Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Тернистий шлях до олімпійського татамі

За 100 днів до початку Олімпійських ігор у Токіо, де має дебютувати карате, представники цього виду спорту ще не знають, хто саме виступатиме на олімпійському татамі. Тому причиною – складна система відбору й пандемія коронавірусу.

Наші каратисти точно будуть у Токіо


Почнемо з хороших новин. Українські спортсмени точно будуть серед учасників першого й поки єдиного в історії олімпійського турніру з карате (як відомо, організатори ОІ-2024 в Парижі не включили карате до програми Ігор).
Хоча Анжеліка Терлюга офіційно ще не має ліцензії (їх розподіл відбудеться в липні), вона як другий номер олімпійського рейтингу у ваговій категорії до 55 кг є недосяжною для суперниць. Майже стовідсоткові шанси має капітан нашої збірної Станіслав Горуна (до 75 кг, п’ятий номер олімпійського рейтингу). Ще троє каратистів поборються за ліцензії на кількох турнірах: етапі Прем’єр-ліги в Лісабоні (30 квітня – 2 травня), чемпіонаті Європи в Поречі (21-23 травня) і кваліфікаційному турнірі в Парижі (11-13 червня).
Нагадаємо, що, включивши карате до програми Олімпіади-2020, організатори обмежили кількість комплектів нагород вісьмома. Спортсмени змагатимуться в двох категоріях ката (чоловіки, жінки) і шести категоріях куміте (по три у чоловіків і жінок), по десять учасників у кожному виді. Тобто замість п’яти регулярних вагових категорій у куміте будуть три: по дві найлегших і найважчих об’єднали. Це створило величезні проблеми для Всесвітньої федерації карате (WKF): адже треба було розробити справедливу систему відбору на Ігри з урахуванням представництва континентів, квоти господарів турніру й інших чинників.
Тому паралельно з поточним офіційним рейтингом WKF ведеться олімпійський рейтинг. І наша Ліка Терлюга, котра вже два роки очолює рейтинг WKF у своїй категорії, в олімпійському рейтингу посідає другу позицію, оскільки на першому місті перебуває представниця вагової категорії до 50 кг Серап Озчелік (Туреччина). Спортсмени «середніх» вагових категорій (до 61 кг у жінок і до 75 кг у чоловіків) опинились у кращих умовах: їм не потрібно буде протистояти легшим або важчим за себе суперникам, та й відібратися простіше. Це не дуже справедливо, але нічого не вдієш. Хіба що можна порадіти за наших Аніту Серьогіну й Стаса Горуну, які виступають саме в цих категоріях.
Коментуючи складнощі відбору, головний тренер національної збірної України Антон Нікулін зауважив: «Здобути медаль на Олімпіаді буде значно легше, ніж кваліфікуватися на неї». Це так, оскільки на турнірі у кожній категорії буде лише десять учасників, серед яких представник Японії (не завжди претендент на медаль), представник континенту, де карате ще розвивається (з метою популяризації), і спортсмен за спеціальною квотою (їх розподілятимуть організатори турніру).

Старти поточного сезону


Сезон для наших каратистів розпочався 22 лютого у Львові міжнародними тренувальними зборами національної збірної. Це був перший етап підготовки до Олімпіади.
Антон Нікулін відзначив, що головна мета зборів – тактико-технічна підготовка до передолімпійських турнірів. Плани на чемпіонат Європи дуже амбітні: «Маємо хороший склад – сильні чоловіки, сильні жінки, хороші стінки (команди – Авт.). А буде здоров’я – буде й везіння».
Етап Прем'єр-ліги у Стамбулі став першим великим турніром олімпійського сезону. На ньому виступили 583 атлети з 72 країн. Від України змагалися 25 представників: окрім збірників, ще й ті, хто входить до топ-100 світових рейтингів у свої категоріях.
Різван Талібов виборов «срібло».
Анжеліка Терлюга в Стамбулі завоювала «бронзу».
Для подальшої підготовки керівництво збірної запланувало два закордонні збори – напередодні чемпіонату Європи в Хорватії збираються потренуватись у Чорногорії, де схожі кліматичні умови; а перед кваліфікаційним турніром у Парижі – у Бельгії. Проте треба тримати кулаки, аби не стала на заваді пандемія: раніше вже довелося скасувати збори в Єгипті й Туреччині.
А безпосередньо перед Олімпіадою наші каратисти пройдуть акліматизацію та адаптацію в японському місті Хіно, де вони на запрошення господарів уже проводили збори восени 2019 р. Було б чудово, якби вони ще мали можливість потренуватися вдома на сертифікованому татамі – такому, на якому змагатимуться в Токіо. Але питання його придбання, на жаль, вирішити набагато тяжче, ніж здобути медаль на турнірі високого рівня…
Наші зірки розуміють, що їхньому поколінню надзвичайно пощастило позмагатися на Олімпійських іграх. Вони перебувають у зеніті своїх кар’єр: Горуні – 32, Серьогіній – 31, Терлюзі – 29, Чоботарю і Мельник – по 27. Тому, попри всі труднощі й напругу відповідальності, вони налаштовані викластись максимально.
Які ж шанси мають наші атлети на цьогорічних Іграх?
Президент Української федерації карате Іван Дутчак впевнений, що з Токіо українські каратисти обов’язково привезуть медаль.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Семен
ЗАПОРОЖЕЦЬ