Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спортивна мозаїка (№7-2018)

Спортивна мозаїка
Без сумніву, головною подією літа був футбольний мундіаль. Тому сьогоднішній випуск «Мозаїки» ми присвятили виключно футболу.

Незвичні поля і матчі


29 травня 2010 року в Гшпоне (Швейцарські Альпи) відбувся міжнародний футбольний турнір серед команд гірських сіл. Цей матч ТУРНІР? зіграли на найвищому футбольному майданчику Європи – на висоті близько 2000 м над рівнем моря. Дістатися туди можна тільки на фунікулері місткістю до 10 осіб або пішки: прогулянка триватиме близько години.
А влітку 2016-го в містечку Вьольнау, неподалік від Лейпцига (Німеччина), проводився восьмий чемпіонат світу з болотного футболу. Така незвичайна гра з’явилася в історії спорту випадково: фінський офіцер відправив своїх підлеглих на болота тренувати витривалість і кинув їм м’яча, аби не нудьгували. Так і винайшли болотний футбол. 2000 року вперше організували міжнародний турнір з нової дисципліни.

Матчі замість роботи


У дні цьогорічного чемпіонату світу бразильський уряд ухвалив рішення про зміну робочого графіка для співробітників державних служб, аби ті змогли насолодитися футбольними баталіями.
З огляду на різні часові пояси з господарями мундіалю матчі в Бразилії транслювали в денний час. Тому працівники о першій годині вже вирушали додому. У тих випадках, коли поєдинки проводилися вранці, робочий день починався з 14.00.
Але не варто таке рішення уряду розглядати як подарунок: час, який замість роботи присвятили вболіванню, доведеться відпрацьовувати до кінця року.

Вболівальник і експрес


І таке було колись... Машиніст поїзда-експреса «Бухарест – Белград» дивом в останній момент зумів уникнути зіткнення з чоловіком, котрий розпластався на рейках.
Потім з’ясувалося, що на такий відчайдушний вчинок зважився любитель футболу з Югославії на прізвище Раданович. Він зупинив потяг, щоб не запізнитися на футбольний матч у Белграді.

На чемпіонат – на тракторі


На минулий чемпіонат світу (2018? ЦЬОГОРІЧНИЙ?) літній німецький уболівальник вирушив на незвичайному для далеких подорожей транспорті – тракторі.
Трактор буксирував будинок на колесах, стилізований під пивну бочку. А у компанії з уболівальником їхав його собака. Швидкість руху не перевищувала 30 км/год, проте за півтора тижні гість зумів дістатися до місця головних подій.
Німецький вболівальник завоював на мундіалі велику популярність, було дуже багато охочих з ним поспілкуватися і сфотографуватися.

Про бутси – з посмішкою


Напевно, ніхто не заперечуватиме, що головним атрибутом екіпірування футболіста є бутси. Але і вони – така серйозна річ! – часом виявляються «персонажем» курйозних ситуацій.
Для збірної Словенії настав вирішальний момент, щоб відібратися на чемпіонат світу 2014 року в Бразилії, їй потрібно було досягти успіху в стикових матчах. Аби стимулювати команду, голова уряду Борут Пахор пообіцяв: у разі перемоги він особисто почистить гравцям бутси. Словенці із завданням впоралися. А високий чиновник виконав свою обіцянку: ретельно вичистив взуття всім гравцям збірної.
Тривалий час законодавцем моди на ринку футбольного взуття була фірма Adidas. Саме в бутсах цієї компанії збірна ФРН перемогла на чемпіонаті світу 1954 року. Наприкінці 1960-х у Adidas з’явився сильний конкурент – Puma. Одним із її клієнтів був легендарний Пеле. Рекламісти придумали хитрий хід: Пеле мав перед початком матчу зав’язувати шнурки. Саме в цей час всі телекамери знімають гравців крупним планом. Зрозуміло, що в кадр потрапив не тільки Пеле, а і його бутси.
Італійський футболіст Маріо Балотеллі – великий любитель забарвлення під камуфляж. Наприклад, йому подобається їздити на автомобілі такого кольору. І навіть бутси він замовив такого ж забарвлення.
Англійський гравер Грем Шорт з Уейкфілда зробив справжній шедевр: розмістив на одному шипі бутси герб Англії та прізвища всіх гравців збірної цієї країни, які забивали голи на чемпіонатах світу. Цей незвичайний раритет купив гравець англійської Прем’єр-ліги (він побажав залишитися невідомим) за 30 тис. фунтів стерлінгів і подарував його Музею футболу в Манчестері.
1981 року футболісти тбіліського «Динамо» вирушили до Дюсельдорфа на фінальний матч Кубка Кубків з командою «Карл Цейс» з НДР. Уже в Німеччині з’ясувалося, що багаж воротаря Отара Габелія загубився, і футболіст залишився без екіпіровки. Нову форму йому надала фірма Adidas, але взуття необхідного розміру не знайшлося. Виручив одноклубник Олександр Чивадзе, в котрого була запасна пара. Потім Габелія згадував, що почувався не дуже комфортно. Проте взуття виявилося щасливим – динамівці перемогли.