Спортивна мозаїка (№9-2018)

Пушбол із гігантським м’ячем
Занесене до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО македонське місто Охрід приваблює численних туристів історичними пам’ятками, зокрема своєю візитівкою – фортецею царя Самуїла. Контур фортеці фігурує на логотипі 61-го міжнародного конгресу з шахової композиції, який провели в Охріді на початку вересня. І, як це прийнято з 1977 року, у форматі форуму відбувся 42-й особисто-командний чемпіонат світу з розв’язання шахових композицій.

На початку ХХ ст. існувала і була досить популярною гра під назвою «пушбол». Його придумали студенти Гарвардського університету в 1890-х роках. Вони склали правила, і гра набула статусу офіційного виду спорту. Поле за розміром було майже таким, як футбольне, ворота – схожі на регбійні: дві вертикальні стійки висотою по 5,5 м і горизонтальна перекладина на висоті 2,1 метра від землі. Команда складалася з одинадцяти гравців, причому воротарів було двоє. Але найдивовижнішім було те, що м’яч мав діаметр 183 см і важив понад 22 кг. Зрозуміло, що ганяти ногами такого гіганта було неможливо. За свистком арбітра рослі гравці, як мурахи, накидалися натовпом на м’яч, щоб спробувати доставити його до воріт суперника. Якщо команді вдавалося прокотити м’яч під планкою воріт, вона отримувала 5 балів, а якщо перекинути через перекладину –8. Цікаво, що показовий матч з пушболу проводився і на Першій всесоюзній спартакіаді 1928 р.

Порятунок для команди

Одного разу в студентському чемпіонаті Камеруну з футболу одній з команд зарахували технічну поразку 0:3. Причиною послужило те, що капітан команди відмовився потиснути руку капітанові суперників, а замість цього показав непристойний жест, причому зроблено це було навмисно. Такий результат матчу дозволив команді залишитися у вищій лізі. А якби матч відбувся, команда могла програти з більшим рахунком і вилетіти до першої ліги.

Збитки і прибутки

Згідно зі статистикою, в робочий час ми витрачаємо по п’ять хвилин на день на обговорення спортивних подій. Через це світова економіка щорічно недоотримує суму, еквівалентну 78 млрд доларів.
Підраховано, що баскетболіст Майкл Джордан отримав за період контракту з Nike за рекламу більше грошей, ніж усі робочі, котрі працювали на фабриках компанії в країнах, що розвиваються.

Налякав охорону м’ячем

Одного дня у квітні 2002 року співробітники охорони японського прем’єр-міністра Дзюньїтіро Коїдзумі почули гучні звуки ударів з його кабінету. Увірвавшись до приміщення, вони побачили, що прем’єр б’є футбольним м’ячем об стінку. Коїдзумі пояснив, що має потренуватися, адже йому довірили зробити перший символічний удар по м’ячу на відкритті чемпіонату світу з футболу.

Саночник без саней

На Олімпійських іграх у Сочі представник Індії, який брав участь у змаганнях із санного спорту, злякавшись справжнього снігу, вискочив зі своїх саней на середині дистанції. Фінішу він досяг уже без «транспорту».

Крах кар’єри після «кінця світу»

Аргентинський воротар Карлос Роа, котрий виступав за іспанську «Мальорку», на піку своєї кар’єри оголосив про її завершення. Своє рішення він пояснив тим, що чекав на кінець світу, який мав настати разом з третім тисячоліттям. Хоча після він і повернувся до футболу, але грав тільки в командах нижчих дивізіонів.

Чемпіон і качка

Дворазовий олімпійський чемпіон з веслування австралієць Боббі Пірс свою першу золоту медаль виборов в Амстердамі 1928 року. У чвертьфінальному заїзді він значно випереджав суперника, але раптом помітив, що на його шляху з’явилася качка з каченятами. Спортсмен зупинився і пропустив їх. У цей час суперник обійшов його на п’ять корпусів. Однак Пірс зумів виграти і цей заїзд, і всі наступні.

Марафон тривалістю 54 років

1912 року на Олімпіаді в Стокгольмі японський марафонець Сідзо Канагурі на тридцятому кілометрі відчув нестерпну спрагу. Він підбіг до найближчого будинку і попросив у господаря води. Шведський селянин проводив бігуна до кімнати, але коли повернувся, побачив, що гість міцно спить. Канагурі проспав більше доби. 1967 року бігуну, котрому тоді було 76, дали можливість добігти залишок дистанції. Загальний час склав 54 роки 8 місяців 6 днів 8 годин 32 хвилини 20,3 секунди.