Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Новини МОК, Міжнародних федерацій і Токіо-2020

Новини МОК, Міжнародних федерацій і Токіо-2020

«Олімпійський спорт і коронавірус»


Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах звернувся до всіх учасників олімпійського руху у листі. Він подякував спільноті за підтримку рішення перенести проведення Ігор у Токіо на наступний рік і розповів про організаційні кроки щодо підтримки олімпійців, НОКів і організаторів Ігор у зв’язку з відтермінуванням турніру.
Розмірковуючи про наслідки кризи, спричиненої пандемією, Бах окреслив три можливі сценарії того, як, на думку МОК, може змінитися світ, і наголосив, що за будь-якого варіанту розвитку подій, новий світ потребуватиме спорту. І саме спорт, олімпійський рух може стати потужним інструментом у відновленні суспільства після пережитих труднощів. Голова МОК закликав усіх до єдності й креативності, аби вийти з кризи сильнішими, ніж раніше.

2021: єдиний шанс


Президент МОК Томас Бах в інтерв’ю ВВС зауважив, що коли Олімпійські ігри в Токіо не зможуть відбутися 2021-го, їх відмінять. За його словами, розглядаються різні варіанти впливу коронавірусу на проведення змагань, адже залишаються побоювання, чи дозволить глобольна криза у сфері охорони здоров’я провести турнір. «Ніхто не знає, який вигляд матиме світ за рік, за два місяці. В ухваленні рішень ми покладаємося на рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, - наголосив Бах, - і встановили єдиний принцип: провести ці Ігри у безпечному середовищі для всіх учасників».
Він додав, що розуміє думку прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе про те, що наступний рік може стати «останнім варіантом» проведення Олімпіади в Токіо: «Не можна вічно наймати 3000-5000 осіб в Оргкомітеті, щороку змінювати спортивний графік у цілому світі, тримати у непевності атлетів. Ми маємо бути готові до різних сценаріїв». Бах також наголосив, що МОК не хоче проводити Олімпіаду «за зачиненими дверима», тобто без присутності глядачів.

Фінансовий план МОК


Міжнародний олімпійський комітет ухвалив фінансовий план на загальну суму 800 млн дол. США, відповідно до якого 650 млн дол. виділять на організацію перенесених Ігор у Токіо, а 150 млн дол. – на підтримку олімпійського руху загалом, у тому числі міжнародних федерацій, НОКів і визнаних МОК організацій для того, аби вони могли продовжувати діяльність і підтримку своїх атлетів.
Крім того, Федеральна рада Швейцарії запропонувала підтримку міжнародним федераціям, що базуються в цій країні, у рамках спільної з МОК програми надання безвідсоткових кредитів.
Раніше Олімпійська Солідарність оголосила про збільшення бюджету за програмами підтримки атлетів на 15 млн дол., аби покрити стипендії більш як 1600 спортсменів. Також на 10,3 млн дол. було збільшено бюджет субсидій МОК для участі НОКів в Олімпійських іграх. Додаткові кошти дозволять Олімпійській солідарності покрити витрати, які матимуть НОКи у зв’язку з перенесенням Ігор-2020.
Томас Бах заявив: «Олімпійський рух зіткнувся з безпрецедентним викликом. МОК має вперше організувати відкладені Олімпійські ігри і допомогти своїм головним партнерам пройти через глобальну кризу. Нова ситуація вимагатиме солідарності, креативності, чіткості й гнучкості. Ми всі маємо йти на жертви, на компроміси. Надзвичайна ситуація вимагає надзвичайних заходів. Кожен повинен зробити свій внесок».

Підтримка від АНОК


Асоціація національних олімпійських комітетів надасть фінансову допомогу НОКам для підготовки до перенесених Ігор у Токіо. Додаткові виплати на вирішення проблем, пов’язаних з пандемією COVID-19, здійснюватимуться з індивідуальним підходом, залежно від потреб НОКів. Очікується, що фінансування надаватиметься через п’ять континентальних асоціацій і АНОК за координації з боку Олімпійської Солідарності. «Національні олімпійські комітети, як і люди і організації в цілому світі, стикаються з серйозними проблемами, - зауважив президент АНОК Робін Мітчел. – Ми солідарні з усіма, кого торкнулася криза, і прагнемо підтримати НОКи усіма можливими способами. Захист здоров’я спортсменів, персоналу і всіх залучених осіб, звичайно, є пріоритетом. Але ми розуміємо також, що фінансові наслідки нинішніх подій впливатимуть на НОКи навіть тоді, коли пандемія завершиться. Тому АНОК вирішила надати допомогу всім 206 національним олімпійським комітетам, аби вони могли впоратися з викликами, а їхні атлети якнайкраще підготувалися до Токійської Олімпіади».

Можливості для федерацій


За повідомленням виконавчого директора Асоціації міжнародних федерацій літніх видів спорту Ендрю Раяна, фінансова допомога, яку МОК надасть федераціям для подолання наслідків коронакризи, може бути вирахована з їхньої майбутньої частки прибутку від проведення Токійських Ігор або надаватиметься у вигляді безвідсоткових кредитів.
Низка федерацій, що представляють види спорту, включені до програми Токіо-2020, стикаються з проблемами браку коштів у зв’язку з відтермінуванням на рік виплат, які вони зазвичай отримували від МОК після завершення Олімпіад. Найбільших втрат зазнали ті організації, які були змушені відмінити великі комерційні старти.
Деякі міжнародні федерації, зокрема Міжнародна асоціація гандболу і Міжнародна федерація важкої атлетики, відмовилися від фінансової допомоги МОК. Як зауважив Раян, значна кількість членів Асоціації не зверталася по фінансову підтримку до МОК, але деякі з них скористалися схемами підтримки персоналу по відпустці й безпроцентними або низькопроцентними кредитами, що надаються, зокрема, урядом Швейцарії.

Аргентині від Мессі


Футболіст Ліонель Мессі пожертвував пів мільйона євро аргентинським лікарням для боротьби з коронавірусом. За повідомленням фонду здоров’я Casa Garrahan, що базується в Буенос-Айресі, кошти витратять на покупку захисного й іншого обладнання для медичних працівників, зокрема заплановано придбати респіратори, інфузійні насоси і комп’ютери для лікарень у провінціях Санта-Фе і Буенос-Айрес, а також у місті Буенос-Айрес.
Раніше Мессі разом із колегами по ФК «Барселона» підтримав зниження своєї зарплатні на 70% з метою підтримки персоналу клубу під час вимушеної переривання футбольного сезону, пов’язаного з пандемією.

Внесок Федерера


Роджер Федерер пожертвував 1 млн дол. США на забезпечення харчуванням родин в Африці, що постраждали від закриття шкіл внаслідок пандемії. Його благодійний фонд упродовж двох місяців годуватиме 64 тис. осіб у Намібії, Південній Африці, Замбії, Зімбабве і Малаві, котрі раніше покладалися на безкоштовне шкільне харчування. «Зазвичай шкільний обід тут – єдиний прийом їжі, який мають діти, - каже виконавчий директор Фонду Роджера Федерера Жанін Хендель. – Зараз, коли школи закриті, діти не мають доступу до їжі. Голод – велика проблема, особливо для вразливих родин у країнах, де запроваджено карантин».
Благодійний фонд, створений зіркою сучасного тенісу, 20-разовим переможцем турнірів Великого Шлема, реалізує гуманітарні проєкти в південноафриканських країнах і Швейцарії з 2003 р.

Антикризові заходи FIG


Міжнародна федерація гімнастики (FIG) створила фонд солідарності у розмірі 410 тис. дол. США для підтримки гімнастів, котрі постраждали від наслідків пандемії коронавірусу. Стипендії і фінансова допомога надаватимуться спортсменам і національним федераціям, на які найбільше вплинула економічна криза. Виплатами займатиметься Фонд солідарності FIG, створений 2002 р. Також нинішнього року FIG відмовилася від членських внесків національних федерацій (їх сума становить 123 тис. дол. США).
Президент федерації Морінарі Ватанабе зауважив: «Це цінний приклад солідарності і дружби. Нинішня серйозна криза затягує світ у період невизначеності. Ми не можемо чекати, поки ситуація для когось із нас стане катастрофічною, ми діємо і пропонуємо підтримку. Більш ніж будь-коли єдність допоможе нам подолати труднощі».

Гранти для лучників


Світова стрільба з лука спільно з Фондом глобального спортивного розвитку започаткувала фонд підтримки атлетів, котрі втратили прибуток через пандемію. Його загальна сума – 150 тис. дол. США, індивідуальний грант може становити до 7,5 тис. дол. Подати заявку на стипендію міг будь-який лучник віком від 18 років, котрий брав у часть у чемпіонаті світу або чемпіонаті світу серед спортсменів з інвалідністю, або будь-якому етапі Кубка світу 2018-2019 рр.
Голова фонду Стівен Унгерляйдер зауважив: «Багатьом лучникам доводиться братися за додаткову роботу, аби підтримати свої мрії про стрільбу з лука. Ми сподіваємося, що стипендії компенсують втрату прибутку і дозволять спортсменам знову брати участь у змаганнях, коли криза мине».

Майбутнім олімпійцям


Світова атлетика (WA) разом з Міжнародним фондом легкої атлетики створила фонд у розмірі 500 тис. дол. США, аби підтримати спортсменів, які втратили дохід через припинення змагань і спонсорських виплат. Вони можуть розраховувати на одноразовий грант для підготовки до сезону, який, за нинішніми оцінками, триватиме з серпня до жовтня. За словами президента Світової атлетики Себастьяна Коу, було доволі складно визначити критерії, за якими надаватимуться кошти, і зрештою у фокусі уваги опинилися ті легкоатлети, котрі претендують на участь в Олімпійських іграх у Токіо і нині щосили намагаються оплатити базові потреби через втрату доходів. Вони повинні посідати місце не вище шостого у світовому рейтингу своєї дисципліни, мати «чисту» допінгову історію та підтвердити значну втрату прибутків порівняно з 2019 р.

Коли змагатимемося?


XVІI літній ЄЮОФ
Літній Європейський юнацький олімпійський фестиваль у Банській Бистриці, запланований на 2021 р., перенесли на 24-30 липня 2022 р., аби уникнути збігу з Олімпійськими іграми у Токіо.

Спортивна акробатика
27-й чемпіонат світу з акробатики, який мав відбутися наприкінці нинішнього травня, перенесли на 18-20 червня наступного року. Його прийматиме Женева.

ІІ Пляжні ігри
Виконавчий комітет АНОК ухвалив рішення не проводити ІІ Пляжні ігри 2021 р., як планувалося раніше, аби послабити тиск на національній олімпійські комітети й дати їм можливість зосередитися на підготовці до літньої Олімпіади у Токіо й зимових Ігор у Пекіні, проміжок між якими становитиме лише 6 місяців. Наступні Пляжні ігри заплановано на 2023-й.

Водні види
Чемпіонат Європи з водних видів спорту в Будапешті, що мав відбутися цього травня, перенесли. Нові дати змагання: 10-23 травня 2021 р.

Академічне веслування
Світова федерація академічного веслування (FISA) оголосила, що наступний чемпіонат світу в приміщенні проводитиметься як віртуальна подія. Змагання матиме кілька етапів, а фінали відбуватимуться наживо 27-28 лютого 2021 р., і можна буде порівнювати результати у реальному часі. Взяти участь у турнірі може кожен, у кого є доступ до тренажера Consept 2. Таким чином FISA сподівається популяризувати веслування у світі.

Шахи
ФІДЕ започаткувала найбільший шаховий онлайн-марафон в історії під гаслом «Шах і мат, коронавірус». Упродовж місяця у світі проведуть більше 2000 турнірів. На понад півтори тисячі призів можуть претендувати гравці, незалежно від рейтингу чи рівня гри.

За скороченим маршрутом


Організатори Токіо-2020 розглядають можливість скорочення естафети Олімпійського вогню для зменшення витрат. Ігри було перенесено за два дні до початку естафети у Фукушимі, і хоча зберігається надія провести турнір у повному обсязі наступного року, подорож олімпійського факела може зазнати серйозних змін. Як один з варіантів розглядається заміна 121-денного маршруту кількома меншими, що відбуватимуться одночасно, однак МОК не допускає одночасних маршрутів. Можливо, будуть відмінені святкові заходи в усіх регіонах перебування вогню, але, як наголошують організатори, усі 10 тис. учасників, які здобули право долучитися до події, будуть задіяні.

Рекорд форміги


Бразильська футболістка Форміга оголосила, що хоче завершити кар’єру на сьомій для неї Олімпіаді в Токіо наступного року. 42-річна спортсменка дебютувала на Іграх в Атланті 1996-го, коли змагання з футболу серед жінок вперше з’явилися в олімпійській програмі. 2004 р. у складі своєї команди вона стала віце-чемпіонкою турніру в Афінах. Нині Форміга – єдина у світі футболістка-учасниця шести Ігор. Збірна Бразилії кваліфікувалася на Токійську Олімпіаду, перемігши у фіналі Кубка Америки-2018, під час якого представниця клубу «Парі Сен-Жермен» відзначилася голом.

Скільки коштуватиме криза?


Більша частина додаткових витрат, пов’язаних із перенесенням Ігор у зв’язку з пандемією, ляже на плечі організаторів, відповідно до контракту міста-господаря, підписаного з МОК 2013 р. У Японії це викликало суперечки на фоні економічної кризи, спричиненої пандемією. Точна сума додаткових витрат організаторів поки що невідома, орієнтовно вона оцінюється в 3 млрд дол. США. МОК і Токіо-2020 планують зменшити витрати за рахунок скорочення деяких елементів Ігор.

Вимушені обмеження


Світова атлетика (WA) оголосила календар стартів Діамантової ліги на нинішній сезон: змагання передбачається провести з серпня по жовтень. Відповідаючи на запитання журналістів сайту insidethegames, президент федерації Себастьян Коу зауважив, що організація готова піти на компроміс і проводити турніри без присутності глядачів. На його думку, у довгострокій перспективі це може призвести до занепаду спорту, але найближчим часом такий підхід дозволить оживити галузь і допоможе повернутися до змагальної діяльності атлетам.
Також WA оголосила вікно можливостей для нацоінальних федерацій, виділивши 8 і 9 серпня для проведення внутрішніх чемпіонатів.

За матеріалами офіційного сайту МОК і сайту www.insidethegames.biz
підготувала Анна ГОЛУБ

Використані фото
з вказаних сайтів і з архіву «ОА»