Карантин
- Олімпійська Арена №3-2020
- Інші публікації
Олена Костевич – чемпіонка і дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор, чемпіонка світу, багаторазова чемпіонка Європи зі стрільби:
- Ми всією родиною перебуваємо в Австрії, де, як і в інших країнах, діє карантин. Для мене цей період не є простоєм: донедавна займалася в стрілецькому центрі, зараз, зрозуміло, його робота тимчасово припинилася. Тож змінилися місце і форми занять. Насамперед я не забуваю про загальнофізичну підготовку: м'язи завжди повинні бути в тонусі. І навіть у межах свого будинку маю можливість підтримувати спортивну форму – для цього у мене є спеціальний стрілецький тренажер. Неймовірно корисне пристосування для стрілка. У нас у гостях був мій тренер Ігор Чередінов. Він уже поїхав додому, але ми встигли добре позайматися, склали план роботи на майбутнє.
Я звикла у всьому знаходити позитивні сторони. Ось і з карантином так: він дав мені можливість нарешті зайнятися тими справами, які давно відкладала. Це стосується передусім низки технічних моментів, які пов'язані з моєю спортивною зброєю. Треба привести її у порядок до найменших деталей.
Рада, що вже завоювала олімпійську ліцензію і тепер почуваюся більш-менш спокійно. Пощастило не тільки мені, а й більшості стрільців-олімпійців, адже в нашому виді спорту раніше ніж в інших розпочинається і завершується відбіркова боротьба. Уже відомі імена майже всіх володарів заповітних путівок, залишилося розіграти лише дві ліцензії. Виходить, з переносом Ігор стрільцям додали зайвий рік для спокійної підготовки до Олімпіади – саме так я оцінюю ситуацію для себе і своїх колег.
І карантин, і тимчасове скасування змагань, і перенесення Олімпіади для атлетів приховують певну небезпеку: дехто може просто звикнути до такої тривалої паузи. Виходити з такого стану не просто. Тому головне - не розслаблятися. Слід тримати себе у формі, бути готовим до відновлення стартів. Це стосується не тільки фізичних, а й емоційно-психологічних аспектів. Як це робити - у кожного є свої рецепти. Особисто для мене найбільшою емоційною підтримкою є сім'я - чоловік Ігор і дочка Софія. Напевно, ми ще ніколи не проводили стільки часу разом. Дуже раді такій можливості, хоча і надав нам її карантин. Сумувати не можна за жодних обставин. Все, як і в спорті: піддашся слабкості, опустиш руки - програєш.
Ольга Харлан – чемпіонка, віцечемпіонка і дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор, багаторазова чемпіонка світу і Європи, переможниця I Європейських ігор з фехтування на шаблях:
- Повною мірою дотримуюся вимог карантину. Хоча він і доставляє незручності, але це необхідно. Тому мій нинішній спортзал - у квартирі. Звичайно, в таких умовах складно говорити про повноцінну підтримку спортивної форми. Шаблю в руки не беру, оскільки немає з ким спарингувати. Проте намагаюся себе навантажувати, виконую різні вправи.
Відверто кажучи, була трохи засмучена тим, що перенесли Олімпійські ігри в Токіо, скасували на невизначений термін змагання. Я стільки готувалася... Добре, що встигла завоювати ліцензію. Проте драми з цього не роблю: зрештою карантин скасують і знову ми вийдемо на фехтувальну доріжку. За цей час всі спрагнуть до спортивної боротьби, тому, думаю, турніри стануть ще більш яскравими і захопливими. І будемо вважати, що це не перенесли Олімпіаду, а додали нам рік для найкращої підготовки до неї.
Своє дозвілля сьогодні, як і багато моїх колег, витрачаю на читання, перегляд фільмів і передач, спілкування в соціальних мережах. І дуже багато займаюся справами по господарству, часу тепер для цього вистачає.
Станіслав Горуна – бронзовий призер чемпіонату світу, переможець і багаторазовий призер чемпіонатів Європи, турнірів Прем'єр-ліги, чемпіон Європейських ігор з карате WKF:
- Зрозуміло, що належну спортивно-змагальну форму сьогодні підтримувати неможливо. Каратистам для повноцінного тренування важливі простір, дистанція. Та зараз і не потрібно підтягуватися до піку. Усі турніри на цей період скасували, Олімпійські ігри перенесли. Якщо у вересні відновляться змагання, з серпня почнемо повертатися до своєї форми. Усі перебувають в однаковому становищі.
Як і більшість моїх колег, я зосереджений на загальнофізичних тренуваннях у межах квартири. Треба сказати, що при цьому є багато простору для творчості й прояву фантазії. Можна вигадати багато вправ на розтяжку, силові та інши вправи з використанням звичайних домашніх предметів: стільців, дивана, а також стін; використовувати елементи йоги, знайти підходящі комплекси в інтернеті. І дитину можна взяти собі в допомогу, їй це теж цікаво.
Для підтримки нормального емоційного стану у мене є свої рецепти. Насамперед треба позбутися одноманітності життя, яка виникає в умовах карантину. Для цього кожен день треба розбити по годинах: скласти графік і дотримуватися його. Певний час треба присвятити фізичним вправам, потім – заняттям, які спрямовані на інтелектуальний розвиток, самоосвіту: читанню, шахам та ін. Потім можна трохи розслабитися і годинку поспати. Прокинувся - зайнявся хатніми справами. Тобто слід змінювати види діяльності, нудно не буде. Скажу без перебільшення, що багато спортсменів, життя котрих підпорядковане жорсткому тренувально-змагальному графіку, іноді мріють про добрий перепочинок у стартах. І ось ми його маємо! І у наших силах зробити його і приємним, і корисним.
«Наша квартира перетворилася на справжній спортзал»
- Сьогодні я перебуваю вдома, у Львові. Звичайно, тренування скориговані відповідно до нинішніх умов і обставин: в основному, це загальна фізична підготовка, йога. Коли хороша погода, разом з чоловіком-тренером Олександром і сином Ярославом займаємося в парку, в його віддалених куточках, де немає людей.
А наша квартира перетворилася на справжній спортзал. У нас для підтримки форми є все: і гирі, і штанга... А мій головний «спаринг-партнер» зараз – синок, йому цьогоріч виповниться сім.
Розумію, що це прозвучить парадоксально, але саме карантин дав нашій родині щасливу можливість бути разом досить значний період: не треба їхати на змагання, збори... Просто насолоджуємося спілкуванням один з одним. Ярославчик у захваті! Давно він стільки часу не проводив разом з мамою і татом. У нас немає причин падати духом. Спокійно займаємося домашніми справами і підтримуємо форму. І переборемо негаразди – уся країна, всі наші спортсмени.
Коли відновляться змагання, знову вступлю до боротьби за олімпійські путівки. Так хочеться виступити на Іграх, відчути ту олімпійську атмосферу, яку не порівняти ні з чим іншим.
Нашим атлетам і вболівальникам - взагалі, усім співвітчизникам - раджу не зациклюватися на негативі. Навіть у неприємних ситуаціях можна знайти позитивні моменти. Як я вже говорила, карантин – це можливість усією сім'єю побути разом, зробити ті справи, які довго відкладали, перечитати улюблену книгу, подивитися фільм.
Карантин робить людей емоційно голодними. Але коли він закінчиться, обов'язково буде неймовірне емоційне піднесення! Спортсмени будуть рватися у зали, на майданчики і стадіони. Напевно, немає для них більшої радості і задоволення, ніж повернутися до повноцінних тренувань, вийти на старт змагань.
Олег Волков – президент Федерації стрільби України:
- Епідемічна ситуація нині непроста, але ми далекі від того, щоб піддаватися песимізму. Наші спортсмени, котрі входять до еліти вітчизняного стрілкового спорту, залишаються оптимістами.
Уболівальників хочу потішити тим, що зараз всі члени збірної зі своїми наставниками продовжують займатися індивідуальною підготовкою. Кожен з них має для цього можливості. Олена Костевич тренується в Австрії, Сергій Куліш – у Черкасах, Олег Царьков – у Львові і у Вінниці.
До позитивних моментів віднесу і той факт, що ми зберегли навчальні збори у Львові й Вінніці. Нещодавно нас неймовірно здивувала новина про те, що в одному з сіл Полтавської області ентузіасти побудували дуже хороший, цілком сучасний тир. Цей приклад наслідували у Вінниці: там теж завдяки наполегливості й цілеспрямованості ентузіастів з'явилася прекрасна спортивна споруда для стрільби на 25 м. Це повноцінна ізольована від міста база. Думаємо в перспективі зробити з неї комплекс для підготовки збірної. Звичайно, для цього потрібні кошти, сподіваюся, що у високих інстанціях підуть нам назустріч.
Яке щастя, що у нас є люди, котрі навіть у непростий час зосереджені на тому, щоб споруджувати спортивні об'єкти. Такий ентузіазм гідний щирої подяки!
Що стосується учасників збірної, то настрій у них сьогодні робочий. Підготовку до Олімпіади ніхто не відміняв. Образно кажучи, наші стрілки стоять на низькому старті і тримають хорошу спортивну форму.
Ігор Радівілов – бронзовий призер Олімпійських ігор, чемпіон Європи, багаторазовий призер чемпіонатів світу зі спортивної гімнастики:
- Ми з дружиною Ангеліною підтримуємо свою фізичну форму на відкритому повітрі, бо в квартирі для гімнастів занадто тісно. Займаємося в безлюдних місцях, у далеких куточках лісопаркової зони. Бігаємо кроси, їздимо на велосипедах. Обов'язково виконуємо спеціальні гімнастичні вправи. Звичайно, перебуваємо в постійному контакті з моїм тренером В'ячеславом Лаврухіним.
Коли людина втрачає нормальний тонус, піддається песимістичним настроям - це значить, що її життя стало безцільним. Так, зараз карантин, змагання тимчасово скасували, Олімпійські ігри перенесли. Але всі неприємності легко долаються, коли мрієш і прагнеш своєї мети. А для спортсмена немає більшого щастя, ніж брати участь у турнірах найвищого рангу, виступати на Олімпіаді і досягати успіху. Коли про це думаєш, то і настрій хороший. Усе погане минеться. Треба тільки трохи набратися терпіння і не панікувати.
А поки ми обмежені квартирою, можна захопити себе книгами і хорошими фільмами. Неприємні часи пережити набагато легше, коли ти не один. Ми з Ангеліною це дуже добре знаємо і в усьому підтримуємо один одного.
Дмитро Чумак
- У нинішніх умовах мій тренувальний режим різко змінився: раніше займався двічі на день, тепер – один раз. Але пощастило, що тренуюся в залі. Олімпійська база в Кончі-Заспі зараз закрита, але зал важкої атлетики функціонує в спеціальному режимі. Олімпійцям-збірникам дозволено тренуватися в ньому по одному. Затвердили графік, і кожен атлет приходить туди у визначений час. Зал дуже ретельно дезінфікують із застосуванням кварцових ламп. Я радий, що є де готуватися, бо вдома у мене такої можливості немає. Квартира маленька, її площа дозволяє робити тільки віджимання і ще деякі силові вправи.
Карантин зрештою закінчиться, стануть відомі дати змагань, і до них треба підійти в нормальних фізичних кондиціях. Я вже завоював олімпійську ліцензію. Звичайно, шкода, що Олімпіаду перенесли, але в цьому немає трагедії, адже її не скасували. Так, терміни відсунулися, але все одно будемо готуватися до Ігор.
Що стосується підтримки нормального психологічного стану, вважаю, що справжнього спортсмена, чемпіона зломити нічого не може. І я, як кажуть, людина бита. Всім рекомендую гнати від себе песимізм. Навіть непростий час можна проводити з користю для себе. Із задоволенням присвячую багато часу читанню. Стільки цікавих, корисних книг не прочитано – треба це виправити.
Геннадій Сартинський – головний тренер чоловічої збірної України зі спортивної гімнастики:
- Сьогодні мені складно говорити про те, яким чином можна скорегувати графік і режим підготовки збірної зі спортивної гімнастики, оскільки змагання скасовані, зали закриті. Коли ситуація покращиться, тоді вноситимемо зміни в плани.
А поки всі наші збірники перебувають вдома, дотримуються режиму в цій надзвичайній ситуації. Звичайно, складно в таких умовах підтримувати повноцінну спортивну форму. Обмежуються звичайною зарядкою, вправами, які можна виконувати в квартирах. До речі, Олег Верняєв дуже швидко відновлюється після травм і операцій. Це тішить нас усіх. Коли епідемія завершиться, Олег буде цілком готовий до повноцінних тренувань і стартів, тим паче що психологічний стан у нього в нормі. Він добре підтримує себе, знає, як це робити: дивиться фільми, які сприяють гарному настрою, багато спілкується в соціальних мережах з друзями, знайомими. Таке спілкування є дуже важливим –це насамперед взаємна підтримка.
У всіх наших спортсменів-збірників абсолютно відсутні занепадницькі настрої. Вони молодці. Знають, що нинішні проблеми з коронавірусом тимчасові. Головне – набратися терпіння, а потім спортивне життя знову увійде у своє звичне русло: тренування, збори, змагання.
Анжеліка Терлюга – багаторазова переможниця й призерка чемпіонатів Європи, віцечемпіонка Європейських ігор з карате WKF:
- У цій екстремальній ситуації мені пощастило: я можу підтримувати свою спортивну форму майже повною мірою, адже тренуюся в особистому залі мого наставника. Оскільки через карантин групи не відвідують заняття, то я працюю одна, іноді зі спаринг-партнером. Крім того, бігаю і виконую певні вправи на відкритому повітрі. На майданчику людей мало, а ті, хто є, тримають велику дистанцію один від одного. Думаю, що коли відновиться змагальний процес, буду в хорошій формі. Звичайно, тішить і те, що вже завоювала олімпійську ліцензію.
А перебувати в доброму гуморі мені допомагають не тільки тренування, а і йога. Я серйозно нею займаюся. Вона сприяє нормалізації внутрішнього стану. Багато позитиву мені дають фільми. Є серіали, які дивлюся із задоволенням. Крім того, люблю інтелектуальні ігри, вважаю їх хорошою зарядкою для мозку.
Олег Нам – старший тренер збірної України з тхеквондо:
- Безумовно, скасування змагань і перенесення Олімпійських ігор, до яких цілеспрямовано готувалися, не додають радісного настрою. У цій ситуації головне для атлетів і тренерів - не впадати в зневіру. Які обставини не виникли б, спортсмен ніколи не дозволить собі розслабитися. У будь-якому разі чорна смуга закінчиться – і знову ми будемо жити змаганнями, підготовкою до Олімпіади... І до всіх стартів повинні підійти в повній бойовій готовності.
Так, сьогодні змінилася система тренувань, перейшли до формату великої самостійної роботи. Рано-вранці можна позайматися на вулиці, коли там нікого немає, але основна робота відбувається вдома. Тхеквондисту, котрий перебуває в екстремальних умовах, багато місця для тренувань не треба, цілком підійде одна з кімнат квартири. На якийсь час кімнати стають спортзалами: розминка, виконання спеціальних вправ... Усе це робиться під наглядом тренера – як тут не подякувати технічному прогресу! За допомогою спеціальних програм наші заняття проходять у режимі онлайн. Я маю можливість спостерігати за підопічним, поправляти його, ставити завдання і оцінювати їх виконання. Це дуже зручно. У такому режимі сьогодні займається більшість хлопців і дівчат команди, в тому числі й лідер збірної Ірина Ромолданова.
У період карантину перед спортсменами стоять два головні завдання: не падати духом і не набирати зайвих кілограмів. Небезпека набору ваги на перший план висуває питання правильного режиму харчування: прикро буде, якщо до моменту змагань атлет підійде занадто важким. У таких випадках хороших результатів чекати не доведеться.
Що стосується завдання не падати духом, то впевнений, для наших спортсменів це не проблема. Бути в хорошому психологічному тонусі дозволять тренування. З'явиться вільний час, який можна витратити з великою користю: привести в порядок домашні справи, які раніше відсував на другий план, або присвятити час вивченню іноземної мови... Цікавих занять безліч! І завжди раджу побільше читати хороших книжок – це один із найкращих способів налаштувати себе на правильну хвилю і очистити свідомість від будь-якого негативу.
Юрій Чебан
- Запровадження карантину в нашій країні застало команду на зборах на італійському острові Сардинія. Пощастило, що цього регіону епідемія не торкнулася, і збірна - загалом нас 38 осіб – у повному обсязі виконала план тренувальної роботи. Настрій у веслувальників бойовий. Але всі, звичайно, дуже переживають з приводу ситуації з коронавірусом у світі і вдома, хвилюються за своїх колег, котрі через епідемію тимчасово втратили можливість вести належну підготовку.
Ми теж виконуватимемо всі вимоги такого складного періоду, як карантин: безпека сьогодні понад усе. Головне – подолати епідемію. А потім відновиться активне спортивне життя, й атлети надолужать час вимушеного простою: знову вступлять до відбіркової олімпійської боротьби, підтягнуться до своїх найвищих результатів.
Важливо не падати духом і підтримувати форму навіть у нинішніх непростих обставинах. Існує багато загальних комплексів, які можна виконувати вдома, є спеціальні вправи, що дозволяють підтримувати функціональні навички.
Дуже важливо за загального емоційного навантаження зі знаком «мінус» не піддаватися негативу. Аби психологічний стан був нормальним, необхідно підживлювати себе великою кількістю позитивних емоцій. Комусь створює гарний настрій книга або фільм, хтось вибере інше цікаве заняття вдома. Але на першому місці, напевно, стоїть спілкування з рідними, друзями, близькими. Коли є взаємна підтримка, то подолати можна будь-які перешкоди і негаразди.
Павло Тимощенко – чемпіон світу і Європи, віцечемпіон Олімпійських ігор з сучасного п'ятиборства:
- В умовах карантину п'ятиборцям особливо складно, адже наш спорт мультивидовий. Необхідно якось підтримувати навички у фехтуванні, стрільбі, плаванні, конкурі, що сьогодні надзвичайно складно. Але це не означає, що треба опускати руки і просто сидіти на місці. Бодай мінімальну програму потрібно виконувати. Я роблю пробіжки, займаюся загальнофізичною підготовкою, наскільки дозволяють домашні умови.
Поки що немає визначеності з графіком змагань на цей рік. Найімовірніше старти не розпочнуться раніше осені – можливо, відновляться з жовтня. Думаю, що за два-три місяці можна до них підготуватися. А далі всі думки, звичайно, будуть пов'язані з Олімпіадою. Її не скасували, а це значить, що атлети, як і раніше, прагнутимуть здійснити свою головну мрію - виступити на Іграх.
Навіть у таких несприятливих умовах, коли змушений «простоювати» як спортсмен, я не сумую. Уявляю, що карантин - це вихідні, які розтягнулися. І проводжу час, як в звичайні вихідні: щось роблю по господарству, займаюся цікавими справами... А головне, що підтримує мене в хорошому тонусі, піднімає настрій - це моя родина.