Віднайти «золоту середину»
- Олімпійська Арена №8-2020
- Інші публікації
– Для «Колоса» особливо важливою сьогодні є просвітницька діяльність у територіальних громадах і дитячо-юнацьких школах. Нині напрацьовується нова модель влади на місцях, формується найбільш ефективний формат місцевого самоврядування. У всіх цих питаннях сільське спорттовариство є правофланговим. «Колос» виграв конкурс Міжнародного фонду Вишеградської четвірки з розвитку фізкультури і спорту, і йому довірено запровадження у територіальних громадах базової моделі фізкультурно-оздоровчої роботи, прийнятої у розвинених країнах Європи. Водночас ми розуміємо, що проєкт приноситиме найбільше користі для жителів конкретної ОТГ лише за умови об'єднання наших зусиль, адже просто скопіювати ідеальний варіант роботи у Франції чи Польщі неможливо через відмінність менталітету, традицій, різницю у матеріально-технічному й фінансовому забезпеченні.
Що можна сказати про забезпечення спортивної сфери Вінниччини у попередні роки?
- Незважаючи на складність економічної і політичної ситуації, депутати обласної ради, керівництво обласного спортуправління намагалися забезпечувати фінансування фізичної культури і спорту. Це стало можливим завдяки тому, що ми об'єднали зусилля для підтримання належного рівня спортивної роботи на Вінниччині, і час підтвердив правильність такого підходу. Наше стратегічне завдання – віднайти, випробувати і запропонувати суспільству найефективніший з погляду оздоровчого впливу на організм загальнодоступний вид спортивної роботи для жителів територіальних громад, прийнятний для всіх соціальних груп, у тому числі для вихованців місцевих ДЮСШ і спортклубів, розташованих у межах конкретної ОТГ.
Нині маємо недостатнє фінансування фізичної культури і спорту, відсутність пільг для сільгоспвиробників, які є одним з основних джерел фінансової підтримки масового сільського спорту. У цих умовах єдиним виходом є об'єднання місцевих осередків, дитячо-юнацьких шкіл товариства з виробниками сільськогосподарської продукції, керівниками ОТГ, представниками депутатського корпусу, з котрими потрібно планувати і координувати нашу спортивно-масову роботу.
А є на Вінниччині територіальні громади, які вже впроваджують позитивний європейський досвід?
- Є, і не одна, це і Гніванська ОТГ, де головує Володимир Кулєшов, і Томашпільська селищна ОТГ, очолювана Валерієм Немировським, і Тульчинська міська ОТГ під керівництвом Валерія Весняного, які можна назвати зразковими. Можу впевнено сказати, що вектор розвитку згаданих громад, з якими ми підписали угоду про співпрацю, задається їхніми лідерами. Потужний темп розвитку обумовлюється системним підходом до справи, цьому сприяють і фахова освіта, і набуті в процесі роботи практичні знання, і спроможність знайти однодумців, і можливість зацікавити у співпраці інвесторів, але головне – це довіра і підтримка населення. При цьому у кожній громаді – свої особливості і стартові умови. Приміром, у Томашполі і Тульчині – потужний фізкультурний актив. Якщо люди активні і ставлять перед місцевою владою конкретні вимоги, тримаючи її в тонусі, то і голови ОТГ активні, вони весь час перебувають у пошуках рішення різних питань розвитку громади, так що я можу лише подякувати керівникам за активну роботу. Що стосується Гнівані, то тут ідеї ініціює голова місцевої ОТГ, і вони успішно втілюються у вигляді нових спортивних, культурних, господарських об’єктів, призначення яких - реально покращити життя місцевих мешканців. Ці соціальні об'єкти мають різні форми власності, та головне, що від цього виграє громада! Життя показує, що успіх в ОТГ приходить тоді, коли об’єднують зусилля жителі громади, депутатський корпус та обраний ними голова. Зі свого боку, ми допомагаємо тими напрацюваннями, які має світ, залишається їх адаптувати до місцевих умов і застосувати. Величезний ресурс, який треба використовувати, – наші успішні зв’язки закордоном, зокрема – з країнами Вишеградської четвірки, які готові напряму передати свій досвід тим, хто виявить бажання його вивчити.
Ми постійно працюємо з усіма, хто може посприяти розбудові спортивної сфери: з товаровиробниками, фермерами, сільськими головами, лідерами сільської громади.
Хочу окремо відзначити підприємців, які відновлюють і будують нові спортивні споруди у районах, - Б. Чернегу (ТОВ «Стратіївський Агрорезерв», А. Гордієнка (ЗАТ АКВ «Українське каолінове товариство»), О. Балабанова (ПРАТ «Глуховецький гірничо-збагачувальний каоліновий комбінат»), А. Шеремету (ТОВ «Шляхбуд»), В. Ткаченка (ТОВ «Вінком Поділля») та інших.
Успіхам вінницького «Колоса» сприяє самовіддана праця керівників і організаторів, серед яких В. Марчук (Жмеринський район), В. Швець (Козятинський), В. Тополевський (Шаргородський), С. Пустовіт (Могилів-Подільський), Мю Мулько (Тростянецький район).
Головне у процесі створення ОТГ – віднайти «золоту середину» розподілу повноважень і використання економічного ресурсу, яка надасть українському селу необхідний імпульс розвитку.