Криза: як зберегти здоров’я? Поради професіонала
- Олімпійська Арена №4-2020
- Інші публікації
Які можуть бути варіанти реакції на ці симптоми? Можна впасти в позицію жертви: звинувачувати у бідах обставини, уряд, навколишніх і впиватися своїм нещастям. Так, у цьому є сенс. Таким чином ми компенсуємо брак любові своїй «внутрішній дитині». Але, як відомо, дитині завжди допомагає хтось із батьків, дорослий. Так станьте врешті-решт цим дорослим, відповідальним і сильним! Оберіть роль дорослого, котрий міркує так: «Я на ситуацію вплинути не можу, а можу вплинути тільки на свої дії і їх результати».
Що я рекомендую? Давайте розглянемо два аспекти здоров’я: психологічний і фізіологічний.
Почнемо з психології.
Пропоную дві методики.Перша – з арсеналу арт-психотерапії. Її мета – знизити рівень тривожності.
У зв’язку з нинішньою епідеміологічною ситуацією ми неминуче починаємо тривожитися про наших дітей, себе, своїх близьких. Якщо у вас з’являються такі думки, пропоную попрактикувати ефективну методику (автор О. Тараріна).
- Опишіть ситуацію, яка викликає у вас тривогу.
- На аркуші паперу формату А4 створіть фарбами певний символ, метафору: знак, предмет або образ, який відображає тривожну ситуацію.
- Навколо образу створіть у довільній послідовності, будь-якої форми й кольору 7 рамок (або менше, на вибір), які асоціюватимуться у вас з такими поняттями: відповідальність, сила волі, здатність вдовольнятися тим, що маєш, подолання, вміння радіти успіхам інших, повага до часу (свого й чужого), натхнення.
Вам має бути комфортно під час виконання цієї роботи. Якщо ні, то перемалюйте так, аби не було тривожно. - Дивлячись на малюнок, випишіть 10 максимально простих дієслів-дій, реалізуючи які ви зможете розпочати рух у бік внутрішньої впевненості й сили.
- Подумайте, що зі складеного списку ви можете розпочати робити просто зараз?
- Усвідомте, що виводить вас з емоціональної рівноваги.
- Виявіть, де ви надто втрачаєте (надмірні матеріальні, емоціональні, фізичні втрати) і де недоотримуєте (любов, спілкування, енергетика, сон).
- Яка є вторинна користь від кризи? Що хорошого вона вам дає?
- Чому криза може вас навчити? Для чого вона дана вам?
- Що можна зробити в таких умовах? Можливо, варто відмовитися від того, чим ви займалися, і зайнятися іншим, новим? Або переглянути свої неефективні підходи до улюбленої справи?
- Як ви можете заробити зараз або в майбутньому (якщо є така необхідність)? У чому й кому ви можете бути корисний (клієнтам, учням, колегам, незнайомим людям)?
А тепер можна розпочати діяти відповідно до власних усвідомлень!
Інший рівень здоров’я – фізичний.
Коли ви ще не розпочали займатися своїм тілом – саме час для цього. Що можна робити?- Заплануйте час для занять, найкраще – зранку або вдень (16.00 – 17.00).
- Почніть вставати раніше і щоденно робити ранкову зарядку. Якщо ви маєте серцево-судинні захворювання або вам більше 60 років, зранку утримайтеся від нахилів і різких рухів. Виконуйте вправи у вихідному положенні сидячи.
- Через день (а найкраще – щодня) ходіть пів години на свіжому повітрі (якщо дозволяють умови) або просто по сходах будинку на пульсі (220 – вік)х0,7. Для тих, хто старший 60 років, – на пульсі (200 – вік)х0,7.
- Один-два рази на тиждень виконуйте силові вправи (з власною вагою, еспандерами, тренажерами, фітнес-гумками). Не забувайте, що затримувати дихання під час виконання вправ небезпечно.
- Користуйтеся безкоштовними і умовно платними відеотренуваннями, яких зараз багато у соціальних мережах. Будьте обережні під час вибору фітнес-програми. Обов’язково запитуйте тренерів про те, що вам можна виконувати, а від чого варто утриматися.
Сидячи на стільці поставте стопи на ширині плечей, ліктями упріться в коліна. Жінки стискають лівий кулак, чоловіки – правий. Спирайтеся лобом на складені таким чином руки. Упродовж 1-2 хвилин постарайтеся зосередитися на чомусь приємному. Важливо не форсувати вдих, зберігаючи його природну швидкість. Почніть плавний вдих, зробивши приблизно 60-70%, затримайте дихання на 1-2 секунди, далі так само неспішно і плавно закінчить вдих. Потім – вдих без затримки дихання, що переходить у видих, і так далі. Вдих виходить ступінчатим.
Всім оптимізму й зростання під час кризи!