До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Нові виклики. Сила – в нас самих!

Президент МОК Томас Бах і член Виконкому МОК, президент НОК України Сергій Бубка
Сергію Назаровичу, нинішнього року олімпійська родина, як і цілий світ, зіткнулася з глобальною проблемою – пандемією COVID-19. Було відмінено багато змагань, перенесено головну спортивну подію чотириріччя – Ігри ХХХІІ Олімпіади в Токіо. Ви як член Виконкому Міжнародного олімпійського комітету брали участь в ухваленні непростого рішення про перенесення Ігор. Розкажіть, будь ласка, як це відбувалося.

- Ухваленню рішення про перенесення Олімпіади-2020 в Токіо передували численні обговорення, широкий діалог і консультації світової спортивної громадськості, до яких було залучено Уряд Японії та Оргкомітет Ігор, міжнародні федерації, національні олімпійські комітети, атлетів-олімпійців.
Усі члени Виконкому МОК постійно були на зв’язку. У цей час практично щодня, а іноді й по кілька разів на день, ми збиралися у режимі відеоконференцій, обговорювали, аналізували й вирішували, як діяти далі, адже ситуація у світі постійно змінювалася й вимагала відповідної реакції. У підсумку було ухвалено зважене рішення винятково на благо здоров’я всіх учасників Ігор: спортсменів і тренерів, офіційних осіб, вболівальників, журналістів, організаторів, волонтерів. Було непросто, але вважаю це рішення єдиним правильним. Ми не можемо ризикувати здоров’ям людей! А Ігри обов’язково відбудуться, їх не відмінили, а перенесли, вони збережуть назву «Олімпійські ігри Токіо-2020».

Що буде з олімпійськими ліцензіями?

– 57% ліцензій на Ігри уже розіграно, вони залишаються чинними, щодо решти 43% міжнародні федерації спільно з МОК доробляють систему кваліфікації з урахуванням інтересів усіх спортсменів. Ми закликали наші національні федерації активно спілкуватися з міжнародними, висловлювати свою думку, аби кваліфікаційна система була об’єктивною. Світ уперше зіткнувся з такою проблемою, але ми маємо стійко сприймати виклики і бути гнучкими, активними і розсудливими.

– Ми всі розуміємо, що перенесення Ігор – це величезний економічний, фінансовий, організаційний виклик як для країни-господарки, так і для Міжнародного олімпійського комітету...

– Не потрібно бути експертом, аби розуміти: перенесення такого масштабного світового заходу, як Олімпійські ігри, вимагатиме від його організаторів великих зусиль в усіх напрямах, аби уникнути негативних економічних та організаційних наслідків. Простий приклад: одразу після проведення Ігор у Токіо приміщення Олімпійського селища, де було заплановано розмістити близько 20 тис. учасників, мали перейти у приватну власність. Питання подальшої долі тимчасових спортивних арен, бронювання готелів для вболівальників і представників ЗМІ, календар кваліфікаційних турнірів, світових і континентальних чемпіонатів і багато іншого тепер потребує детального перегляду.
Саме тому одночасно з ухваленням рішення про перенесення Ігор було створено робочу групу МОК Here We Go, яка аналізує ситуацію, що склалася, а також перспективи, і дає конкретні рекомендації. Питань дуже багато, однак МОК обіймає далекоглядну позицію, оцінюючи картину не тільки по Токіо, а й вплив кризи на спорт загалом.
Для подолання наслідків пандемії COVID-19 Міжнародний олімпійський комітет ухвалив фінансову програму в розмірі 800 млн дол. Коли говорити про деталі, то сума витрат МОК на організацію відкладених Ігор складає 650 млн дол., допомога суб’єктам олімпійського руху – 150 млн дол. Ці кошти отримають міжнародні федерації, національні олімпійські комітети й організації, визнані МОК, аби вони могли продовжувати розвивати види спорту, займатися своєю діяльністю й підтримувати спортсменів.
Хочу наголосити, що програми підтримки атлетів від Олімпійської Солідарності МОК по стипендіях і грантах для команд продовжені до 2021 року, до Ігор. Ми теж є учасниками цієї програми і завдяки нашій наполегливості, а також авторитету НОК України, вдалося замість передбачених 12 стипендій отримати 30. Це означає, що три десятки провідних українських атлетів мають можливість більше двох років отримувати гідну щомісячну допомогу і завдяки їй готуватися до Ігор.

Спортсмени вперше зіткнулися з перенесенням Ігор і всесвітнім карантином, сьогодні вони потребують і моральної підтримки. Як вони сприйняли труднощі?

– Мені довелося побувати у схожій ситуації 1984-го, коли збірна Радянського Союзу бойкотувала Олімпійські ігри у Лос-Анджелесі. Я підходив до головного старту в дуже хорошій формі, виграв напередодні практично всі найбільші старти. Мені було до снаги перемогти на цій Олімпіаді, але так склалася доля – я не потрапив на ці змагання. Тому, розуміючи почуття, емоції наших хлопців і дівчат, насамперед ініціював зустріч в онлайн-режимі з членами національних збірних команд, учасниками якої стали більше двохсот провідних спортсменів і тренерів. Необхідно було донести мотиви такого рішення, а також підтримати атлетів, адже Ігри не скасовано – їх перенесено, а значить, у всіх є шанс реалізувати себе і перемогти! Це була чудова нагода у дружній атмосфері поділитися життєвим досвідом і обговорити різноманітні аспекти підготовки до великих спортивних подій, включаючи психологічні аспекти, мотивацію і впевненість, подолання поразок; крім того, ми обмінялися думками про людські цінності, роль тренерів і соціальну роль атлетів, соціальну інтеграцію після завершення кар’єри та багато іншого.

Сергію Назаровичу, яким життєвим девізом ви порадили б керуватися зараз усім людям, не тільки спортсменам?

– Я думаю, кожен має бути сильним і гідно прийняти те, що вже сталося. Нам усім потрібно навчитися приймати нові виклики і продовжувати свою роботу, рух уперед. Ніколи не можна здаватися. Ми маємо самі створювати себе, своє життя, кар’єру, майбутнє, адже життя – це боротьба. Переможеш себе – переможеш усіх! Продовжуйте цю боротьбу, і ви подолаєте всі труднощі!

Як справи із забезпеченням підготовки наших збірних з урахуванням перенесення Ігор і непростої економічної ситуації?

– Ми працюємо в тісному контакті з Міністерством молоді та спорту на чолі з Вадимом Гутцайтом, національними федераціями олімпійських видів спорту, які безпосередньо забезпечують підготовку спортсменів. Нещодавно провели онлайн-зустріч з керівниками федерацій, обговорювали, як рухатися далі.
Зі свого боку, НОК як громадська організація всіляко сприяє підтримці наших атлетів. Незважаючи ні на що ми продовжуємо програми допомоги національним федераціям, а через них – спортсменам та їхнім наставникам.
Приємно, що є розуміння і підтримка спорту з боку керівництва держави. Дуже важливим черговим кроком став нещодавній Указ Президента України Володимира Зеленського про встановлення 250 стипендій видатним, молодим і перспективним спортсменам та їхнім тренерам.
Звичайно, зараз усім непросто. У зв’язку з пандемією переглядається державний бюджет, змінюються пріоритети. Однак є розуміння ролі й значення спорту на рівні Кабінету Міністрів і особисто прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, лунають запевнення в тому, що підготовку спортсменів буде профінансовано належним чином. Необхідно консолідувати усі ресурси, зусилля державних органів, громадських організацій і влади на місцях, аби атлети підійшли у найкращій формі до Ігор у Токіо наступного року.

Сергій Бубка з найкращими спортсменами місяця Ольгою Харлан і Олегом Верняєвим

Як в умовах пандемії змінилася діяльність Олімпійського комітету України?

– Після запровадження карантину ми переглянули формат роботи, знайшли нові ефективні форми і завдяки сучасним ІТ-продуктам успішно трансформували повсякденну діяльність. Сьогодні НОК щоденно працює, виконуючи покладені на нього функції. У режимі онлайн ми проводимо наради, забезпечуємо роботу організації, зв’язок з національними суб’єктами олімпійського руху й світовими партнерами – Міжнародним олімпійським комітетом, Асоціацією національних олімпійських комітетів, Європейськими олімпійськими комітетами, Оргкомітетами майбутніх Ігор.
На початку квітня вперше в режимі онлайн відбулося засідання Виконавчого комітету НОК, наступне заплановано на кінець травня. Вперше відбулося спільне засідання Комісії атлетів і «Антураж атлета», на якому було висловлено цікаві ідеї та пропозиції стосовно розвитку атлетів, взаємодії їх з оточенням. За час карантину проведено також онлайн-засідання комісій НОК «Олімпійська освіта і культура», «Олімпійські федерації», «Спорт і навколишнє середовище».
Усвідомлюючи, що нині дуже важливо надати допомогу спортсменам і тренерам, використати цей час для їхнього самовдосконалення, набуття нових знань і досвіду, ми зосередили роботу на організації навчальних вебінарів з олімпійської освіти, основ фінансових знань, юридичних питань, просування власного бренду й ін. Наші програми вийшли на міжнародний рівень. Так, отримав нове дихання проєкт Sportcamp&more, ініційований комісією «Антураж атлета» і Комісією атлетів, зокрема медалістками Олімпійських ігор Оленою Говоровою і Наталією Добринською. У режимі онлайн сьогодні проводяться тренінги, зустрічі з відомими тренерами з особистісного розвитку. У період карантину проведено 4 вебінари з такими цікавими висококласними лекторами, як Іцхак Пінтосевич, Ярослав Ведмідь, Євген Пронін, Кирило Бондар.
Спільно з Міністерством молоді та спорту, Олімпійським інститутом Національного університету фізичного виховання і спорту України ми ініціювали серію щотижневих вебінарів з питань олімпійської підготовки й організації тренувального процесу в умовах карантину. На таких конференціях особливу увагу приділяють інформації про психологічні аспекти підготовки атлетів, нові форми організації тренувань і методики розвитку фізичних якостей, а також збалансований режим харчування. Велика подяка за цю прекрасну ініціативу президенту Олімпійської академії професору Марії Булатовій і співголові Комісії НОК «Інновації у спорті» професору Володимиру Платонову.
Ми раді ділитися досвідом, і приємно відзначити, що на запрошення взяти участь у наших освітньо-інформаційних проєктах відгукнулися не тільки українські спортсмени і тренери, а й колеги, друзі з іноземних НОКів. Інтерес дуже великий: до вебінарів уже долучилися більше 4000 учасників з 10 країн. Отримуємо багато позитивних відгуків, значить, робимо корисну справу.

А яка доля традиційних проєктів НОК? Багато любителів спорту звикли, що кінець весни і початок літа асоціюється з Олімпійським днем.

– Ми продовжуємо свої проєкти в оновленому, сучасному вигляді, з урахуванням нинішньої ситуації. З 1 червня запускаємо онлайн-естафету Олімпійського дня в Україні, до якої запрошуємо долучитися всіх охочих. Правила прості. Знімайте відео з елементами вашого улюбленого виду спорту, викладайте у свої соціальні мережі, передавайте естафету друзям, розділяючи олімпійські цінності і отримуючи можливість виграти набір олімпійських сувенірів.
5 червня до Всесвітнього дня ООН з охорони навколишнього середовища ми плануємо дати старт серії екологічних активностей у рамках проєкту #OlympicLab і модуля #Ecolympic, який проводиться за підтримки МОК і Coca-Cola Foundation. Заплановано онлайн-зустрічі й заходи, які проводитимуться з урахування карантинних норм.
Високу оцінку від наших колег – представників іноземних НОКів – ми отримали після реалізації активностей у соцмережах, зокрема челенджа за участю провідних спортсменів країни #тренуйсявдома, який продемонстрував, що займатися спортом можна і в домашніх умовах, дбаючи про власне здоров’я і здоров’я оточуючих; підтримки міжнародних кампаній #WhiteCard, #KeepItUp, покликаних через спорт підтримати ідеали миру, єдності й здорового суспільства.

Сергію Назаровичу, що очікує на олімпійський рух у майбутньому?

– Всі ми вперше зіткнулися з такою проблемою, як пандемія. Що буде далі, складно спрогнозувати. Але наше майбутнє залишається у наших руках. Легких шляхів до вершин не буває. МОК на чолі з Томасом Бахом звернувся до всієї спортивної громади із закликом долучитися до глобальної дискусії з подальшого планування розвитку олімпійського руху в світі. Зі свого боку, Національний олімпійський комітет ініціював широку національну дискусію, звернувшись за пропозиціями, ідеями до всіх суб’єктів олімпійського руху України: як реалізувати кризове управління, формувати спортивний бюджет, яким має бути формат спортивних змагань та ін. На найближчому засіданні Виконкому НОК розглянемо це питання, буде створено робочу групу, яка займатиметься вивченням усіх ідей і напрацювань.
Сила в кожному з нас, успіх тільки у наших руках. Тому в нас немає іншого виходу, ми маємо рухатися вперед, гідно реагувати на всі виклики, бути сильними і гнучкими, з позитивом дивитися у майбутнє. Під час карантину ми могли вкотре переконатися, наскільки важливий спорт і фізична активність. У цілому світі люди скучили за активним способом життя, фізичною культурою і спортом. Тому вкрай важливо, аби наші спортивні арени, що перебувають у державній власності й належать народу, були доступними і відкритими і для спортсменів високого рівня, і для любителів спорту, працюючи на благо всіх громадян. На цих стадіонах постійно має вирувати життя, вони мають бути затребувані й заповнені. В Європі двері найбільших стадіонів міст завжди відкриті для аматорів, родин, студентів навколишніх вишів, котрі із задоволенням бігають, їздять на велосипедах, самокатах, роликах, активно проводять час. Далеко не кожний стане чемпіоном, але зростатиме сильна й здорова нація!

Томас Бах переконаний, що Олімпійські ігри в Токіо стануть так званим світлом у кінці тунелю, символічним моментом єднання людства. Що думаєте ви з цього приводу?

– Ви знаєте, що Олімпійський вогонь уже запалено в Давній Олімпії і нині він перебуває у Токіо. Сьогодні це справді символ віри і надії цілого людства, і запалення вогню на церемонії відкриття Олімпійських ігор означатиме, що на планеті знову панують мир і спокій. Я цілком підтримую слова Томаса Баха. Нам потрібно налаштуватися на тривалу підготовку, продумувати кожен крок і рухатися до Олімпіади! України – велика спортивна держава, і на Олімпіаді наступного року ми маємо продовжити і примножити чудові традиції нашого спорту. Тільки разом ми подолаємо всі труднощі на шляху до нових спортивних і життєвих перемог!