Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спортивна мозаїка

Уся країна нині вболіває за національну збірну, яка бореться за вихід до фінальної стадії чемпіонату світу з футболу 2018 року. Тому цей випуск «Спортивної мозаїки» ми вирішили цілком присвятити футбольній темі.

Воротар-«рекордсмен»


Славу «дірявого» голкіпера заробив британський воротар Джиммі Тейлор, котрий виступав за аматорську команду міста Рідінг. За 27 матчів сезону він пропустив 456 м’ячів: в середньому близько 17 м’ячів за гру.

Матч тривалістю 65 годин


Найтриваліший матч в історії футболу було зіграно 1-3 серпня 1981 року. Авторами цього «подвигу» були дві ірландські команди, які зустрічалися в місті Керрі. Переможець у цій грі визначився лише за 65 годин 1 хвилину.

З поля – у річку


В іспанському місті Сеговія в 1960–1970-ті роки існувала досить оригінальна традиція. Коли місцева футбольна команда програвала матч, вболівальники кидали суддю в річку. Ані штрафи команді, ані дискваліфікація стадіону не могли покінчити з цим дивним обрядом. І тоді футбольні організатори почали призначати на матчі в Сеговії тільки суддів, котрі вміли плавати.

Помста за штраф


Один швейцарський радіопірат вирішив помститися поліції за штраф, який йому одного разу виписали. Упродовж десяти днів він дурив охоронців порядку кантону Нойєнбург, коментуючи на радіочастотах поліції футбольні матчі. Крім того, в перервах між таймами він посилав поліцейських на місця вигаданих дорожньо-транспортних пригод. Прибувши на вказане місце, правоохоронці ще й вислуховували по радіо уїдливі висловлювання. На щастя для поліцейських, фахівець «Телекому» зумів зловити жартівника. Той постав перед судом і отримав вирок: шість місяців в’язниці і штраф 2000 франків.

Слони для арбітрів


Своєрідно дбають про безпеку футбольних арбітрів в індійському штаті Мадрас. Там на поле замість поліції випускають слона, якого спеціально для цього дресирують. У критичний момент він охоплює суддю хоботом і виносить у небезпечне місце.

Суддівський «самовідвід»


Відомі два випадки, коли футбольні арбітри показували червону картку самим собі. Таким чином вписали свої імена в спортивну історію Енді Вейн, котрий судив матч «Пітерборо Норт Енд» – «Роял Мейл», і Мелвін Сілвестр в грі «Саутгемптон Армс» – «Херстборн Таррант Брітіш Легіон». Вейн видалив себе з поля під час гри, аби уникнути конфлікту з голкіпером, а Сілвестр – за бійку з гравцем.

Футбольно-гандбольний матч


1959 року в німецькому Гельзенкірхені адміністрація стадіону помилково призначила гандбольний і футбольний поєдинки на один час. Ніхто зі спортсменів не хотів поступатися правом проведення гри. В результаті матчі проводилися одночасно і були доведені до кінця, а на полі було чотири команди і два м’ячі.

Скелет під газоном


Під час товариської футбольної зустрічі в італійському містечку Асті форвард місцевої команди «Маскіо», не потрапивши по м’ячу, копирснув землю. Причому настільки сильно, що пошкодив ногу. Коли в цьому місці досліджували грунт, то викопали скелет, який виявився цінною історичною знахідкою. Клуб «Маскіо» отримав грошову премію і значок «За потяг до археологічних досліджень».

Дорогий квиток


Завзятий уболівальник мадридського «Реала» Фелікс Гаель ніяк не міг дістати квиток на матч своїх улюбленців з командою «Атлетик» (Більбао). За кілька хвилин до початку матчу якийсь чоловік несподівано поступився йому своїм квитком. Зраділий Гаель на знак подяки подарував чоловікові свій лотерейний квиток. За кілька днів Фелікс дізнався, що на номер цього квитка випав виграш на суму 300 тисяч песет. З цього приводу Гаель висловився так: «Безсумнівно, це був найдорожчий матч у моєму житті».

Брат проти брата


В історії чемпіонатів світу з футболу таке вперше сталося 2010 року на мундіалі в Південно-Африканській Республіці. Півзахисник Кевін-Прінс Боатенг у складі збірної Гани вийшов на поле в поєдинку проти команди Німеччини – в ній на позиції захисника грав Жером Боатенг.

Видалення з другої спроби


Курйозний випадок стався в Бразилії на футбольному матчі в штаті Піяуі. Під час зустрічі місцевих команд «Рівер» і «Оейрас» суддя показав п’ять карток одному гравцеві. Гравець команди «Оейрас» Пауло Араужо отримав від арбітра Едмілсона Тімотео да Сілва дві жовтих картки і автоматично був вилучений з поля третьої карткою – червоною. Однак Араужо поля не покинув і продовжив гру. Арбітр виявив його присутність лише після того, як гравець вчергове порушив правила і отримав вже третю за рахунком жовту картку. Після другої червоної картки футболіст все-таки був змушений піти з поля.

Неймовірний розгром


21 грудня 1983 року відбувся один з найскандальніших матчів в історії чемпіонатів Європи. Аутсайдер відбіркового циклу збірна Мальти зустрічалася з командою Іспанії. Щоб випередити голландців – лідерів групи – іспанцям потрібна була перемога з різницею в 11 м’ячів. Результат 12:1 справив ефект вибуху бомби. Голландці твердили про підкуп. В УЄФА вивчили відеозапис матчу, але жодних порушень не виявили.

«Арсенал» – піонер радіо- і телетрансляцій


22 січня 1927 року відбулася перша в історії радіотрансляція футбольного матчу: на стадіоні «Хайберрі» «Арсенал» зустрічався з «Шеффілд Юнайтед». «Арсенал» був також першою командою, яку показали по телебаченню. Це сталося 16 вересня 1937 року, коли в товариському матчі зустрілися основний склад «канонірів» і команда дублерів.

Пенальті головою


Абсолютно неймовірний 11-метровий штрафний удар виконав в серпні 1971 року гравець полтавського «Будівельника» Олександр Молодецький. Ось що потім розповідав автор курйозного голу: «Я розігнався, нахилився і головою вдарив по нерухомому м’ячу. М’яч потрапив у правий нижній кут».