Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Дрім тім українського біатлону

Дрім тім українського біатлону
Відбулися перші етапи Кубків IBU і світу з біатлону, нарешті вболівальники дочекалися нового сезону, і як завжди, із завмиранням серця дивляться трансляції зі змагань. А для спортсменів і тренерів це можливість оцінити роботу, яка була виконана влітку. Ось ми їх і розпитали про це.

Про підготовку жіночої команди розповідає тренер Валерій Лесніков.
– Літню підготовку ми провели майже без відхилень від плану, затвердженого в травні. Щодо навантажень основною вимогою була зміна ритму пересувань і спеціальна силова підготовка. Обсяги навантажень практично не змінювали: для спортсменок старшої групи 5–5,5 тис. км достатньо. Працювали над деякими технічними моментами з урахуванням сучасних вимог.
Зараз перед нами постало завдання підготувати молодих спортсменок, аби зміна поколінь не стала болючим процесом. До естафетної команди включено Дар’ю Блашко. Для неї вихід на рівень Кубка світу - певний стрес, адже брак змагальної практики дається взнаки. Одразу потрапити до команди з олімпійськими чемпіонками і призерками етапів Кубка світу, звісно, дуже хвилююче. Потрібно здобувати досвід. Морально-вольову підготовку теж внесли в загальний тренувальний план. Пояснювали, з якою метою збільшили звичний ритм тренувань, чому зріс обсяг навантажень – роботу налаштовували так, аби отримати зрушення в функціональному плані.
У нас добре поставлена стрілецька підготовка, а за швидкістю пересування молоді спортсменки досі поступаються. Над цим треба працювати плавно, підготувати м’язи, серцево-судинну систему. Ми не ставили за мету швидко досягти великих зрушень, тому що вони, як правило, одноразові й не закономірні.

Як ви прокоментуєте підготовку Юлії Джими, котра тренувалась окремо? З ким працюватиме спортсменка під час змагань?

– Юлія тренувалася під наглядом словенського спеціаліста Уроша Велепеца, вкатку провела також під його керівництвом, тому передстартова робота має бути узгоджена з ним. Я вважаю це правильним, тому що немає необхідності втручатися у тандем спортсмен – тренер. Практика показує, що краще продовжувати індивідуальну роботу з особистим наставником. Ми спілкуємося стосовно поточних планів, обговорюємо певні моменти, щоб знайти рішення, прийнятні для усіх сторін.

Як буде побудовано тренувальний процес у новорічний період?

– Новорічний збір у заплановано в австрійському Рамзау з 28 грудня по 5 січня. Саме в цей період необхідно відкататися після великої кількості стартів у листопаді-грудні й розпочати підготовку до січневих змагань з урахуванням невеликої перерви перед чемпіонатом світу.

Про індивідуальну підготовку Юлії Джими ми розпитали її наставника, головного тренера словенської команди Уроша Велепеца.

– Як Юлія пройшла літній період тренувань, враховуючи його пізній початок?

– Літня підготовка справді почалася пізно, перерва тривала більше трьох місяців. Така значна пауза була необхідна для відновлення. Юлія проходила курс лікування від вірусних захворювань і займалася лікуванням спини. Лише після цілковитого одужання могло йтися про повернення до тренувань. Спортсменка почала поступово збільшувати навантаження. Після місяця таких тренувань ритм відновили цілком, до початку сезону залишалося три місяці.

Віта Семеренко:


Літній чемпіонат світу в Раубічах пройшов досить успішно: ви завоювали бронзову медаль у гонці переслідування та посіли високі місця в загальному заліку. Чи додали ці результати впевненості у підготовці до зимового сезону?

- Я не вважаю це успіхом: просто ми правильно побудували підготовчу роботу під керівництвом Григорія Івановича Шамрая. Все-таки зимові результати – основний індикатор якості підготовки. Намагатимуся провести сезон в однаковому темпі.

Які відчуття після перших стартів?

- Для мене початок сезону пройшов цілком передбачено і загалом нормально. В кожній з проведених гонок не вистачило одного точного пострілу для класного результату.

Що, на вашу думку, заважає відпрацювати без промахів?

– Хвилювання, без якого біатлон не був би улюбленим видом спорту. Я рада, що досі дуже переживаю за результат.

Чи побачать у цьому сезоні вболівальники ваш тандем із Валентиною в естафетних гонках?

- Я скучила за Валею в естафетних гонках. Засмучує «вікова дискримінація», адже ми виконуємо свою роботу на рівні з усіма іншими спортсменами. А шанси є завжди. Якщо взагалі говорити про родину, я неодноразово казала, що для мене надзвичайно важлива можливість бути разом з рідними. Організувати їх приїзд дуже складно як з фінансової сторони, так і з моральної, та завдяки президенту федерації Володимиру Бринзаку я маю можливість часто бачити свого синочка Марка під час сезону.

Валентина Семеренко

Валентина Семеренко:


- Можливо, я не цілком була готова до першого етапу Кубка світу. Перші змагання минули дуже швидко, здавалося, ще є час і можна допрацювати певні моменти, але гонки пролетіли так швидко, що ми не встигли отямитися. Від свого виступу очікувала більшого, напевно, невелике хвилювання завадило показати той результат, на який сподівалася.

Чи задоволені ви роботою на літньому чемпіонаті світу? Перемога в суперспринті стала свідченням хорошої форми?

- Літнього сезону працювали у комфортній обстановці, і підготовку провели на високому рівні. На чемпіонаті світу виступила успішно, та згодом мені підкосила хвороба. Перед вкаткою теж серйозно хворіла. Можливо, саме тому не вистачило часу на повноцінне відновлення.

Чи допомагає вам присутність Віти та її родини поруч?

- Віта дуже хоче, щоб сім’я була з нею, психологічно легше й комфортніше, коли Марк з нами. Його обійми дають нам з Вітою надію на кращий результат, за його присутності легше переживати невдачі на змаганнях. Коли він підходить і питає: «Вадя – це він так мене називає - ти в поядку?»,- у цьому і полягає справжнє щастя й мотивація. Після гонки на тебе чекає маленький янгол, котрий завжди підтримає.

Чого вболівальникам очікувати від естафетних гонок? Яким буде склад команди, на вашу думку?

- Я вважаю, було б здорово ще раз пробігти нашою олімпійською четвіркою. Коли я не виступала на першому етапі Кубка світу, прийшла на трасу підтримати дівчат. Підганяла їх всі чотири етапи, пробігла більше ніж вони.

Олена Підгрушна:


Наприкінці минулого сезону ви приділили багато уваги здоров’ю. Вистачило часу на повноцінну підготовку?

- У лютому я пройшла курс лікування. На три місяці мені заборонили будь-які фізичні навантаження, увесь цей час перебувала під наглядом лікарів. З урахуванням хороших показників відновлення та можливості майбутніх навантажень (не можна різко припиняти спортивну активність) з часом мені дозволили розпочати кардіотренування в легкому режимі. Таким чином увійшла в підготовчий сезон. Після кожного тренувального збору приїжджала до клініки на обстеження. Через півроку, як і мало бути в такому випадку, я цілком відновилася. Після цього мені дозволили швидкісну роботу, максимальні навантаження. Завдяки професійності лікарів і тренерів я підійшла до сезону в хорошій фізичній формі.

Чи застосовували ви нові методики під час відновлювального й тренувального періодів?

- Лікування міокардиту передбачало застосування забороненого методу, згідно з класифікацією ВАДА. Для мене це новий досвід. Завдяки допомозі федерації і НОК України все було зроблено відповідно до встановлених норм, і після завершення лікування отримала допуск до тренувальної і змагальної практики. Що ж до тренувань, то цього року з нами працювали нові тренери, і, як завжди, нова людина приносить нові знання.

Порівняно з минулим сезоном якою є на даний момент ваша функціональна форма?

- Минулий сезон пройшов непогано, але я тренувалася з проблемами серця, про які не знала. Кардіограма щоразу була зразковою, тому ми і не підозрювали складну ситуацію. З кожною гонкою мені ставало дедалі гірше. В цьому сезоні проблеми з серцем вирішено, я можу сміливо прискорюватися й бігти у звичному швидкому темпі. Відчуваю в собі потенціал продовжувати працювати у високому ритмі.

У тренерському складі чоловічої збірної цьогоріч кадрових змін не було. Ми розпитали Юрая Санітру про те, що вдалося зробити за літній період підготовки, чи приєднається Сергій Семенов до основного складу збірної та яких результатів очікувати від наших спортсменів.

Олена Підгрушна

Чи задоволені ви тим, як пройшла підготовка до сезону?

- Так, великим плюсом є те, що спортсмени уникли хвороб і серйозних травм. Завдяки тому, що з командою працюють фізіотерапевт і кваліфікований лікар, хлопці здорові й готові до кожного тренування.
Щороку ми намагаємося змінити програму, допрацювати слабкі сторони, які виявили під час попередніх стартів. Маю зауважити, що в команді багато молодих спортсменів, котрим потрібно отримати хорошу базу й виконати значний обсяг роботи. Тому цього року ми не форсуємо підготовку, плавно входимо в сезон, що дасть можливість підготуватися до чемпіонату світу в Італії.
Дмитро Підручний високо підняв планку амбіцій і очікування вболівальників. Ми побачили на перших стартах, що він мотивований на сезон і готовий боротися за кожну позицію. Конкуренція дуже висока, одне штрафне коло може відкинути спортсмена на 10-15 позицій назад. Від Дмитра очікуємо хорошого стабільного сезону, йому під силу потрапити до ТОП-10 і боротися за місця на подіумі. Головне, щоб не було проблем зі здоров’ям.
Загалом команда заряджена на боротьбу. Початок сезону завжди викликає хвилювання, але перші гонки вже позаду, і кожен може оцінити свої можливості. Тішить, що конкуренція в команді зростає, молоді біатлоністи потужно розвиваються, що, безперечно, додає мотивації решті команди і не дозволяє розслабитися.

Як ви оцінюєте готовність Сергія Семенова, котрий тренувався окремо?

– Він працював разом з сестрами Семеренко під керівництвом Григорія Шамрая. Я не був проти, це дало йому можливість індивідуально попрацювати, розібратися у самопочутті. Ми знаємо, що він професіонал. і будемо дуже раді, коли він вийде на свій попередній рівень. Спільно вирішили, що краще до Нового року пробігти етапи Кубка IBU. Коли Семенов відчуватиме готовність повернутися на траси Кубка світу, я підтримаю рішення повернутися до основного складу.

Дмитро Підручний:


- Тренувальний процес ми провели за планом, якщо не враховувати травму коліна, якої зазнав на початку літа. Її вдалося швидко залікувати, і більше збоїв не було. Перемога на чемпіонаті світу, звичайно, додала впевненості, та водночас і відповідальності перед вболівальниками, керівництвом і насамперед самим собою. Я спокійніше почав ставитися до проблем на тренуваннях, намагаюся вирішувати їх з «холодною головою».

На що налаштовані цього сезону?

- Конкретних цілей щодо призових місць чи медалей не ставлю, прагну досягти стабільного ходу на лижні, з мінімальним програшем лідерам, і надійної стрільби. Від сезону до сезону намагаюся покращити саме це. З власного досвіду можу сказати, що впевненість зростає з кожним хорошим результатом. Іноді відчуваєш страх не виправдати свої очікування, очікування вболівальників, та з кожним стартом вчишся опановувати його.

Артем Прима:


– Влітку ми виконали багато силової і швидкісної базової роботи, тож до стартів я підійшов у режимі повного завантаження. Перші змагання видалися тяжкими, почувався не так добре, як хотілося, оскільки немає ще змоги тримати певний ритм на трасі, аби показувати гідний результат.
З кожним стартом стає краще, після низки проведених змагань відчуваю сили набрати потрібний темп. Сподіваюся, впевненість у стрільбі невдовзі з’явиться, маю намір допрацювати на стрілецькому тренажері технічні нюанси, аби виправити помилки на стрільбі лежачи.

Сергій Семенов:


– Підготовчий період минув у компанії Віти й Валі Семеренко під керівництвом Григорія Шамрая. Я зменшив навантаження як у психологічному, так і фізичному плані. Підготовкою задоволений, вдалося уникнути проблем зі здоров’ям. Багато працював над технікою, силовою та стрілецькою підготовкою. На жаль, під час переходу на сніг трохи втратив упевненість у стрільбі, але прогрес уже помітний.
Перші старти пройшли неоднозначно. За характером я максималіст, тому завжди знайду причину поганого виступу, намагаюся побачити над чим потрібно працювати.
Основна мета на сезон – повернення стабільних виступів: коли виходиш на старт і знаєш, що нічого не завадить відпрацювати максимально. Коли мені це вдасться, думаю, і Юрай Санітра, і вболівальники будуть раді бачити мне на етапах Кубка світу.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Лілія
БУДЗУЛЯК

Фото
Федерації біатлону України