Любов і війна «більше ніж футболіста» і «більше ніж клуба»
- Олімпійська Арена №9-2020
- Інші публікації
Ліонель Мессі залишився у «Барселоні», сказавши їй «до побачення»
Наразі ця ситуація виглядає як скандальний розрив відносин і те, якого кольору футболку вдягатиме геніальний аргентинець упродовж нинішнього сезону, не має вводити в оману.
Він був богом на «Камп Ноу», залишається ним і нині. Свого історичного піку могутності «Барса» досягла з ним, сам Лео став найкращим футболістом усіх часів, принаймні подав аргументовану заявку на таке звання. Проте лишився він виключно через непереборні обставини у вигляді «клаусули» (компенсація за дострокове припинення контракту) в 700 млн євро. Такі гроші ніхто не заплатив би й до коронавірусної кризи, тим паче не заплатить у часи пандемії.
Дехто вважає, що Мессі й не збирався залишати «Барселону», а усю сцену розриву відносин відіграв для публіки, аби покращити своє реноме після жахливої поразки в Лізі чемпіонів від «Баварії» 2:8. Таке припущення надто наївне. Зрештою гравець не пішов, тож один сезон в його кар’єрі завис у невагомості: команда переживає часи змін, а її лідер уже бачить себе в іншому місці. Також не забуваймо, що велике кохання приносить велике розчарування, а любов Мессі і «Більше ніж клубу», як позиціонує себе каталонський монстр, була тривалою і яскравою.
Аби збагнути, наскільки великим мало бути розчарування аргентинця ситуацією у «Барселоні», варто згадати про його характер, світосприйняття. Слід наголосити, що хлопець з Росаріо – людина, абсолютно закрита для зовнішнього світу. Інтерв’ю та спілкування зі ЗМІ зведені до мінімуму, навіть післяматчеві пару слів про гру він говорить раз на кілька місяців. Те ж, що часом з’являється в медіа, на 90 відсотків переказ начебто його слів кимось з оточення, дальнього оточення гравця, адже поблизу Мессі лише родина і родина друга Луїса Суареса. Він немов відволікся від шляху до чергового «Золотого м’яча» і роззирнувся. Побачене шокувало генія, адже «Барселона» нині виглядає як «Більше ніж бардак». Тому в попередньому сезоні голос Мессі звучав незвично часто. І це призвело до рішення залишити каталонський клуб.
Від того, що Лео залишився допрацювати контракт, виграв його антагоніст і наразі втілення суцільного зла – президент «Барселони» Жозеп Марія Бартомеу. Не критикувати його просто неможливо, він справді накоїв такого, що складно уявити усі наслідки правління цього «добродія». А нині він той, хто залишив Мессі у клубі і не піддався спокусі заробити на продажу генія. І все ж Бартомеу як керівник «Барси» приречений: коли Мессі зніме футболку «блауграни», його вже не буде на посаді.
Справжнім же переможцем у серпнево-вересневому «мессігейті» став Хав’єр Тебас та уся Ла Ліга, президентом якої він є. Іспанський футбол в елітних дивізіонах зараз під загрозою великих втрат через коронавірус. Примера не просто є дивізіоном, який сміливо може сперечатися за своєю якістю з англійською Прем’єр-лігою, тоді як усі інші топ-чемпіонати тільки спостерігають за суперечкою титанів. Найвища іспанська ліга ще й впевнено тримала друге місце у світі за фінансовою міццю. Але її проблема у тому, що внутрішній іспанський ринок дуже слабкий, тому вона цілком залежна від продажу телетрансляцій по усьому світу. Ну а закордонному глядачеві насамперед потрібні зірки, мегазірки, генії футболу і «більше ніж гравці». В такому ракурсі золотими були часи протистоянь «Реалу» й «Барселони» з Пепом Гвардьолою і Жозе Моуріньо: португалець у ролі футбольного Моріарті, каталонець – втілення Добра. Два неймовірних генії, абсолютно найкращі гравці свого часу, за якими прірва, й просто мегазірки для будь-яких рейтингів в усій історії футболу, Мессі й Криштіану Роналду. Перший – свій хлопець з двору, інший – пихатий Нарцис. Насправді це лише маски, які публіка намалювала у своїй уяві, і риси, якими вона наділила реальних людей, абсолютно не схожих на згадані ролі. Але саме так іспанський футбол найкраще продавався, особливо коли поруч з головними героями цієї саги Пепом, Жозе, Лео та КріРо стояли такі типажі, як Піке, Пуйоль, Хаві, Іньєста, Рамос, Касільяс, Бензема і Пепе.
Тепер же акторський склад епічного серіалу дуже потьмянів. Зідан, Піке, Бензема і Рамос ще тримають на собі увагу, але потрібні ж солісти. Після переїзду Криштіану до Італії зник нерв великого «Ель Класіко». Втрата ж Мессі була б переходом до веганського харчування на великому бенкеті. Хай він піде пізніше, до того часу Ла Ліга хоча б підготується до таких змін, а от швидкий трансфер суперзірки був би для неї жахливим ударом.
Чи виграв у нинішній ситуації Мессі? Можливо, трохи й здобув іміджевих балів, але дуже сумнівно, що суто футбольних, адже сама ситуація з командою унікальна. Новий тренер Рональд Куман готовий кардинально змінювати склад. У «Барселоні» своя атмосфера і власні неписані закони. Є «сенатори», недоторкані. Один з них, Жерар Піке, не приховує свого бажання стати президентом клубу, і його зв’язки та авторитет дозволяють вірити в те, що після завершення кар’єри так воно й буде. Луїс Суарес є не просто крутим нападником, а й своєю людиною для Мессі, їхня дружба надто міцна, аби Лео спокійно дивився на наміри Кумана викинути уругвайця з клубу.
Суперники: Криштіану Роналду і Ліонель Мессі
Саме тому найвідоміший футболіст на планеті розлучається з одним з найбагатших клубів у світі, якому він віддав усі 20 років своєї блискучої кар'єри. Лео Мессі піде з «Барселони» 2021-го, якщо не трапиться дива. Тож епоха, що визначила історію футболу в XXI ст., добігає кінця. Залишитися поки у «Барселоні» для Мессі – це своєрідний доданий час красивої легенди.
Завдяки цьому клубу аргентинець доріс до домінування на футбольному Олімпі. Доріс у прямому розумінні: в 13-річному віці його перевезли до Іспанії, оскільки в Аргентині ні у родини Лео, ні у клубу «Ньюеллс Олд Бойз» не було коштів для ін’єкцій гормону росту, без яких бурхливій футбольній кар’єрі хлопця погрожував передчасний фінал, оскільки він просто припинив рости. «Барса» оплатила лікування. Мессі відплатив сповна: 20 сезонів, десять перемог у чемпіонаті, шість – у Кубку Іспанії і чотири – у Лізі чемпіонів, 634 голи.
З ним уперше у своїй історії «Барселона» очолювала рейтинг найбагатших футбольних клубів світу. Тоді Мессі говорив, що збирається завершити кар’єру в «Барсі» і не хоче вивозити з Каталонії дружину і трьох дітей. Він взагалі не схильний до змін, але...
2020-й розпочався з того, що клуб уперше за 17 років звільнив тренера посеред сезону. Ернесто «Мураху» Вальверде викинули з клубу після невдачі в Суперкубку Іспанії, незважаючи на те, що команда лідирувала в чемпіонаті. Суперкубок же розігрували у Саудівській Аравії, і він просто виглядав недоречним у тоді ще нормальному, докоронавірусному, календарі змагань. Ліонель Мессі й інші «сенатори» «Барселони» підтримували тренера, тому новину про його відставку зустріли зі стриманим незадоволенням.
Далі веселіше. Спортивний директор «Барселони» її колишній гравець Ерік Абідаль на початку лютого дозволив собі звинуватити футболістів у звільненні Ернесто Вальверде.
Завжди дуже стриманий Мессі після такого розлютився. Аргентинець публічно відреагував на ці слова, написавши в Інстаграмі: «Коли йдеться про гравців, необхідно назвати їхні імена, тому що це ображає всіх і поширює брехню». Потім аргентинець уперше у своєму футбольному житті звинуватив когось у кадрових проблемах клубу, а саме Абідаля, котрого після завершення сезону таки звільнили.
Проте головна тріщина в стосунках Мессі з клубом виникла не через поразки чи нездобуті титули. Наприкінці лютого у «Барселоні» вибухнув неймовірний скандал. ЗМІ повідомили, що клуб витратив мільйон євро на поліпшення іміджу президента Хосепа Марії Бартомеу в соціальних мережах. І це ще навіть не півбіди, найгірше те, що клуб оплатив дискредитацію лідерів команди – того ж Мессі, Жерара Піке та інших «сенаторів». Бартомеу спростував цю інформацію, але все вказувало на його провину.
Показова реакція Мессі: «Мене це все здивувало, я подорожував, коли трапився скандал».
Отже, відносини клубу й гравця розлетілися на друзки. Якщо є багато часу й бажання, то можна склеїти. Проте чи варто це робити?
«Я давно говорив, що з такою грою у нас немає шансів на перемогу в Лізі чемпіонів, а з’ясувалося, що ми навіть чемпіонат не можемо виграти», - заявив Мессі після програшу «Осасуні», яким «Барса» подарувала перемогу в першості мадридському «Реалу».
Ліонеля часто звинувачують у тому, що «Барселона» стала мессізалежною. Одне з найбільш дивних звинувачень. Генії тому і є такими за визначенням, бо випереджають усіх, вони роблять різницю, якщо переходити на футбольну мову. Усі команди залежні від геніїв. Мессі забив і зробив стільки, що його неймовірність очевидна. Проте публіці бракує ще чогось, наприклад, «кіношного» лідерства. Але Лео не є культовим лідером. Мессі не зміг перевернути поганий сезон «Барселони», а коли заговорив, то усі почули голос розчарування. Ось це й вказує на неминучість розриву неймовірного гравця з величним клубом. Зарплатна відомість команди більш ніж на сорок відсотків – це гроші для Мессі. І він їх відпрацьовує, проте це дисбаланс у стосунках одного футболіста з клубом і партнерами, тобто ще один аргумент на користь відходу легенди.
Звичайно, «Барселона» не впаде після Мессі, а сам футболіст ще може мати хороші результати, титули. Просто їхнє спільне життя добігає кінця через розчарування. Нічого нового, просто не кінематографічна, життєва історія.