Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спортивна мозаїка (№1-2017)

История жизни этой выдающейся спортсменки не похожа на другие, а все потому, что она самая обычная – в этом-то и состоит ее необычность.

Перемога завдяки ковтку кисню


Перший у своїй історії олімпійський титул збірна США з хокею здобула, можливо, завдяки радянському хокеїстові Миколі Сологубову. На зимових Іграх у Скво-Веллі в 1960 р. команда США, яка до цього не вигравала Олімпіаду, несподівано перемогла у фіналі. В одній з ключових ігор суперником американців була збірна Чехословаччини, котра після двох періодів вигравала з рахунком 4:3. У перерві перед третім періодом Микола Сологубов зайшов до роздягальні американців і жестами – англійською він не говорив – пояснив, що треба використовувати кисневі балони. Американські тренери, котрі не мали досвіду виступів у різних умовах, не врахували, що в горах Сьєрри-Невади повітря було більш розрідженим. Це негативно відбивалося на фізичному стані команди. Американці скористалися порадою Сологубова і закинули у тому матчі 6 шайб. У підсумку вони виграли з рахунком 9:4.

Боротьба з восьминогом


У 1960-х роках у прибережних районах США з’явився новий вид боротьби, який швидко став популярним, він називався «боротьба з восьминогом». Нирець на невеликій глибині вступав у сутичку з восьминогом і щосили намагався витягти його на поверхню. З цієї дисципліни почали проводити чемпіонати і навіть транслювали їх по телебаченню. Нагороди отримували нирці або команди нирців, які здобули найбільшу кількість тварин. Після змагань у восьминога було три шляхи – на кухонний стіл, до зоопарку або назад до рідної стихії.

Каміння для керлінгу


Керлінг з’явився в ХVIІІ столітті, у той час в Шотландії була дуже популярна гра з камінням на льоду озер. А перший офіційний керлінг-клуб заснували в шотландському місті Кілс в 1716 р. Уже тоді прихильники цього виду зіткнулися з проблемою виготовлення каменів для гри. Вони мали бути міцними, щоб не розбиватися під час удару. Кращим був визнаний граніт, який добували на вулканічному острові Ейлс-Крейг. Саме з нього і почали виготовляти снаряди для керлінга. Але потім острів оголосили природним заповідником і виробництво зупинили. Такий самий граніт знайшли в Північному Уельсі. Саме звідси камені розходяться по цілому світу, але запаси матеріалу помітно скорочуються. Фахівці провели аналіз і заявили, що його вистачить приблизно до 2020 р. По всьому світу ведуться пошуки природного каменю, з якого можна виготовляти снаряди для керлінга. Сьогодні один камінь коштує близько 600 доларів, а для гри їх потрібно 16. Розміри каменів строго регламентуються. Вони повинні мати діаметр 11,5 дюйма (приблизно 29 см), висоту – 4,5 дюйма (трохи більше 11 см), і вагу 44 фунта (19,96 кг).

«Гамбурзький рахунок»


Усім відома фраза «за гамбурзьким рахунком». Але не всі знають, як вона з’явилася і що означає. На рубежі ХІХ і ХХ століть дуже популярною була французька боротьба (вона ж – класична, греко-римська). Турніри проводилися на аренах цирку. Причому боротьба була не тільки змаганням, а й комерційним видовищем, яке мало приносити дохід організаторам турніру і власникам цирків. Тому часто замість тяжких і не завжди видовищних поєдинків відбувалися «театралізовані постановки» з каскадами красивих кидків. Публіка була в захваті. Щоб визначити справжній клас спортсмена, один раз на рік найсильніші борці збиралися в німецькому Гамбурзі. Тут, за зачиненими дверима, проводилися поєдинки, в яких визначалися чемпіони. Халтури не було. Звідси і з’явився вираз «гамбурзький рахунок», тобто «справжній результат, правда».

Спадкоємці Бендера


Сюжет із сеансом одночасної гри героя книги «12 стільців» Ільфа і Петрова Остапа Бендера у Васюках увійшов до золотого фонду літератури. Крім того, він став справжнім посібником для любителів авантюр у різних країнах. Один з них – безробітний мешканець Дубліна Дерек Леман. Він з’явився в шаховому клубі містечка Корк і назвав себе відомим російським гросмейстером Царіциним. Леман запропонував провести сеанс одночасної гри на 50 дошках. Місцевий бібліотекар перевірив усі шахові довідники, але жодних згадок про Царіцина не знайшов. На той час сеанс уже почався і «нью-Бендер» встиг програти 14 партій. Швидкістю і спритністю він не відрізнявся і тому втекти не встиг.
Іншим послідовником героя «12 стільців» був видавець невеликої австралійської газети «Меркюрі» Білл Голд, котрий вирішив привласнити лаври Ільфа і Петрова. Він опублікував у своїй газеті розповідь про пригоди «гросмейстера». Хоча за сюжетом дія відбувалася в Австралії, звали героя Остін Бенд, а його пригоди точно відтворювали знаменитий сеанс Бендера у Васюках.
У 1958 р. багато відомих європейських гросмейстерів несподівано отримали запрошення на шаховий турнір у князівстві Ліхтенштейн. Документ був підписаний президентом шахової федерації цієї держави. У запрошенні йшлося про прекрасні фінансові умови змагання, тому шахові майстри вирушили в дорогу з надією отримати за свою участь солідну грошову винагороду. Прибувши до Вадуца, вони з подивом дізналися, що ніякого турніру шахістів там не планували. Цікаво, що незабаром ті самі майстри отримали анонімні листи зі Швейцарії. У них йшлося про те, що спортсменам тепер треба буде докласти свої здібності для пошуку коштів на зворотну дорогу. Встановити особу жартівника не вдалося.

Спортсмен без утоми


Кожна людина має межу своїх можливостей, у тому числі і професійні спортсмени. По-науковому вона називається лактатним порогом. Якщо його переступити, то починаються неприємні відчуття: серце шалено калатає, повітря не вистачає, наростає така втома в м’язах, що вони відмовляються працювати. Проте є людина, котрій такі відчуття не знайомі. Каліфорнієць Дін Карназес бігає на довгі дистанції все життя, але жодного разу не відчував ані печіння в м’язах, ані судоми. При цьому він пробігає сотні кілометрів за день. Спортсмен зізнався, що на певній швидкості може бігти дуже довго і не втомлюватися. Йому доводиться обмежувати себе свідомо. Під час фізичної роботи організм розщеплює глюкозу, отримуючи таким чином необхідну йому енергію. Побічним продуктом цих реакцій і додатковим джерелом енергії стає молочна кислота (лактат). При досягненні певного порогу організм перестає розщеплювати лактат швидко, і молочна кислота починає накопичуватися в м’язах. Так тіло дає знати, що час зупинитися. Карназес жодного разу в житті не отримував такого сигналу. «Врешті-решт я просто засинаю, – говорить він. – Одного разу я біг три доби без сну, і на третю ніч пережив щось подібне до психозу. Бувало, засинав на ходу і тільки силою волі змушував себе бігти далі». Залізна сила волі – спільна риса усіх супермарафонців, але 2006 року під час підготовки до 50 марафонів за 50 днів Карназес виявив, що він має не тільки це. Аеробні тести не показали нічого екстраординарного: звичайний висококваліфікований спортсмен, але тест на лактатний поріг приніс сенсацію. «Мені сказали, що він потребує 15 хвилин максимум, – згадує атлет. – Але минула година, фахівцям довелося зупинити тестування, і вони зізналися, що ніколи не бачили нічого подібного». Деякі досягнення цієї унікальної людини:
• подолав 560 км за 80 годин і 44 хвилини без сну в 2005 р.;
• 9 разів подолав 320 км від Калістога до Санта-Круз;
• марафон на Південному полюсі за -25° C без взуття в 2002 р.;
• 50 марафонів у 50 штатах за 50 днів в 2006 р.;
• супермарафон 217 км через Долину Мертвих за температури +49° C в 2004–2008 рр.;
• супермарафон 238 км за 24 години в 2004 р.;
• одинадцять разів подолав по 100 миль на день;
• подолав 4800 км по США за 75 днів;
• переплив затоку Сан-Франциско.

Заборонений елемент Корбут


Видатна радянська гімнастка, олімпійська чемпіонка Ольга Корбут першою виконала унікальний елемент, який назвали на її честь, – «петлю Корбут». Гімнастка ставала на верхню частину різновисоких брусів і робила сальто назад, чіпляючись руками за верхню перекладину. Елемент був презентований під час її виступу на Олімпіаді в Мюнхені 1972 р. Згодом його вдосконалила Олена Мухіна, додавши «гвинт». Сьогодні «петлю Корбут» не виконують на офіційних змаганнях через ризик травмуватися, «петля» заборонена правилами.

«Мікст»


Пропонуємо кілька коротких цікавих фактів про різні види спорту:
• 68 відсотків усіх професіональних хокеїстів за кар’єру позбавлялися як мінімум одного зуба;
• класичний футбольний м’яч складається з 32 панельок: 12 чорних п’ятикутників і 20 білих шестикутників;
• у шашках можливі лише сім варіантів першого ходу;
• австрієць Йохан Ріндт у 1970 р. став чемпіоном світу в гонках Формули-1... посмертно. Він впевнено лідирував у загальному заліку, але розбився під час Гран-прі Італії – за чотири етапи до кінця сезону. Зароблених на попередніх етапах очок вистачило для завоювання чемпіонського титулу;
• для того, щоб кегля для боулінгу впала, їй достатньо відхилитися лише на 7,5 градуса від вертикальної осі;
• пробігти 100-метрівку швидше 10 секунд вперше вдалося американському спринтерові Джиму Хайнсу. У червні 1968 р. на турнірі в Сакраменто (США) він подолав дистанцію за 9,95 секунди.