Спортивна мозаїка (№11-2018)
- Олімпійська Арена №11-2018
- Невідоме про відоме
Футбольна кричалка
«Оле-оле-оле» – популярна кричалка серед футбольних фанатів у світі, хоча її можна почути і в інших видах спорту. А що означає це «оле-оле»? Існує кілька версій, які ми пропонуємо до уваги читачів:
– Кричалка прийшла з Іспанії. Там її використовували під час кориди і танців фламенко, аби підтримати тореадорів і виконавців. А вже звідти вона прийшла у футбол.
– Слово «оле» дісталося іспанцям від арабів. І походить від арабського вигуку Аллаха або присяги «Клянуся Аллахом!».
– Одне з перших свідчень про цю кричалку з’явилося в статті іспанської газети La Vanguardia 1982-го. Під час фінального матчу іспанської футбольної ліги, після того, як «Реал Сосьєдад» проголосили чемпіоном, люди на стадіоні «Аточа» в Сан-Себастьяні почали співати «Campeones, campeones, hobe, hobe, hobe», що буквально означає «Чемпіони, чемпіони, ми найкращі». Останні три слова вимовлялися баскською мовою. Згодом кричалка поширилася на решті території Іспанії і стала відома як «Oе, Oе, Oе». 1987 року Роланд Верловен записав однойменний трек і дав світу більше відому на міжнародному рівні версію кричалки «Olе, Оle, Оle».
- В Аргентині іноді ім’я людини, якій співпереживають, ставиться в кінці. Наприклад: «Оле, Оле-оле-оле, Діє-го, Діє-го». Цікаво, що в багатьох країнах Південної Америки «оле-оле» використовується як раз навпаки, аби посміятися над футболістами.
Число «13» – не для гонщиків
Пілоти Формули-1 вважають за краще не давати своєму боліду 13-й номер. За всі роки на світових першостях його використовувало лише п’ять гонщиків. У наші часи з якихось причин цей номер обрав спортсмен Пастор Мальдонадо і вкотре довів, що «13» – число нещасливе. На гоночному треку досягти значних успіхів йому не вдалося.
Боксерські рукавички – річ непроста
З таким необхідним елементом екіпіровки боксу, як рукавички, пов’язана низка цікавих фактів.
Вага боксерських рукавичок вимірюється в унціях (одна унція – трохи більше 28 г). При цьому, за правилами боксу, вага має дорівнювати тільки парному числу унцій – 10, 12 і т.д.
Американський профі-боксер Джон Салліван – перший у США спортсмен, котрий зміг заробити мільйон доларів. Але в історію він увійшов ще й завдяки тому, що став останнім чемпіоном світу у важкій вазі, який боксував без рукавичок. Це сталося 1889 року.
А першим офіційним чемпіоном світу, котрий працював у рукавичках, став Джеймс Корбетт. 7 вересня 1892 р. в бою за чемпіонський титул він переміг саме Саллівана. Крім того, Корбетта вважають винахідником боксерської «груші».
В Англії боксерські рукавички з’явилися ще в XV ст. Їх шили зі шкіри та набивали кінським волосом, але використовували такі рукавички тільки для тренувань, на ринг виходили без них. Для зміцнення рук боксери натирали руки спеціальним розчином, основу якого складали горілка і оцет. Тільки 1867-го маркіз Квінсберрі запропонував використовувати рукавички в боксерських поєдинках.
Кінський волос довго був основним наповнювачем рукавичок. Але зараз на зміну йому приходить синтетика. Практично кожна компанія-виробник використовує власний склад, що є своєрідним «фірмовим знаком».
До речі, рукавички, в яких Алі боксував з Сонні Лістоном, продали за 836 500 доларів.
Футбольні супермарафонці
За статистикою, кожен футболіст долає за одну гру близько 11 км. Середній показник за кар’єру може доходити до 300 000 км. Це, до речі, і є однією з причин астрономічних гонорарів у професійному футболі.
Звідки пішов «мундіаль»
Світовий чемпіонат з футболу іноді називають словом «мундіаль». Іспанською мовою воно означає «світовий» – той, що охоплює цілий світ. Вперше таким словом вболівальники і коментатори назвали чемпіонат світу 1982 року. Назва прижилася. Сьогодні слово «мундіаль» нерідко вживають не тільки щодо футбольного, а й щодо чемпіонатів світу з інших видів спорту.
Собаки-легкоатлети
Торік в американському штаті Невада відбувся турнір зі стрибків серед собак Splash Dog National Championships-2017.
Змагання проводилися таким чином: господарі чотириногих спортсменів кидали в басейн їхні улюблені іграшки, собаки стрибали за ними, а судді заміряли довжину стрибка. Такі турніри набули популярності в США наприкінці 1990-х років. Подібні змагання організовують також у деяких країнах Європи, зокрема у Великобританії.
«Батьківщина» фігуристів
Усім відомо, що бокс і футбол зародилися в Англії, хокей – у Канаді... А яка країна є батьківщиною фігурного катання? Як стверджують, - Голландія.
Ковзани із заліза в Країні тюльпанів зробили орієнтовно в XIII-XIV ст. Цей винахід і сприяв тому, що місцеві жителі виходили на лід і намагалися виконувати різноманітні фігури, зберігаючи при цьому красиву позу.