Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Новини МОК, Міжнародних федерацій і Токіо-2020

Новини МОК, Міжнародних федерацій і Токіо-2020

Париж-2024: рішення МОК


Виконавчий комітет МОК під час онлайн-засідання погодився зберегти раніше встановлений термін (грудень 2020-го) для підтвердження програми змагань і квот спортсменів на Олімпійські ігри 2024 р. в Парижі.
Це рішення грунтується на рекомендаціях Комісії з олімпійської програми, сформульованих на підставі відгуків від атлетів, міжнародних спортивних федерацій, національних олімпійських комітетів і Оргкомітету Ігор-2024.
Виконком МОК наголосив, що необхідно врахувати такі головні принципи:
- скорочення загальної квоти спортсменів (включаючи всі нові види спорту) до 10 500 осіб;
- досягнення гендерної рівності на Олімпіаді у видах і дисциплінах, де це можливо;
- визначення пріоритетності нових видів програми, що дозволить залучити спортсменів у межах чинної квоти;
- наявність арен для нових видів програми.
«Ситуація, викликана COVID-19, вимагає нових заходів. Тому будь-яке рішення, що стосується програми Ігор-2024, має відображати OLYMPIC AGENDA 2020. Виконавчий комітет МОК підтвердив життєво важливе значення зниження витрат і складності проведення Олімпійських ігор, – сказав президент МОК Томас Бах. – Що стосується програми заходів, ми зберегли крайній раніше визначения крайній термін. Хоча нові види спорту тепер не можуть бути протестовані на олімпійській арені, але ми повинні дати впевненість спортсменам, НОКам, федераціям і Організаційному комітету».
На грудневому засіданні Виконком МОК ухвалить рішення за запитами міжнародних федерацій про зміни у видах програми Олімпіади-2024. Крім того, підтвердження включення чотирьох додаткових видів спорту, запропонованих Оргкомітетом Ігор, – брейкданс, скейтбординг, спортивне скелелазіння і серфінг, – також заплановане на грудень.

Всесвітнє тренування


Олімпійські чемпіони, висхідні зірки спорту, знаменитості й вболівальники різного віку 23 червня долучилися до інноваційного 24-годинного онлайн-тренування з нагоди Олімпійського дня. 141 атлет, котрий представляє 47 видів спорту, взяв участь у воркауті і спеціальному відео, що демонструє вправи на розвиток різноманітних фізичних здібностей. Матеріали, присвячені Олімпійському дню, стали популярними у всіх соціальних мережах: Instagram опублікував їх для 428 млн своїх фоловерів, а в акаунтах МОК вони були доступні для 14,5 млн осіб.
Учасник літньої і зимової Олімпіад тонганець Піта Тауфатофуа розпочав всесвітнє тренування у себе вдома, у південній частині Тихого океану, а багато годин потому його завершив олімпійський чемпіон з десятиборства американець Брайан Клей.
«Продовжуйте тренуватися, не здавайтеся, олімпійська мрія наближається», - закликав боксер Вессам Саламан, котрий сподівається стати частиною Команди біженців МОК на Олімпіаді в Токіо. 12 спортсменів-біженців провели тренування у таборі в Какумі (Кенія), де вони зараз перебувають, надихаючи своїм прикладом не коритися складним обставинам.
Срібна призерка Ігор-2016 у Ріо бадмінтоністка Пусарла Венката Сіндху познайомила вболівальників зі щоденною медитацією, а олімпійський чемпіон з марафону, перша людина, котра пробігла марафон менш ніж за 2 години, Еліуд Кіпчоге закликав не вірити, що є межі можливостей.
Національні олімпійські комітети і міжнароні федерації також провели свої заходи. НОК Бразилії організував місяць активностей з нагоди сотої річниці завоювання свого першого олімпійського «золота». Британська олімпійська асоціація провела п’ятиденну кампанію, аби надихнути дітей, вчителів і родини спробувати новий вид спорту. Олімпійський комітет Франції заохочував людей пройти, пробігти або проїхати на велосипеді 2024 м, що символізує майбутні Ігри у Парижі.

Гранти Всесвітньої асоціаціі олімпійців


Всесвітня асоціація олімпійців (WOA) оголосила про фінансову підтримку проєктів під керівництвом олімпійців.
Кожен проект, який розроблявся в партнерстві з національною асоціацією олімпійців, отримає від WOA 5 тис. дол. для його реалізації. Серед ініціатив, які сприяють поширенню олімпійських цінностей: «Спорт для біженців, молоді та безпритульних дітей» (Замбія), «Освіта для олімпійців» (Пуерто-Ріко), «Баскетбол для вуличних хлопчиків» (Ангола), «Велоспорт – у школу» (Коста-Рика), «Освіта через спорт» (США), «Зелені олімпійські цінності» (Греція) та багато інших.
Програма грантів WOA за чотири роки з моменту її заснування допомогла підтримати понад 50 великих проєктів під керівництвом олімпійців. Міжнародний олімпійський комітет надає фінансову підтримку WOA завдяки фонду, який було засновано 1995 р. тодішнім президентом МОК Хуаном Антоніо Самаранчем.

Пріоритет психічного здоров’я


Опитування, організоване Міжнародним олімпійським комітетом, виявило, що половина атлетів докладали зусиль для збереження мотивації під час пандемії коронавірусу. В опитуванні взяли участь 4000 спортсменів і членів їхнього антуражу зі 135 країн. На момент опитування вони перебували в умовах карантинних обмежень. З’ясувалося, що 56% атлетів складно тренуватися ефективно, 50% опитаних вказали, що не можуть зберігати мотивацію. 63% членів антуражу зауважили, що їм складно заохочувати своїх спортсменів.
32% атлетів щосили намагалися керувати своїм психічнимздоров’ям і спортивною кар’єрою, 30% переймалися питаннями харчування і дієтою.
Зросла кількість атлетів, що відчувають симптоми депресії й тривожність. Для декого негативні наслідки запровадженого карантину поглибила новина про відтермінування Олімпіади у Токіо.
МОК запровадив серію вебінарів, аби підтримати атлетів під час пандемії. Один із семінарів провела член робочої групи МОК із психічного здоров’я Клаудіа Рірдон.
Під час інших семінарів атлети мали можливість поділитися досвідом і розповісти, як їм вдалося подолати проблеми, спричинені карантином. Крім того, на платформі Athlete365 було опубліковано матеріали, як зберігати позитивний настрій під час ізоляції.
Багато спортсменів з цілого світу з березня беруть участь в онлайн-кампаніях МОК #StayStrong, #StayActive і #StayHealthy (#ЗалишайсяСильним, #ЗалишайсяАктивним, #ЗалишайсяЗдоровим), що демонструють зусилля залишатися активними під час обмежень.

«Здорові разом»: глобальне співробітництво


МОК, Всесвітня організація здоров’я і Організація Об’єднаних Націй об’єднали зусилля в боротьбі проти пандемії COVID-19. Найближчими тижнями олімпійці допомагатимуть надавати важливу для громадської охорони здоров’я інформацію, надихаючи людей на поведінку, що дозволяє стримати пандемію, і представлятимуть ресурси, що сприяють фізичному й психічному здоров’ю. Використовуючи гасло Healthy Together («Здорові разом»), партнери і спортсмени висвітлюватимуть колективні зусилля й глобальне співробітництво, необхідні для скорочення розповсюдження й впливу коронавірусу.
«Спорт може врятувати життя. За останні кілька місяців ми побачили, наскільки важливі спорт і фізична активність для здоров’я і благополуччя, - зауважує президент МОК Томас Бах. – Працюючи з ВОЗ і ООН, ми можемо зробити ще один крок разом. Олімпійці поділяться інформацією та найкращими практиками, які потрібні світу нині».
За останні пів року пандемія COVID-19 вплинула на цілий світ, на кожний аспект нашого життя, принісши невпевненість, страхи і проблеми, для подолання яких потрібні терпіння і наполегливість. Світ шукає глобальні інституції для спільної роботи і лідерів для надання надійної й достовірної інформації з джерел, гідних довіри.
Партнери по «Здорові разом» працюватимуть з місцевими організаціями охорони здоров’я в різних регіонах і залучатимуть місцевих атлетів. Вони зауважують: «Оскільки вірус впливає на всі аспекти нашого повсякденного життя – від того, як ми спілкуємося, до того, як рухаємося, - ми маємо приділяти увагу власному психічному й фізичному здоров’ю й допомагати людям, котрі потребують додаткової підтримки».

Баскетбол для кіберспортсменів


Міжнародна федерація баскетболу (ФІБА) провела перші кіберзмагання національних команд FIBA Esports Open 2020. У триденному турнірі взяли участь 17 команд по 7 гравців у кожній (по п’ять на майданчику і два запасних). Ігри відбувалися дистанційно на симуляторі NBA 2K у режимі Pro-AM, що дозволяє налаштовувати аватари гравців, форму й дизайн арени.
У турнірі взяла участь збірна України, вона посіла останнє 8-ме місце в європейській групі. Переможцями у своїх географічних зонах стали команди Австралії, Італії, Аргентини, Філіппін і Саудівської Аравії.

Біжимо!


Світова атлетика у червні започаткувала 6-тижневу глобальну кампанію Fitter With Friends («У кращій формі з друзями»), мета якої – допомогти бігунам зберігати мотивацію і продовжувати піклуватися про здоров’я, коли світ виходить з пандемії коронавірусу. У програмі беруть участь шість зірок легкої атлетики - чемпіонів Ігор, світу й континентів, котрі щотижня у відео пропонують дотепний фітнес-челендж, показують тренування й діляться власними роздумами.
Опитування, проведене RunRepeat.com серед 12 тис. осіб з і 139 країн, з’ясувало, що 88% людей, котрі зазвичай тренувалися 1-2 рази на тиждень, під час карантину почали робити це частіше. Ініціатива Світової атлетики має надихнути їх продовжувати займатися і після того, як карантинні обмеження знімуть.
Проєкт є частиною чотирирічного плану, розробленого СА з метою розширити охоплення мовленням, збільшити кількість підписників і залучити нових прихильників легкої атлетики.

Песимізм економістів


Японські економічні експерти Хіроко Огівара і Такуро Морінага в коментарі Nikkei Sports висловили сумнів, що Ігри у Токіо відбудуться 2021-го за умови відсутності вакцини від коронавірусу. Вони також зауважили, що відтермінована Олімпіада не матиме позитивного впливу на економіку країни-господарки, якщо на неї не приїдуть закордонні вболівальники. На кількості туристів позначаться як епідеміологічні ризики, так і фінансові наслідки кризи, що вплинули на статки людей в цілому світі.
На думку фахівців, проведення Олімпіади в Токіо 2021 р. матиме негативний вплив на економіку Японії: необхідні додаткові інвестиції для її організації оцінюються в 2,8 млрд дол. США, а проведення турніру за спрощеною програмою – в 935 млн дол. Тож відмова від проведення Олімпіади, на їхню фахівців, мінімізує втрати країни. Водночас МОК в особі голови Координаційної комісії Токіо-2020 Джона Коатса заперечує, що проведення Ігор залежить від можливості вакцинації від коронавірусу.

Підтримка спонсорів


Організатори Олімпіади в Токіо сподіваються залучити нових місцевих спонсорів для допомоги в організації відтермінованого турніру. Локальні партнери вже надали 3,3 млрд дол. США, це принаймні вдвічі більше, ніж вдавалося залучити оргкомітетам попередніх Ігор. Ця сума становить близько 60% операційного бюджету «Токіо-2020».
Згідно з нещодавнім опитуванням, 12% компаній заявили, що продовжать свої контракти у зв’язку з відкладенням Ігор. Дві третини не впевнені, що пролонгують угоди, і висловили занепокоєння тим, що залишається невизначеність, чи відбудуться Ігри, а також тим, що на їхню рекламну діяльність можуть вплинути заходи, спрямовані на зменшення скупчення людей через пандемію. 14% відповіли, що можливість подальшої співпраці залежатиме від запитаної суми. Представники Оргкомітету розпочали роботу з цими компаніями над угодами і розшукують нових потенційних спонсорів для покриття додаткових витрат.

Арени: прогрес організаторів


Одним з найбільших викликів, з якими стикнулися організатори відтермінованої Олімпіади, стало забезпечення доступності місць змагань і проживання учасників наступного року. Доля Олімпійського селища і 41 об’єктів після турніру була визначена заздалегідь. Тож «Токіо-2020» довелося вести перемовини з власниками щодо можливості використовувати споруди влітку 2021-го. Як повідомляється, наразі є домовленості стосовно 80% об’єктів. Досі не вирішено питання з Селищем атлетів і виставковим центром Tokyo Big Sight, що має стати головним прес-центром і Міжнародним центром мовлення.

Тимчасовий демонтаж AOMI


У зв’язку з відтермінуванням Олімпійських і Паралімпійських ігор у Токіо демонтували деякі тимчасові трибуни у міському спортивному парку Аомі. За словами організаторів, вони зняли тільки ту частину тимчасової споруди, яку небезпечно залишати на місці на термін більше року до Ігор.
За планом у парку Аомі мають відбутися олімпійські змагання з баскетболу 3х3 і скелелазіння. Тимчасові трибуни можуть вмістити 7100 глядачів баскетбольного турніру і 8400 вболівальників скелелазів.

Нова мета рекордсменки


Американська плавчиня Кеті Ледекі, володарка п’яти золотих олімпійських нагород, поставила собі за мету завоювати ще п’ять на Іграх у Токіо. В інтерв’ю японській газеті Yomiuri Shimbun вона розповіла, що планує перемогти на дистанціях 200 м, 400 м, 800 м, 1500 м вільним стилем і у складі естафетної команди 4х200 м.
15-разова чемпіонка світу (це рекордна кількість титулів серед плавчинь) спокійно сприйняла відтермінування змагань: «Я виконала багато тяжкої роботи для цього року, але думаю, що рішення відкласти Ігри було правильним для нашого здоров’я і для світу. Це було складно зрозуміти, та ми як атлети маємо це прийняти. Я рада, що турнір не відмінилии, а відтермінували. Коли люди ізольовані один від одного, ми можемо об’єднати їх на Олімпіаді. Сподіваюся, Токійські Ігри будуть найкращими і подарують відчуття єднання світу».
Ледекі повідомила, що під час карантину мала змогу тренуватися у басейні для відпочинку в будинку своїх друзів. «Це були тренування для підтримання форми, - говорить вона. – Щойно з’явиться можливість відвідувати великий басейн, можна буде розвиватися. Після тривалої паузи потрібно 5-6 тижнів, аби повернути відчуття води. Та я, на щастя, в хорошій формі. Коли змагання відбувалися б наступного тижня, я була б готова».

Плани Учімури


Японський гімнаст Кохей Учімура не захищатиме свої титули олімпійського чемпіона в абсолютній першості й командному турнірі на Олімпіаді в Токіо. Чемпіон у багатоборстві Ігор у Лондоні й Ріо через наслідки травми плеча не зміг вийти до фіналу торішнього національного чемпіонату і, як повідомляють японські журналісти, не переслідуватиме мету потрапити до шістки провідних членів збірної, котрі візьмуть участь у змаганні команд на Іграх. Очікується, що гімнаст, у колекції котрого 3 золоті й 4 срібні нагороди Ігор, а також 10 титулів чемпіона світу, зосередиться на підготовці до виступу у вправах на брусах. Нагадаємо, ця вправа є коронною для українця Олега Верняєва, котрий виборов у ній олімпійське «золото» у Ріо-де-Жанейро.

Послаблення для атлетів


Уряд Японії розглядає можливість пом’якшення обмежень на в’їзд до країни іноземних спортсменів, котрі мають взяти участь в Олімпіаді наступного року, хоча протиепідеміологічні заходи все ще чинні. Подорожі заборонили у лютому, аби попередити розповсюдження COVID-19. У списку країн, чиїм громадянам наразі не дозволено в’їзд, 129 держав.
Питання про те, чи робити виняток з обмежувальних норм для атлетів, імовірно, вирішуватиметься у вересні під час зустрічі представників Уряду Японії, Оргкомітету «Токіо-2020» і міської влади столиці. Обов’язковою умовою для перетину кордону будуть кілька тестів на відсутність зараження коронавірусом напередодні подорожі й після прибуття, а також обмеження кола контактів іноземців на місці.

За матеріалами офіційного сайту МОК і сайту www.insidethegames.biz
підготувала Анна ГОЛУБ

Використані фото з вказаних сайтів
і з архіву «ОА»