Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спортивна мозаїка (№1-2019)

бігун Джиммі Грессом

Курйозний фініш


Французький бігун Джиммі Грессом спробував фінішувати так, аби це надовго запам’яталося глядачам. Йому це вдалося, хоча і не з тієї причини, з якої хотілося б.
Під час змагань у Нідерландах спортсмен спробував останнього моменту впасти на коліна і ефектно прослизнути під фінішну стрічку.
Однак щось пішло не так... Джиммі спочатку врізався у фінішну стрічку обличчям, а потім і впав у бруд. Проте така неприємність не надто засмутила бігуна, адже він все одно став переможцем.

Судді з палицями


В середині 1950-х років влада іранського району Аль Харвас, розташованого неподалік від Перської затоки, наділили футбольних суддів необмеженими правами. Місцеві арбітри виходили на поле, маючи при собі свисток і гумову палицю. Правила дозволяли їм не тільки показувати картки футболістам, а й на власний розсуд завдавати гравцям ударів палицею. Стверджують, що матчі в цьому районі відбувалися виключно коректно.

Естафета стійкості


19-річна японка, беручи участь у легкоатлетичній естафеті, впала і пошкодила ногу, але проявила дивовижну стійкість і силу духу. Дівчина повзла на колінах близько 200 м. Вона в кров роздерла коліна, але все-таки зуміла передати естафету наступній учасниці. Одразу після цього легкоатлетку відвезли до лікарні.

Сам себе покарав


Знаменитого французького легкоатлета, призера двох Олімпіад і декількох чемпіонатів світу Махідіна Мехіссі Бенаббада на чемпіонаті Європи 2014 р. дискваліфікували через оголений торс.
Спортсмен, фінішувавши з великою перевагою на дистанції 3000 м з перешкодами, зняв майку і взяв її в зуби, продемонструвавши уболівальникам накачаний торс. Судді обурилися поведінкою Бенаббада і позбавили його золотої медалі.

Штраф у 100 тисяч євро


Випадки, коли спортсменів штрафують за несанкціоновану рекламу під час змагань, не рідкість. Один з найяскравіших подібних епізодів пов’язаний з нападником збірної Данії з футболу Нікласом Бендтнером.
УЄФА дискваліфікував гравця на один матч і оштрафував на 100 тис. євро за те, що під час гри зі збірною Португалії на Євро-2012 в Києві форвард продемонстрував свою білизну із зображенням логотипу ірландської букмекерської контори Paddy Power.
До цього варто додати, що Бендтнер у світовому футболі прославився й іншими витівками: появою в нетверезому стані, бійках і непорядному вчинку по відношенню до жінки.

85-річна гімнастка


Бетті Гетхарт увірвалася до Книги рекордів Гіннесса завдяки своєму віку і гімнастичній майстерності. Вона стала найстаршою гімнасткою у світі.
До Книги рекордів Бетті потрапила у 85 років! А підкорювати гімнастичну трапецію вона розпочала в 78-річному віці.
Будучи маленькою дівчинкою, Гетхарт одного разу побувала з батьками в цирку в Канзас-Сіті, де її вразили виступи повітряних гімнастів. Вона дуже хотіла бути схожою на них, але мрія здійснилася лише в похилому віці, коли Бетті отримала в подарунок абонемент на кілька уроків.
Жінка зізналася, що на першому ж занятті пережила справжній жах, хоча фізичну підготовку мала непогану: багато років займалася ковзанярським спортом, їздою верхи, грала в поло. І от освоїла ще й гімнастичну трапецію.
Бетті впевнена, що переможець – це той, хто програв, але не здався і вирішив спробувати ще раз.

Маленький трюкач


Житель англійського Нортгемптона Гарі Герберт, котрий спостерігав, як його 6-річний син Оскар відточує свої навички в регбі, запропонував дитині виконати непростий трюк.
Батько поставив хлопчикові завдання штовхнути м’яч ногою таким чином, аби він потрапив у баскетбольне кільце. За вдале виконання трюку було обіцяно нагороду в розмірі 10 фунтів.
Маленький Оскар зумів здивувати тата і глядачів своєю спритністю і спортивними навичками. Хоча перша спроба була невдалою, у другій він відправив м’яч точно в баскетбольну корзину і заробив призові.

Стрибки з жердиною: історія і факти


Перші зображення людей, котрі стрибали за допомогою жердини, відносяться ще до IV-III ст. до нашої ери. Причому тоді це було не змаганням, а цілком практичним заняттям. Наприклад, пастухи за допомогою довгого ціпка долали різні перешкоди – кущі, струмки, ями. А пізніше це стало ще й способом демонстрації спритності.
1793 року німецький педагог Йоганн Гутс-Мутс випустив книгу «Гімнастика для юнаків», в якій рекомендував молоді включати в комплекс вправ стрибки з посохом. Його учні долали значну для того часу висоту – до 270 см.
Стрибки з жердиною – одна з тих спортивних дисциплін, де результати залежать не тільки від фізичної готовності спортсмена, а й від розробок вчених. На рубежі XIX-XX ст. спортсмени використовували важкі дерев’яні жердини, і результати зупинилися на рівні 3,5 м.
З 1906-го в практику входять бамбукові жердини – більш міцні й легкі. За 40 років планка світового рекорду піднялася до 4 м 77 см. У 1940-1960 рр. почали застосовувати дюралюмінієві жердини. Експеримент виявився невдалим: за 15 років світовий рекорд «підріс» всього на 3 см.
З другої половини ХХ ст. розробленням жердин для стрибунів всерйоз зайнялися вчені: на зміну бамбуку і дюрану приходять синтетичні матеріали. Жердини стали дуже легкими й гнучкими, завдяки чому результати стрімко зростали.
13 липня 1985 р. Сергій Бубка здійснив «космічний» стрибок: першим в історії подолав висоту 6 м. Він є найвидатнішим представником цього виду спорту, за свою спортивну кар’єру 35 разів встановлював світові рекорди. Його ім’я внесено до Книги рекордів Гіннесса.
Перевезення жердин доставляє спортсменам чимало проблем. Кілька років тому відомий австралійський стрибун Пол Берджесс спускався зі своїм інвентарем ескалатором у будівлі аеропорту в Сіднеї. Несподівано жердину заклинило, і він пробив отвір в стельовому покритті. Ескалатор зупинився, а жердину рятувальники змогли витягти тільки через чверть години.
Треба також зауважити, що вартість жердини досить висока – близько 800 дол. США.