
– На голлівудській Алеї Слави всі зірки вмонтовано в тротуар. Єдиним винятком є зірка боксера Мохаммеда Алі, розташована на стіні театру «Долбі». Про це попросив сам Алі, оскільки не хотів, аби на ім’я пророка перехожі ставали ногами.
– У процесі зйомок фільму «Роккі-4» Сталлоне запропонував Дольфу Лундгрену, котрий виконував роль боксера Івана Драго, битися по-справжньому: сцена бою мала виглядати максимально правдоподібною. У підсумку після одного з ударів Лундгрена Сталлоне відвезли в лікарню, де він відновлювався вісім днів.

Найдорожчі види спорту


Найдорожчими професійними видами вважаються:
– Формула-1. Унікальний болід, який допомагає виграти гонку, коштує дуже дорого. Ціна складається з вартості машини, запасного мотора, шин, екіпіровки гонщика. Аби взяти участь у гонках світового рівня, потрібне вкладення понад мільйон євро: без спонсорів не обійтися.
– Вітрильні гонки. Тут потрібні фінанси для придбання судна, яке коштує більше ніж престижне авто. Участь в аматорських регатах також вимагає коштів. Наприклад, гонки в America’s Cup обходяться спортсменам в мільйон євро.
– Верхова їзда передбачає витрати на покупку породистого коня і його ветеринарне обслуговування, навчання вершника, послуги коваля і оренду приміщення.