Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Новини МОК, міжнародних федерацій і Токіо-2020

Новини МОК, міжнародних федерацій і Токіо-2020

Кваліфікація: справедливі умови для всіх


Міжнародний олімпійський комітет переглянув терміни кваліфікації на Ігри у Токіо після того, як змагання було перенесено на 2021 р. у зв’язку з пандемією коронавірусу. У «Принципах системи кваліфікації», що були оновлені після затвердження нових дат, вказано, що період кваліфікації завершиться 29 червня 2021-го. Рівно через тиждень після цього, 5 липня, завершиться термін подачі заявок.
Міжнародним федераціям видів спорту рекомендовано за можливості застосовувати вихідні системи кваліфікації після того, як значну кількість заходів відмінили або перенесли через спалах COVID-19. Цей принцип спонукає заміняти заходи з розподілення квот, які не відбулися, такою самою кількістю заходів.
Перед федераціями тих видів спорту, в яких кваліфікація на Ігри відбувається за світовими рейтингами, наприклад, у бадмінтоні, важкій атлетиці і дзюдо, постають більш складні завдання, ніж перед іншими. У МОК повідомляють, що федерації мають «визначати на власний розсуд нові строки і способи кваліфікування», і закликають підтримувати рівновагу «у забезпеченні прав тих спортсменів, котрі мали високі шанси кваліфікуватися відповідно до попередніх строків, і у гарантуванні можливостей взяти участь в Олімпіаді у Токіо найкращим спортсменам сезону 2021 р.».
57% з 11 000 майбутніх учасників здобули право змагатися на Іграх до того, як подію перенесли. МОК запевнив їх, що воно буде дійсним і за нових термінів проведення турніру.

Зберігати силу духу


Президент МОК Томас Бах записав відеозвернення з нагоди Міжнародного дня спорту заради розвитку і миру.
«Зараз ми всі в однаковій ситуації, ми всі не можемо жити нашим звичним життям, – додав він. – Усі ми кожного дня маємо віднаходити нові способи вижити у цій кризі. І в цьому спорт і фізична активність відіграють важливу роль. Вона полягає у тому, аби ми залишалися сильними і здоровими, а також були готовими до життя після кризи. Тож приєднуйтесь до всіх олімпійців і до мене, залишаючись активними, сильними і здоровими».

Від Токіо до Пекіна


За новим графіком літня Олімпіада в Токіо завершиться 8 серпня 2021 р. Церемонія відкриття зимових Ігор у Пекіні призначена на 4 лютого 2022-го. У МОК вважають, що такий невеликий інтервал між турнірами створить справжню атмосферу захоплення, і прагнутимуть разом з організаторами максимально повно використати можливості, що з’являються завдяки такому графіку.

Складні рішення


Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах дав інтерв’ю німецькій газеті Welt am Sonntag, в якому відкинув звинувачення в тому, що МОК надто зволікав із перенесенням Олімпіади у Токіо, і заперечив «конспірологічні теорії», пов’язані з цим рішенням. МОК було піддано критиці за те, що організація наполягала на проведенні Ігор у заздалегідь визначений період і погодилася перенести їх тільки після того, як зріс тиск з боку атлетів, а НОКи Австралії та Канади відмовилися відправляти своїх спортсменів на Олімпіаду, якщо вона проводитиметься цьогоріч. Розповсюджена думка, що не переносити турнір просили Уряд Японії та Оргкомітет Токіо-2020.
Бах наголосив, що відміна Олімпіади ніколи не розглядалася, а перенесення її строків вимагало підтримки усіх залучених сторін.
«Головним пріоритетом залишається здоров’я атлетів і всіх причетних до проведення Ігор, а також стримання розповсюдження вірусу. Цим ми керуватимемося і надалі, ухвалюючи рішення», – сказав він.

Підтримка триватиме!


МОК продовжить виплачувати грошову допомогу для підготовки до Олімпіади в Токіо більш як 1600 атлетам з 185 країн і спортсменам-біженцям за програмами Олімпійської солідарності до початку Ігор 2021 року. Зокрема, буде подовжено термін дії програм «Стипендії олімпійцям для підготовки до Токіо-2020», «Гранти на підтримку команд», «Підтримка спортсменів-біженців», «Субсидії на Олімпійські ігри».
У попередньому олімпійському циклі 2013-2016 рр. Олімпійська солідарність виплачувала 2000 стипендій атлетам у цілому світі, фінансувала 1500 навчальних курсів для тренерів і спортивних адміністраторів і 750 ініціатив з пропаганди олімпійських цінностей. На Іграх у Ріо-де-Жанейро стипендіати програми МОК вибороли 101 медаль (33 золотих, 26 срібних і 42 бронзових).

Олімпійський вогонь: пауза


Після запровадження надзвичайного стану в Токіо та інших регіонах Японії Олімпійський вогонь, який було виставлено на публічний огляд у Фукушимі, прибрали і перемістили у таємне місце, визначене Оргкомітетом змагань.
Нагадаємо, що вогонь Ігор було запалено під час традиційної церемонії в Олімпії 12 березня. Упродовж тижня факел подорожував Грецією, а 19 березня на Олімпійському стадіоні в Афінах під час скороченого заходу, що відбувався без присутності глядачів з міркувань епідеміологічної безпеки, його передали представникам Оргкомітету «Токіо-2020».

Офісне питання


Після затвердження нових дат проведення Олімпійських і Паралімпійських ігор Оргкомітет «Токіо-2020» змушений шукати нові офісні приміщення. Раніше планувалося, що у вересні 2020-го організатори зможуть значно зменшити необхідний робочий простір, але тепер вони потребують більше площ, аби перемістити частину персоналу, і на триваліший період.
Як повідомляє сайт insidethegames.biz, організатори Ігор не впевнені, що зможуть і надалі орендувати офіси на площі Харумі Трітон, тож шукають нову будівлю для своїх працівників. Після оголошення в Японії надзвичайного стану у зв’язку з епідемією коронавірусу працівники Оргкомітету Олімпіади, наскільки це можливо, переведені на роботу з дому.

Упорядкувати все знову


Міжнародний олімпійський комітет і Оргкомітет «Токіо-2020» створили спільний керівний орган із підготовки до перенесених Олімпійських ігор 2021 р. Його очолили голова Координаційної комісії МОК Джон Коатс і президент Оргкомітету Йоширо Морі.
Основну увагу приділять місцям проведення змагань і розкладу стартів, намагаючись зберегти ті самі дати, які планувалися в 2020 р. Складність полягає в тому, що в кожної арени Ігор є власники, дехто з них – приватні особи, і кожен мав свої плани на використання споруд, контракти та ін. Тож кожний випадок розглядатиметься окремо.
Нову «дорожню карту» Ігор планується укласти до початку травня, аби надалі належним чином узгодити пріоритети і ресурси.
Реагуючи на побоювання, що пандемія все ще може залишатися проблемою і наступного літа, організатори Токійської Олімпіади зауважують, що нині ніхто не може дати гарантій щодо подолання проблеми, і наголошують, що, ухвалюючи рішення, керуватимуться рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Рекордний похід за успіхом


Іспанський легкоатлет Хесус Анхель Гарсіа підтвердив, що збирається виступити на восьмій для себе Олімпіаді в Токіо, незважаючи на перенесення строків її проведення. Спортсмен, якому в жовтні 2019-го виповнилося 50 років, дебютував на Іграх у Барселоні-1992, фінішувавши десятим у ходьбі на 50 км. Відтоді Гарсіа не пропустив жодних Олімпійських ігор. Його найкращим результатом стало четверте місце в Пекіні-2008.
Якщо Гарсії вдасться вийти на старт в японській столиці наступного літа, він стане легкоатлетом, котрий виступив на найбільшій кількості Олімпіад. Нині він поділяє рекорд зі спринтеркою Мерлін Отті, котра представляла Ямайку, а потім Словенію на семи Іграх.
Гарсіа, котрий завоював титул чемпіона світу 1993 р., досі змагається на високому рівні: він фінішував восьмим на дистанції 50 км на торішньому чемпіонаті світу в Досі.
Чотириразовий призер Ігор у спортивній ходьбі Джаред Таллент також підтвердив, що відкладе завершення кар’єри, аби виступити у Токіо. 35-річний австралієць є чемпіоном Лондонської Олімпіади на дистанції 50 км.

Можливості для гімнастів


Після перенесення Олімпіади в Токіо Міжнародна федерація гімнастики (FIG) внесла зміни у правила проведення змагань: гімнасти, котрі народилися 2005-го, зможуть взяти участь в Іграх-2021. Відповідно до норм, встановлених FIG, атлети мають бути не молодшими 16 років або досягти 16-річного віку упродовж календарного року, аби брати участь у найбільших турнірах, включаючи Олімпійські ігри. Ті спортсмени, котрі народилися 2005 р., не могли б виступити у Токіо, коли б Ігри відбувалися цьогоріч, але тепер вони отримали шанс кваліфікуватися на ці змагання.
FIG також оголосила про плани змінити дати проведення етапів Кубка світу й континентальних турнірів, що є частиною кваліфікаційного відбору на Токійську Олімпіаду. На даний момент визначено власників близько 75% квот із загальної кількості 324.

Вплив пандемії


Виконавчий директор Оргкомітету «Токіо-2020» Тоширо Муто визнав, що пандемія коронавірусу впливатиме на перенесені Олімпійські й Паралімпійські ігри і 2021-го: «Я не думаю, що хтось зможе сказати, що проблема буде під контролем наступного липня, - зауважив він під час віртуального прес-брифінгу. – Чіткої відповіді ми не маємо, тож усе, що ми можемо робити, це наполегливо працювати, аби підготуватися до Ігор. Ми щиро сподіваємося, що наступного року людство зможе подолати кризу коронавірусу».
Перенесення Ігор матиме величезні фінансові наслідки, але на даний момент конкретні цифри втрат не називають.
Очікується, що Японія увійде у глибоку рецесію, адже пандемія спричинила порушення ланцюжків постачання, вразила туристичну галузь країни-господарки майбутньої Олімпіади, а необхідність соціального дистанціювання вплинула на економічну активність.

Олімпійські об’єкти у боротьбі з вірусом


Столична влада Токіо розглядає можливість використання деяких олімпійських об’єктів, зокрема Олімпійського селища, для розміщення хворих на коронавірус у легкій формі, аби запобігти подальшому розповсюджуванню вірусу серед родичів заражених.
Також було запущено онлайн-петицію із закликом використати Олімпійське селище у Харумі для розміщення безхатніх осіб і тих, хто втратив житло внаслідок викликаної коронавірусом кризи. За оцінками, у місті близько 1000 осіб, що не мають домівки, і 4000 тих, хто «живе» у цілодобових Інтернет-кафе, які нині закривають через епідемію. Автори петиції зауважують, що у зв’язку з перенесенням Ігор на рік залишаються незадіяними помешкання, де можна розмістити більше 17 тис. осіб.
У цілому світі спортивні об’єкти трансформують для використання у боротьбі з пандемією.
Селище атлетів-учасників Панамериканських ігор 2019 р. у Лімі перетворилося на медичний заклад для хворих на коронавірус.
Стадіон імені Джавахарлала Неру в Нью-Делі використовують як карантинну споруду. 2010-го на цій арені провели церемонії відкриття й закриття Ігор Співдружності, також у рамках турніру тут змагалися легкоатлети.
Стадіон «Лордз крікет граунд», де під час Лондонської Олімпіади розігрували медалі лучники, пропонує свої площі місцевим лікарням. На іншій арені Ігор-2012 – у Виставковому центрі (тут змагалися боксери, фехтувальники, майстри настільного тенісу, тхеквондо, важкої атлетики і боротьби) – облаштовано тимчасовий госпіталь.
На тимчасову лікарню на 350 ліжок перетворили і частину Національного тенісного центру ім. Біллі Джин Кінг у Нью-Йорку, що приймає матчі тенісного турніру US Open. Також готуються приймати хворих на коронавірус арени Олімпіади-2016 у Ріо і зимових Юнацьких олімпійських ігор нинішнього року в Лозанні.

Внесок кожного


Атлети в цілому світі долучаються до боротьби з пандемією. Так, зірка стрибків з жердиною швед Арманд Дюплантіс організував аукціон з продажу свого нагрудного номерного знаку з лютневого турніру в Туруні, де він встановив світовий рекорд 6,17 м. Під час онлайн-аукціону знак було продано за 30 тис. шведських крон (3000 дол. США). Ці гроші атлет спрямує на боротьбу з коронавірусом.
Італійська плавчиня Федеріка Пелегріні влаштувала великий аукціон з продажу особистих речей, використовуваних нею під час найбільших турнірів і телевізійних шоу. Олімпійська чемпіонка і семиразова чемпіонка світу виручила 66 050 євро і пожертвувала ці кошти на допомогу госпіталю в Бергамо – місті, що найбільше постраждало від епідемії COVID-19 в Італії.
Восьмиразовий олімпійський чемпіон Усейн Болт зробив пожертву у 500 тис. ямайських дол. (3700 дол. США) під час телемарафону «Ми вистоїмо разом», організованого Міністерством охорони здоров’я Ямайки. Виручені кошти спрямують на закупівлю засобів захисту від вірусу, апарати штучної вентиляції легенів та ін.
Олімпійські чемпіони з боротьби іранці Расул Хадем і Комель Гасемі доставляли медичне обладнання до найбільш уражених районів країни, а кілька спортивних лікарів долучилися до лікування хворих на вірус.

Заклик борців


Світова боротьба (UWW) закликала борцівську спільноту «Залишатися сильними і залишатися вдома» під час епідемії коронавірусу, аби запобігти його поширенню. У рамках кампанії через соціальні мережі було поширено меседжі більше 70 відомих борців, у тому числі олімпійського чемпіона і чотириразового чемпіона світу «вільника» Джордана Барроуза й олімпійського чемпіона і триразового чемпіона світу представника греко-римського стилю Артура Алексаняна.
Світова боротьба ухвалила рішення вперше в історії провести чемпіонат світу в усіх вагових категоріях в олімпійський рік. Змагання передбачається провести в Осло в заплановані строки – з 2 по 10 жовтня, але у федерації допускають відтермінування на кілька тижнів, аби збільшити розрив із часом проведення Токійської Олімпіади. Раніше в рік проведення Ігор на світовій першості змагалися тільки представники неолімпійських вагових категорій.
Також Бюро UWW вирішило зберегти дати і місця проведення континентальних кваліфікаційних турнірів до Олімпіади в Токіо: їх проведуть наступного березня в Угорщині, Марокко й Киргизстані. Останній шанс завоювати ліцензію на Ігри борці матимуть наприкніці наступного квітня в Софії.

Допомога заради майбутнього


Тенісисти «великої трійки» Новак Джокович, Рафаель Надаль і Роджер Федерер запропонували створити фонд підтримки гравців, що перебувають на 250-700 місцях світового рейтингу, упродовж пандемії коронавірусу. Перший номер світового рейтингу і президент Ради гравців ATP Джокович надіслав листи з пропозицією зробити внески за змінною шкалою спортсменам з ТОП-100 індивідуального рейтингу й ТОП-20 парного. Перша п’ятірка пожертвує по 30 тис. дол. США, ті, хто займає позиції з 5-ї по 10-ту, – по 20 тис. дол. і т. д. Як очікується, це дозволить зібрати 1,05 млн дол., таку ж суму надасть ATP, по 500 тис. дол. надійдуть від організаторів кожного з турнірів Великого Шлема. Також є пропозиція пожертвувати фонду 50% призових від фінального турніру року ATP у Лондоні.
Акумульовані кошти спрямують на підтримку тих тенісистів, хто не отримує допомоги від від національних федерацій і спонсорів.

Однакові умови


Світова атлетика (WA) заморозила олімпійську кваліфікацію до грудня у зв’язку з пандемією. Це означає, що жодні результати, показані до того, не враховуватимуться ні у світовому заліку, ні в олімпійському заліку до Ігор у Токіо. Багато спортсменів уже виконали норматив на Олімпіаду, адже кваліфікаційний процес стартував 2019-го. Якщо ситуація з COVID-19 у світі дозволить, кваліфікаційний період поновиться у грудні, і, таким чином, триватиме на 4 місяці довше, ніж це було б до пандемії.
Президент Світової атлетики Себастьян Коу сказав, що це рішення додасть атлетам впевненості під час планування й підготовки. У WA його вважають справедливим, адже, як очікується, атлети з різних країн матимуть різні можливості для подорожування й виступів на змаганнях, з огляду на неоднакові обмеження, встановлені урядами.
Втім, є й інша думка щодо справедливості призупинення кваліфікаційного процесу. Оскільки деякі змагання, заплановані на період до грудня, досі не відмінено, зокрема чемпіонат Європи, запланований на 25-30 серпня, неврахування результату, що відповідатиме нормативу, дехто вважає дискримінаційним. Чиновників з WA закликають дати можливість кваліфікуватися на Ігри тим, хто має можливість і хоче змагатися.
За винятком марафону й ходьби на 50 км, для яких дедлайн – 31 травня 2021 р., у решті легкоатлетичних дисциплін останнім днем, коли результати враховуватимуться до олімпійської кваліфікації, стане 29 червня наступного року.

Легкоатлетичне літо


Чемпіонат світу з легкої атлетики, який мав відбутися у серпні наступного року в Орегоні, перенесли на 2022-й, аби уникнути збігу з Олімпійськими іграми у Токіо. Світова атлетика затвердила нові дати – з 6 по 15 серпня, узгодивши їх з організаторами кількох великих турнірів. З 27 липня по 7 серпня у Бірмінгемі проведуть Ігри Співдружності (старти легкоатлетів заплановано на останній тиждень турніру); мультиспортивний чемпіонат Європи у Мюнхені – з 11 по 21 серпня.

Плавання: дати обирають атлети


Представники водних дисципілн з цілого світу візьмуть участь у визначенні нових дат проведення чемпіонату світу, що мав відбутися у Фукуоці з 16 липня по 1 серпня 2021 р.: його перенесуть, аби уникнути збігу в часі з проведенням Олімпійських ігор.
Міжнародна федерація плавання (FINA) розіслала плавцям, плавцям на відкритій воді, стрибунам у воду, хай-дайверам, ватерполістам і синхроністкам листи опитування, щоб з’ясувати, які дати проведення турніру атлети вважають найбільш зручними для себе. Вибирати можна з чотирьох варіантів: березень/квітень 2021 р., одразу після завершення Ігор у Токіо, вересень/жовтень 2021 р. і 2022 р. Окрім результатів опитування спортсменів, під час ухвалення рішення FINA враховуватиме думку місцевого організаційного комітету змагань, власників прав на трансляції, а також національних федерацій.

Коли змагатимемося?


Європейська спілка дзюдо перенесла чемпіонат континенту на листопад, остаточну дату оголосять після узгодження з організаторами. Турнір, що є частиною кваліфікаційного процесу до Ігор у Токіо, мав відбутися в Празі у квітні.

Міжнародна федерація настільного тенісу ухвалила рішення перенести чемпіонат світу, який мав відбутися у березні в Пусані, на 27 вересня – 4 жовтня.

Міжнародна федерація фехтування відмінила всі змагання у квітні, травні й червні й заморозила олімпійський рейтинг. Його активують, коли стане можливим провести решту кваліфікаційних турнірів.

Уперше з часів Другої Світової війни найвідоміша велосипедна гонка світу – «Тур де Франс» – не відбудеться у липні. У зв’язку з пандемією коронавірусу змагання перенесли: наразі його планують провести з 29 серпня по 20 вересня.

Світовий триатлон (WT) оголосив про замороження кваліфікаційного процесу до Ігор у Токіо до того моменту, коли ситуація у світі гарантуватиме справедливі умови для всіх атлетів. Це рішення підтримали президенти національних федерацій триатлону з усіх континентів.

Паризьке відлуння


Організатори Олімпіади 2024 р. в Парижі визнали, що перенесення Ігор у Токіо на рік створює для них певні проблеми, що торкнуться маркетингової, спортивної програми, а також організаційних і комунікаційних питань.
Зокрема, виникають нюанси використання символу п’яти кілець другорядними партнерами Оргкомітету «Париж-2024»: право на це вони мали здобути після завершення Ігор у Токіо на 4 роки. За повідомленням виконавчого директора Оргкомітету Етьєна Тубуа, угоди переглянуть, аби не зменшувати цей період на рік.
Інше маркетингове питання, пов’язане з переносом Ігор-2020, - постачання екіпірування для французької національної збірної: для Токійської Олімпіади права належать Lacoste, контракт з Le Coq Sportif має розпочатися 1 січня 2021 р. Відтермінування викликає необхідність розв’язати проблему, не спричинивши додаткових витрат жодній стороні.
Що стосується змагальної частини, то тривають дискусії з МОК стосовно дати визначення додаткових видів у програмі.
Також, зважаючи на перенесення Ігор-2020, влітку нинішнього року не відбудеться масового наймання працівників до паризького Оргкомітету.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

За матеріалами офіційного сайту МОК і сайту www.insidethegames.biz
підготувала Анна ГОЛУБ

Використані фото
з вказаних сайтів і з архіву «ОА»